reklama




naši partneři
 
reklama


Expedice Manang
Markéta Čaňková  
SANQUIS č.90/2011, str. 44


Do nepálské vesnice ležící na úpatí Annapúrny doputoval fotograf Zdeněk Thoma na podzim roku 1979. Jeho syn Michal navštívil stejná místa přesně za třicet let. Vznikl unikátní časosběrný soubor fotografií.

Fotograf, publicista a cestovatel Zdeněk Thoma po dobrodružství a objevování toužil už jako malý kluk. Své první fotografické krůčky začal podnikat s dětským fotoaparátem Babybox, ve dvanácti letech potom dostal od otce první zvětšovák. Brzy nato se vypravil s kamarádem autostopem na desetidenní cestu kolem republiky, kde pilně fotografoval a své postřehy zaznamenával. Inkoustovým perem pak napsal svou první knížku, vyšla v jediném výtisku. Tím položil základní kámen k tomu, co ho celý život baví a těší: fotografování, cestování a spisování...
Zdeněk Thoma se stal kdysi v Manangu svědkem místního festivalu Badhe. Lama Ap Thapka (vlevo) zde v posvátném tranzu zasáhl střelou z luku 30 metrů vzdálený terčík, který drželi dva dobrovolníci (dole). Dnes na starého lamu nad fotografiemi s dojetím vzpomíná jeho dcera (vpravo).

Asie včera a dnes
V roce 1970 se Zdeněk Thoma vydal s Expedicí Sakura na téměř roční cestu autostopem napříč Asií až do Japonska. Od té doby se do země vycházejícího slunce vrátil jedenáctkrát. A tak se stala Asie, čarokrásný kontinent, plný života a fascinujících protikladů, jeho celoživotní láskou.
Romantické kouzlo pronikání do krajin nepoznaných a s tím spojená očekávání plná napětí prožíval Zdeněk na svých cestách opakovaně. Na podzim roku 1979 navštívil v himálajském království Nepál odlehlou horskou vesnici Manang, která leží na úpatí třinácté nejvyšší hory světa Annapúrny. To údolí bylo teprve druhým rokem otevřeno pro turisty, Thoma patřil k vůbec prvním Evropanům, kteří se sem dostali. Několik dní tu fotografoval impozantní krajinu a dokumentoval život místních obyvatel, byl také svědkem pozoruhodné náboženské slavnosti. Z mnoha snímků později vybral asi dvanáct nejlepších a tuto kolekci s názvem Vesnice ve stínu Annapúrny prezentoval v celé řadě českých galerií.
Uplynulo třicet let. Syn Zdeňka Thomy Michal se dobrovolně a s nadšením, jak sám říká, nechal inspirovat otcovou profesí. Kráčí v jeho stopách obrazně i doslova. Do Manangu odcestoval v roce 2009. „Šel jsem přesně po tátově trase a nesl s sebou zvětšené snímky jeho fotografií z tehdejší doby. Vesnice se podstatně zcivilizovala a domorodci se dnes živí hlavně turistickým ruchem. Když jsem tam dorazil, nastalo napínavé pátrání po tvářích, které táta kdysi zachytil na fotkách. Ve chvíli se kolem mě srotil asi třicetičlenný dav, snímky šly z ruky do ruky, mnoho lidí ze starých fotografií se podařilo nalézt. Vznikla úžasná atmosféra, ti lidé se smáli, volali na sebe, ukazovali jeden na druhého, jak se poznávali, nebo aspoň své příbuzné a známé… K večeru jsem měl co dělat, aby se mi všechny fotky vrátily zpátky.“
Během uplynulých třiceti let se z kdysi chudé a zaostalé vesnice stalo lokální turistické centrum, v němž dnes stojí i několikapatrové hotely, vybavené elektřinou a sloužící trekařům z celého světa. Michal Thoma všechno fotograficky zdokumentoval a po jeho návratu domů se s otcem rozhodli vytvořit z nových a starých snímků časosběrný soubor. Nazvali ho „Manang po třiceti letech“ a postupně ho vystavují v Nepálu i v Čechách. O svých aktivitách informují průběžně na zvláštních webových stránkách.
Rok 1979 versus 2009: na pláni pod průsmykem zachytil Zdeněk Thoma místní slavnost, o třicet let později tady stojí několikapatrové hotely

Putující výstava

Expozice čítá celkem čtyřicet fotografií, z toho právě polovinu snímků tvoří staré Zdeňkovy černobílé fotografie zhotovené klasickým zvětšováním na archivní fotopapír, druhou polovinu představují nové barevné digitální tisky, které pořídil Michal. Těžištěm souboru jsou dvojice fotografií srovnávající podobu vesnice a jejích obyvatel v minulosti a současnosti. Doplňuje je ještě několik dalších, solitérních snímků z časů starých i nových, které hovoří o změně a vývoji samy za sebe.
Projekt odstartoval loni v listopadu v Praze, odkud byl soubor fotografií převezen do Káthmándú v Nepálu a tady vystaven až do března 2011 v prestižní Kathmandu City Hall. Fotografie v prosinci 2010 doprovodily Káthmándský mezinárodní festival horských filmů, poté se přemístily do manangského buddhistického kláštera v Káthmándú. Ten je součástí stúpy (neboli buddhistické sakrální stavby) Svajambhúnáth, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Začátkem března se pak autoři projektu vypravili se svými přáteli, nosiči a všemi fotografiemi přímo do Manangu. Byla to velká výzva vydat se do výšky 3540 metrů nad mořem, do vesnice vzdálené pět dní pochodu od nejbližší silnice v samém nitru velehor, a uspořádat zde pro místní lidi výstavu. Fotografie tu od 4. dubna visí v prostoru vesnického muzea, které vede Společnost manangské mládeže, v Manangu zůstanou pak jako trvalá expozice. Počítá se i s tím, že vznikne podobně zaměřený fi- lm.
Po návratu z Nepálu autoři zhotoví ještě druhý výstavní soubor, rozšířený o nové reminiscence z vernisáže v Káthmándú, z cesty do hor a ze současného Manangu. Soubor bude následně putovat po České republice a Slovensku, od poloviny června bude vystaven v Domě u Kamenného zvonu v Praze.  
více informací najdete na www.manang.thoma.cz
Když před třiceti lety Zdeněk Thoma sestupoval z průsmyku Thorung-la do Manangu, nevěděl, co pod ním nalezne – mnoho cizinců sem tehdy nezavítalo. Dnes je z Manangu důležitá aklimatizační zastávka na treku kolem masivu Annapúrny.

Zdeněk Thoma (*1938)

Fotograf, publicista a cestovatel vydal na dvacet publikací o orientální kultuře, například Umění japonských zahrad, Nepál, království pod Himálajem, Svět tibetského buddhismu, Pod hradbou Himálaje..., sestavil také řadu fotografických knih s českou tematikou (Česko, 101 nejkrásnějších domovních znamení Prahy). Jeho ucelené soubory fotografií se již prezentovaly ve více než sedmdesáti galeriích po celém světě.
Michal Thoma (*1979)
Absolvoval Filozofickou fakultu UK, obor kulturologie, deset let se zabývá publicistikou a fotí. Je spoluautorem knih Příběh čaje, Pod hradbou Himálaje, 101 nejkrásnějších domovních znamení Prahy a také řady cestopisných článků. Jeho soubor reportážních fotografií Čajválové byl již vystaven na řadě míst v České republice. Spolupracuje s cestovní kanceláří Livingstone jako průvodce v Nepálu a Bhútánu. 
 
Foto: Zdeněk a Michal Thomovi 


obsah čísla 90 ročník 2011





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek