reklama




naši partneři
 
reklama


Správná péče o zuby: prevence a spolupráce
MUDr. Hana Zallmannová  
SANQUIS č.81/2010, str. 72


Stomatologie patří mezi rychle se rozvíjející odvětví medicíny, a proto dnes už není možné, aby zubař držel krok s vývojem ve všech podoborech stomatologie. Specializace se tak stává nutností a spolupráce odborníků je potřebná k zajištění kvalitního ošetření, jež má využívat celé spektrum moderních poznatků. Tak lze velké většině problémů předejít, a pokud se to nepodařilo, dokážeme dnes zachránit řadu zubů, které dříve končily v kleštích. Navíc můžeme mít chrup pěknější a rovnější, než tomu bylo kdykoli dříve.

Předpokladem zdravých zubů je samozřejmě kvalitní péče, na které se během života člověka podílí více odborníků. Jakýmsi „rozehrávačem“ by měl být praktický zubní lékař (u dětí eventuálně dětský stomatolog), který úzce spolupracuje s dentální hygienistkou, a u komplikovanějších pacientů se specialisty. Pro ilustraci uvedu osvědčený postup a několik příkladů z vlastní praxe.
Při pečlivém vstupním vyšetření, jehož součástí jsou rentgenové snímky, vyšetření zubů i dásní (parodontózy), se stav pacientova chrupu „zmapuje“ a stanoví se plán ošetření. Ve složitějších případech přizve zubní lékař k sestavení tohoto plánu další odborníky, kteří se specializují například na parodontologii, implantologii, ortodoncii, endodoncii (tedy na ošetření kořenových kanálků zubu), protetiku apod. Cílem je vytvořit plán ošetření pacientovi „na míru“. Často se z lékařského hlediska nabízí více různých postupů, které se ale liší náročností ošetření, finančním zatížením pacienta a také výsledným komfortem. Důležité je, aby se ošetřovaný na základě dostatečného množství srozumitelných informací dokázal pro výsledný postup rozhodnout sám.
Každý plán ošetření zahrnuje péči dentální hygienistky. Zatímco zubní lékař opravuje již vzniklé škody, hygienistka pomáhá pacientovi se o chrup starat a předcházet jim. Rozsáhlá a nezřídka nákladná oprava chrupu dlouhodobě nemá smysl, aniž je zajištěna účinná následná péče. Návštěvy u dentální hygienistky by se rozhodně neměly vynechávat již od dětského věku. Je jednoznačně prokázáno, že čisté zuby neohrožuje parodontóza ani zubní kaz a zůstanou zdravé. Z toho pak přímo vyplývá, že zkažené zuby rovná se důsledek zanedbané péče. Čím dříve se začne, tím méně škod stačí vzniknout.

Napříč obory
Mezioborová spolupráce přichází na řadu především u sestavování komplexních plánů ošetření, někdy se ale jedná i o jednotlivé zuby, postižené více problémy najednou. Často je nezbytná tehdy, když se hledá nejvhodnější způsob náhrady ztracených zubů.
Vezměme například zub, u kterého selhalo ošetření kořenových kanálků. Než se sáhne po kleštích, vyplatí se zjistit, zda moderní postupy neumožňují úspěšnou revizi tohoto ošetření. Specialisté v oboru endodoncie, jenž v posledních letech prošel velkým vývojem, používají operační mikroskop, který poskytuje pohled do hloubky kořenových kanálků – a tím nesrovnatelně lepší možnosti terapie. Šanci tak mohou dostat zuby, které se dříve musely vytrhnout.
Extrahovaný zub je ve většině případů vhodné nebo dokonce nutné nahradit tak, aby byla zachována žvýkací funkce a zabránilo se sklonění sousedních zubů do vzniklé mezery. Podle situace v ústech pacienta pak z náhrad „napevno“ přichází v úvahu buď implantát, nebo můstek. Obě tato řešení jsou v kvalitním provedení spojena s finanční zátěží zpravidla vyšší než u revize ošetření kořenových kanálků.
 

Rovnátka a implantáty
Pokud se plánuje ortodontická léčba v dospělém věku, musí se ověřit, že má pacient chrup jinak v pořádku. Když je třeba zub opravovat v průběhu ortodontické léčby u pacienta s fixními rovnátky, zákrok se komplikuje a někdy jej nelze provést vůbec. Může pak být nezbytné přerušit léčbu a částečně sejmout drahá rovnátka.
Jestliže se v zubním oblouku nedostává místa a zuby jsou na sebe natěsnány, srovnání chrupu předpokládá vytržení některého ze zubů. Je výhodné, když o tom, který zub, případně které zuby budou odstraněny, rozhoduje ortodontista společně s praktickým zubním lékařem. Tak mohou určit zuby, které by potřebovaly i jiné, složitější ošetření.
Jindy se musí zuby nejen srovnat, ale upravit i jejich tvar nebo velikost. I zde se vyplatí postup předem dobře naplánovat a určit, v které fázi ošetření bude nejlepší provést například estetické dostavby předních zubů.
Implantát se v dnešní době používá při náhradě ztraceného zubu. Funguje – pro hrubou představu – jako hmoždinka ve zdi. Základním předpokladem úspěchu je dostatek místa v zubním oblouku a kosti, do které se implantát zavede.
V případech, kdy od vytrhnutí zubu uplynula delší doba, dochází ke sklánění sousedních zubů do mezery. Po určité době tak pro budoucí korunku zbývá příliš malý prostor a zavedení implantátu tak už není možné. Ortodontista pomocí rovnátek může posunem zubů na původní místo situaci napravit. Někdy zavedení implantátu nedovoluje nedostatečná vrstva kosti. I tady může pomoci ortodoncie tím, že se rovnátky posune do mezery jeden ze zubů ohraničujících mezeru, který si cestou kost „vyrobí“. Implantát se pak může vsadit na jeho původní místo, kde je dostatek kosti.
Posuny zubů někdy výrazně usnadní tzv. kotevní implantát, který se v místním znecitlivění zavede do dásně a kosti v oblasti kořenů zubů a během léčby slouží jako kladka. Po sejmutí rovnátek se tento implantát odstraňuje. Obvykle výrazně pomáhá zkrátit dobu nošení rovnátek nebo redukovat jejich rozsah.
 

Hlavně nic nepodcenit
Rozhodně neplatí tvrzení, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Pokud se nepodaří uchránit je před kazem, musí se mléčné zuby opravit.
Jednu z úloh dočasných zubů představuje udržení místa v zubním oblouku pro zuby stálé. A pokud je třeba dočasný zub předčasně odstranit, v některých situacích by měl být malý pacient odkázán do péče ortodontisty, který pomocí rovnátek prostor pro později prořezávající stálý zub zajistí. Když se tato situace podcení, hrozí, že se posunou již prořezané stálé zuby a uzavře se cesta zubům, které se zatím nacházejí pod dásní v kosti. Řešení takové situace si může v budoucnu vyžádat složité a drahé ošetření.
Je také podstatné včas odhadnout, zda má dítě některou z vad skusu nebo postavení zubů a ve správný čas ho předat do rukou ortodontisty, který se o vyřešení této vady postará. Péče dětského stomatologa se tím ovšem nepřerušuje, protože – zjednodušeně řečeno – ortodontista zuby rovná, ale neopravuje.

Foto: Dreamstime


obsah čísla 81 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek