reklama




naši partneři
 
reklama


Potravinová nesnášenlivost trápí kojence
Irena Jirků  
SANQUIS č.78/2010, str. 85


Děti v kojeneckém věku postihují různé střevní potíže. Jak poznat, kdy jde o běžné neduhy a kdy o vážnější problém?
 
 
V poslední době přibývá nejmenších dětí – kojenců, kteří trpí nemocemi zažívacího traktu, zvláště pak střev. Proč tomu tak je a jak dětem pomoci vysvětluje MUDr. Martin Gregora z dětského oddělení Nemocnice Strakonice.

 

Jak se tento fenomén projevuje v praxi?
Lze říci, že přibývá kojenců, kteří mají projevy potravinové nesnášenlivosti, především alergii na bílkovinu kravského mléka. Otázkou je, zda to není hlavně dostupnější diagnostikou a vůbec tím, že se na toto onemocnění myslí. Tak trochu se tato diagnóza stala módní a matky vyjadřují podezření na alergii i u dětí s běžnými potížemi. Co je svět světem, je známo, že kojenec pláče, občas má větry, ublinkává a někdy se obtížněji vyprazdňuje. A není to nemoc, ale výraz nezralosti jeho organismu. Dobrou zprávou je, že ani alergie na bílkovinu kravského mléka, která se vyskytuje minimálně u 5 procent kojenců, není trvalou záležitostí. U více než 80 procent dětí v batolecím věku vyhasíná a dítě začne mléko a mléčné výrobky tolerovat.

Čím to je, že těchto pacientů přibývá?
Může to být spojeno s nárůstem počtu atopiků v populaci. Jde o jedince, jejichž imunitní systém reaguje jinak a kteří mají sklon k nemocem, jako jsou atopický ekzém, astma, senná rýma. Civilizační vlivy, přemíra hygieny, čisté, semisterilní potraviny, to vše se spolupodílí na odlišném vývoji funkcí imunitního systému.

Jak má matka řešit situace, když její dítě občas ublinkává, trpí nadýmáním, zácpou, případně kolikami či bolestmi bříška? Dá se těmto obtížím čelit nějakými speciálně upravenými mléky?
Pokud je na vině alergie na bílkovinu kravského mléka, měla by, jestliže kojí, vyřadit z jídelníčku mléko a mléčné výrobky. Krmí-li dítě umělým mlékem, pak zvolit hypoalergenní formuli, tzv. extenzivní hydrolyzát s vysokým stupněm štěpení kravské bílkoviny. Kojenecké koliky jsou ale velmi široký pojem a je mnoho známých (a bohužel i neznámých) příčin, které koliky a dyskomfort dítěte vyvolávají. Někdy stačí zlepšit techniku kojení a dítě se zklidní, přechodně pomůže, když se dítě zbaví větrů masážemi, zahřátím bříška, pomáhá správné a účinné odříhnutí, chování v klubíčku, úlevové polohy, těsný kontakt s tělem matky nebo otce. Zvláště u dětí uměle živených mohou pomoci probiotika – mohou být součástí mléka nebo je možné je přidat ve formě kapek.

A kdy má matka okamžitě vyhledat pomoc lékaře? Jak pozná, že už nejde o přechodné potíže, ale vážnější problém, jako je třeba zánět střev?
Nejdůležitějším kritériem je prospívání dítěte. Koliky u prospívajícího dítěte s největší pravděpodobností nebudou mít organický podklad. Také ublinkávání je normální projev. Nikoli ale dlouhodobá přítomnost krve ve stolici, zácpa, stagnace váhy či zvracení obloukem, které může být příznakem překážky pasáže zažívacím traktem. Jedním z projevů alergie na bílkovinu kravského mléka bývá také generalizovaný kojenecký ekzém.


Foto: Günter Bartoš


obsah čísla 78 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek