Samozřejmě, největší problém asi bude najít šneky v Praze či jiných městech. Ale jak vím, skoro každý má nějakou tu chalupu na venkově, takže by se to mělo vyřešit samo: vydejte se na sběr chutných měkkýšů po pořádném dešti nebo vpodvečer a vybírejte ty největší exempláře.
Normální dávka pro jednoho jedlíka se pohybuje mezi tuctem až patnácti hlemýždi. Pak je dejte do velkého cedníku či kýble a nezapomeňte uzavřít solidním poklopem, ať vám pochoutka neuteče. Hlemýždi začnou vypouštět sliz a vyčistí se od všech nečistot. Nechte je tak celý týden a pak je pečlivě vyčistěte studenou vodou.
Připravte si pořádný zeleninový vývar, sůl, pepř, tymián a podravku, přidejte pár kostek bujonu. Šneky pak naházejte do horkého vývaru a nechte povařit na menším plameni zhruba 35 až 40 minut. Nechte vychladnout a vyndejte je z ulit pomocí většího špendlíku nebo párátka. Odřízněte a vyhoďte tmavou koncovou spirálu z těla hlemýžďů. Pak si připravte 250 g másla, to důkladně prohněťte s celou hlavičkou rozetřeného česneku, najemno nasekanou čerstvou petrželkou, solí a pepřem. Tak získáte tzv. šnečí máslo. Prstem vmázněte menší množství šnečího másla co nejhlouběji dovnitř ulity, vložte do ní připraveného hlemýždě a zase vše „zašpuntujte“ šnečím máslem.
Pokud nemáte speciální kovový talíř na šneky s prohlubněmi na ulity, nevadí – dejte na pečicí plech vrstvu nevařené rýže a „vyhlubte“ hlemýžďům dolíčky, kam je položíte zády tak, aby byly „špunty“ ze šnečího másla navrchu. Pak posypte jemně strouhankou a dejte na 10 minut do trouby vyhřáté na 200 °C. Servírujte s opečeným světlým chlebem. Šneky vyndávejte špendlíkem, ať se nespálíte. Při konzumaci se ve Francii používají speciální kleštičky, ale kousek chleba je snadno nahradí. Nezapomeňte si chleba polít zbytkem rozteklého másla!
A alternativa pro ty, kterým je hlemýžďů líto? Naplňte šnečím máslem a trochou strouhanky lehce vydlabané hlavičky žampionů a máte příbuznou delikatesu, aniž byste museli na lov.