reklama




naši partneři
 
reklama


Přínosy a rizika antikoncepce.
MUDr. Tomáš Fait Ph.D. 
SANQUIS č.81/2010, str. 78


Antikoncepce (kontracepce) je každá metoda bránící nechtěnému otěhotnění. U člověka jako živočišného druhu nemá pohlavní styk jen úlohu plození potomstva jako u zvířat, ale je i součástí vztahů a zábavy. Nemluvě o sexu za úplatu, který je jinak mezi ostatními živočichy popisován pouze u opic rodu Bonobo. Snaha o zabránění otěhotnění tak má mezi lidmi tisíciletou tradici.
 
Antikoncepční metody lze rozdělit na ženské a mužské či vratné a nevratné, ale nejlogičtější je dělení dle mechanismu působení. Zde rozlišujeme metody bariérové (kondom, femidom, pesar) a spermicidy, nitroděložní tělíska, hormonální antikoncepci a sterilizaci. Z přirozených metod je často užívána přerušovaná soulož a metoda neplodných dnů.
V současnosti je dominantní metodou hormonální antikoncepce, kterou lze rozdělit na kombinovanou (se složkou estrogenní a gestagenní) a čistě gestagenní, tzn. založenou na nepřetržitém užívání hormonů progestinů. Dříve byla jedinou metodou kombinované antikoncepce pilulka, dnes už existuje i ve formě náplastí Evra s týdenní aplikací či vaginálního kroužku NuvaRing s podáváním třítýdenním. Také gestagenní antikoncepce se vyvíjí – například u tablety se prodloužila možnost chyby v užití ze 3 hodin (Exluton) na 12 hodin (Cerazette).
 
Kvalitní elektronicky testované kondomy chrání nejen proti otěhotnění, ale i proti pohlavně přenosným nemocem včetně infekce HIV. Také spermicidy mají určitý antiinfekční potenciál.
První kombinovaná hormonální antikoncepce byla uvedena na trh v USA v roce 1959 (Enovid), v Evropě v roce 1961 (Anovlar) a u nás v roce 1965 (Antigest). V roce 1963 se objevuje první gestagenní antikoncepce (Depo-Provera).
 
Antikoncepce může zachránit život
Dobrá a dostupná antikoncepce je jedinou účinnou prevencí umělých potratů. Situace v České republice je modelovým příkladem. Mezi roky 1990 a 2006 poklesl počet umělých přerušení těhotenství o 76 % ze 107 131 na 25 342 za současného nárůstu počtu uživatelek hormonální antikoncepce o 825 % ze 110 147 na 908 285. Tak se procento žen v reprodukčním věku užívajících antikoncepci na předpis zvýšilo ze 17 % (v roce 1970 to bylo jen 4 %) na 44 %.
Užívání antikoncepce ve světě se pohybuje od 3 % populace v Čadu přes 49 % v Indii po 90 % v Číně. Příčinou nízkého užívání není jen chudoba, ale také nedostatek vzdělání a bohužel mnohdy i důvody politicko-náboženské. Současné metody plánování rodiny zabrání ročně 187 milionům nechtěných těhotenství, tedy 60 milionům nechtěných porodů a 105 milionům potratů, vzhledem k úmrtnosti spojované s těmito stavy je zachráněno 140–150 tisíc žen. Přesto stále ročně dochází k 80 milionům nechtěných těhotenství a zejména k 20 milionům potratů v nevyhovujících podmínkách, které jsou přímou příčinou úmrtí 536 tisíc žen.
 
Kombinovaná hormonální antikoncepce
Spolehlivost může být ovlivněna působením antibiotik (tetracykliny, cefalosporiny), látek k léčbě tuberkulózy a některých léků určených k uvolnění křečových stavů a k léčbě epilepsie (antikonvulziva). Absolutně vyloučené je užívání kombinované hormonální antikoncepce v případě, že anamnéza ženy zahrnuje hormonálně podmíněné nádory či podezření na ně, tromboembolickou nemoc a vrozenou trombofi lii (vrozený sklon ke zvýšenému srážení krve), akutní jaterní chorobu či chronickou jaterní chorobu s poruchou funkce, neléčený vysoký krevní tlak nebo onemocnění primární plicní hypertenzí.
Kontraindikacemi, které se posuzují individuálně, jsou plánované rozsáhlé operace, vysoké riziko tromboembolie, závažná porucha hladiny tuků v krvi, vaskulární migréna, komplikovaný diabetes mellitus, závažné poškození cípů mitrální chlopně (odděluje levou srdeční síň od levé komory) a kouření více než patnácti cigaret denně u ženy nad 35 let.
Při dodržení těchto základních pravidel převažují přínosy kombinované hormonální antikoncepce nad jejími riziky. Velmi vzácnými, ale potenciálně smrtícími komplikacemi při jejím užívání jsou tromboembolická nemoc, tepenné komplikace ve smyslu infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody, vysoký krevní tlak či nádor jater. Varovnými příznaky těchto stavů jsou dýchací obtíže a bolest na hrudi, silná bolest hlavy, poruchy vidění, nejasné bolesti břicha a bolesti dolních končetin.
 
Gestagenní antikoncepce
Vyjma těhotenství a karcinomu prsu nemá gestagenní kontracepce absolutní kontraindikaci podání. Při jejím užívání může dojít k vynechání menstruace, což nebývá problémem, pokud je žena o tomto efektu informována. Některé ženy dokonce dávají amenoree přednost. Obdobně je možné se setkat zejména na počátku užívání s nepravidelným krvácením či špiněním. Gestagenní antikoncepce se doporučuje ženám, které nemohou dostávat estrogeny a nehodí se pro ně kombinovaná kontracepce obecně, dále u žen ve vyšším riziku karcinomu děložní sliznice a u žen s opakovanými mykózami.
Nitroděložní tělíska
Nitroděložní tělíska užívá ve světě 85–100 milionů žen. Je to prokazatelně nejvýhodnější metoda kontracepce ve srovnání cena/spolehlivost/zdravotní bezpečnost. Přidáním hormonu levonorgestrelu vzniká LNG-IUS (nitroděložní systém uvolňující levonorgestrel, Mirena). Dochází k tak významné kvalitativní změně včetně mechanismu působení, že mnozí odborníci nezařazují LNG-IUS k nitroděložním tělískům, ale mezi čistě gestagenní hormonální antikoncepci. Proto i pro LNG-IUS platí absolutní kontraindikace užití při prokázaných hormonálně podmíněných nádorech (např. karcinomu prsu) nebo při podezření na ně.
Mezi nežádoucí účinky patří mimo jiné přechodné nepravidelné krvácení či špinění, vzácně otoky, bolesti hlavy, citlivost prsů a bolest v podbřišku. Výhody LNG-IUS oproti nitroděložnímu tělísku bez levonorgestrelu tkví především ve vyšší antikoncepční spolehlivosti, kratším a slabším menstruačním krvácení i ve zlepšení menstruačních bolestí.
Výzkum hormonální antikoncepce pro muže stále tápe, většina přípravků má tak silné vedlejší účinky, že dosud nedošlo k fázi klinického užívání. Antikoncepční problematika zůstává převážně problémem žen. Každá antikoncepční metoda má své výhody a nevýhody. Dnešní široká nabídka antikoncepce umožňuje najít metodu pro každou ženu z pohledu bezpečnosti i přidaných neantikoncepčních účinků, bez ohledu na její věk.
 

Kresby Henri Matisse (archiv) 


obsah čísla 81 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek