reklama




naši partneři
 
reklama


Bakteriální zánět pochvy
Kristýna Čillíková  
SANQUIS č.89/2011, str. 74


Medicínský název nemoci: bakteriální vaginóza (dříve nespecifická vaginitis)

Lidový název:
poševní zánět

Příznaky:
U 50 % pacientek bezpříznakové, jinak bohatý vodnatý výtok, nejčastěji šedobílé barvy, páchnoucí po rybině, výtok se zvýrazňuje po pohlavním styku (poševní sekret se smíchá s alkalickým sekretem z prostaty).
 
Příčiny: Bakteriální vaginóza vzniká přemnožením mikrobů, které jsou běžnou součástí poševní flóry. Bývá tedy způsobena současně několika různými mikroby, nejčastěji je to Gardnerella vaginalis, Bacteroides a Mobiluncus. Toto onemocnění je dále charakterizováno poklesem počtu aerobních laktobacilů. Jedná se tedy o tzv. polymikrobiální stav, při kterém se zvyšuje poševní pH, klesá počet laktobacilů a 100násobně i vícekrát se zvyšuje koncentrace jiných organismů.

Věk nemocného:
Je to velmi častá bakteriální infekce sexuálně aktivních žen. Pro většinu žen nepředstavuje žádné komplikace. Ulehčuje však vstup jiným infekcím (kapavka, chlamydie, kvasinky, virus HIV) a byl prokázán její význam u porodnických komplikací (předčasný odtok plodové vody).

Prevence:
Správné hygienické návyky, používání pH neutrálních mýdel/sprchových gelů nebo mycích prostředků určených ženám – s kyselým pH, nošení kvalitního a prodyšného spodního prádla, dodržování pravidel bezpečného sexu (kondomy), monogamní vztah.

Diagnóza:
Laboratorní vyšetření – u ženy mikroskopické vyšetření pochvy, kultivace stěru pro přímý průkaz přemnožení bakterií, zjišťování pH pochvy ( je vyšší než 4,5).

Léčení:
Na léčbu asymptomatické (bezpříznakové) infekce není jednoznačný názor. Doporučuje se přeléčit všechny pacienty s bakteriální vaginózou před plánovanými operačními výkony (endometriální biopsie, hysteroskopie atd.). Stále není přijímána rutinní terapie asymptomatických těhotných žen i při prokázaném vztahu bakteriální vaginózy k porodnickým patologiím. Na základě současných znalostí není nutná léčba sexuálních partnerů pacientek s bakteriální vaginózou. Léčba sexuálních partnerů je doporučována pouze u bakteriálních vaginóz recidivujících (opakovaných) nebo rezistentních (odolných) na léčbu.
Používá se léčba lokální i celková metronidazolem a dalacinem (likvidují patogenní mikroby, ale neovlivní výskyt laktobacila). Účinnost lokální léčby se pohybuje mezi 60–70 %.
Další pomocnou lokální léčbou je aplikace kyseliny mléčné nebo laktobacilů. Léčba je provázena snížením vaginálního pH, potlačením růstu patogenů a obnovením přirozeného poševního prostředí. Tuto léčbu lze upřednostňovat u asymptomatických pacientek nebo v rámci komplexní terapie poševního fluoru.
Je vhodné i celkové podání probiotik k normalizaci střevní mikroflóry, která je zdrojem laktobacilů v pochvě. Během léčby se nedoporučuje pohlavní styk.

Na koho se obrátit:
Na svého gynekologa.

Další zdroje informací:
www.lekari-online.cz – možnost vyhledat lékaře zabývající se touto nemocí
www.praktickagynekologie.cz – odborný časopis s gynekologickou a porodnickou tematikou 
 
Foto: www.sxc.hu 


obsah čísla 89 ročník 2011





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek