reklama




naši partneři
 
reklama


Úsporné počítače
Günter Bartoš  
SANQUIS č.82/2010, str. 114


Výrazné, možná až 20procentní zdražení elektrické energie, které nás čeká v příštím roce, asi donutí většinu domácností ještě více šetřit a hledat skryté rezervy. Kde?

Výměna klasických žárovek za úsporné je jednoduchá a rychlá, výměna velkých domácích spotřebičů za méně „žravé“ už tak snadná není, protože jsou drahé a mají delší životnost. Pár desítek kilowatthodin měsíčně, a tedy nějakou tu stokorunu, lze ušetřit i výměnou stolního počítače za notebook nebo za malý úspornější a levnější model, takzvaný nettop.
Výkon a energetická účinnost počítačových čipů totiž rostou způsobem, o jakém se třeba výrobcům spalovacích motorů ani nesní. Úsporné procesory, jakými disponuje například řada Atom od firmy Intel, potřebují ke své práci jen 5 až 10 wattů, přičemž mají podobný výkon, jakého dosahovaly procesory Pentium III v stolních počítačích z doby před deseti lety. Na stříhání videa nebo hraní graficky náročných her se nehodí, ale na kancelářskou práci, psaní e-mailů a prohlížení internetu plně postačují.
I když byly procesory Atom navrženy pro malé notebooky, u kterých bývá nejdůležitějším parametrem dlouhá výdrž baterie, umožňující celodenní práci bez nabíjení, našly si cestu také do stolních domácích počítačů. Malé rozměry a nízké nároky na chlazení odpadního tepla je dovolují zabudovat do klávesnice, displeje či malé krabičky, která na stole nezabírá téměř žádné místo a navíc je neuvěřitelně tichá. Úsporné počítače mají standardně všechna nezbytná rozhraní (USB, ethernet, audio, VGA, HDMI) a výrobci začali používat lepší grafické procesory, takže některé modely zvládají přehrávat i video ve vysokém rozlišení. Přístroje stojí do deseti tisíc korun a mohou tudíž fungovat jako levné centrum domácí zábavy. 

O třídu výše
Pokud má uživatel přece jen větší nároky či chce konvertovat video, upravovat fotografie nebo využívat všechny vymoženosti nejnovějších operačních systémů a programů, které jsou náročné na početní výkon, s nejmenšími úspornými počítači nevystačí. O třídu výše se nabízejí stroje, které mají jen o málo větší rozměry a spotřebu energie, jsou přitom dostatečně výkonné na téměř jakoukoli práci. Typickým příkladem je Mac mini od firmy Apple anebo Zotac Zbox. Obsahují původně mobilní procesor Core- 2Duo a jeho varianty, případně nízkovoltážní Celeron, které jsou několikanásobně účinnější než starší generace stolní procesorů. Při běžné zátěži vystačí jen s 10 W, ve špičce s 85 W (starší verze stolních procesorů běžně odebíraly řádově stovky wattů).
Další energii může ušetřit monitor. Levným displejům se zářivkovým podsvícením, kterým se s každým vypnutím a zapnutím krátí životnost, je lépe se vyhnout. Zato monitory s technologií LED mají o polovinu nižší spotřebu, rovnoměrnější podsvícení, lepší kontrast a životnost přes 50 000 hodin. Větší vstupní investice se vyplatí.
Lenovo IdeaCentre A300 – nejtenčí počítač (18,5 mm) na trhu, integrovaný do displeje s vysokým rozlišením
Asus Eee Keyboard PC – počítač s úsporným Atomem a dotykovým displejem zabudovaný do klávesnice
Zotac Zbox – má nízkonapěťový Celeron, všechny možné porty Zotac Zbox – má nízkonapěťový Celeron, všechny možné porty a dá se namontovat za displej
Apple Mac mini – stylová klasika s výborným poměrem cena/výkon
 
Foto: Günter Bartoš


obsah čísla 82 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek