reklama




naši partneři
 
reklama


Praní šetrné k přírodě
Pavel Kočička  
SANQUIS č.77/2010, str. 74


Moderní univerzální prací prášky umožňují prát účinněji a při nižší teplotě. Znamenají ovšem vyšší ekologickou zátěž. Tohle dilema si musí rozhodnout každý sám.

Aby bylo jasno: všechny univerzální prací prostředky ničí přírodu. Obsahují totiž celou směs chemikálií – vedle účinné látky také plnidla (zabezpečují sypkost prášku), změkčovadla (zabraňují udržování nečistot na povrchu textilií a změkčují vodu) a další. Tyto většinou velmi neekologické sloučeniny rozpuštěné ve vodě putují do odpadu a posléze do čističek vod. Ani ty nejsou schopné některé škodliviny zachytit.

Nebezpečné fosfáty
Jako změkčovadlo se dříve používaly fosfáty, ale od roku 2006 jsou zakázány a mohou tvořit maximálně 0,5 % objemu pracího prášku. Fosforečnany neboli fosfáty jsou totiž zodpovědné za špatný stav našich rybníků.
 

Dnes funkci změkčovadel namísto fosfátů převzaly jiné, výrazně ekologičtější látky. Většina ekologických pracích prostředků obsahuje zeolity – křemičitany, které se dají v čistírně odpadních vod snadno zachytit. Na druhou stranu jsou zeolity přece jenom horniny, a tak na ně pračky zatím nejsou připravené. Dlouhodobé praní přípravky se zeolity může ničit ložiska a zkracovat životnost mechanických součástek v pračce. Ideální řešení zde zatím neexistuje.
Kromě ekologických pracích prášků mají spotřebitelé na výběr také ekologické prací gely – jejich dopad na životní prostředí je menší než u běžných gelů, přičemž gely celkově jsou šetrnější než prášky. Tyto výhody jsou na druhou stranu vykoupeny o něco nižší prací účinností a také tím, že ve výsledku vychází cena jednoho praní oproti standardnímu prášku o něco dráž.

Návrat ke kořenům
V současnosti se řada lidí vrací ke starším způsobům praní a místo univerzálních prášků používá takzvané stavebnicové systémy. To znamená, že se do pračky dávají pouze jednotlivé prací přísady podle množství a kvality prádla a stupně jeho znečištění. Pro jednu „várku“ například použijete čisticí prostředek, odstraňovač vodního kamene a sůl na skrvny, v jiném případě zase kúru s impregnací a vůní, což je skvělé pro praní vlny. Stavebnicové systémy jsou ekologičtější než běžné prací prášky.
A ekologičnost lze dohnat až do krajnosti – místo kupovaných přípravků stačí doma vyrobit mýdlový sliz (z mýdla, horké vody a prací sody), nebo koupit mýdlové ořechy.



Jak správně prát?

 – Optimálně dávkovat. S větším množstvím prášku se prádlo vypere hůře než s menším množstvím. Když se prací prášek nasype přímo do bubnu pračky, nemusí se ho dávat tolik jako do zásobníku.

– Maximálně využívat kapacitu pračky. Ušetří se tak energie. Na druhou stranu by se ale neměla přeplňovat. Ideálně by mezi prádlem a „stropem“ bubnu měl zůstat prostor na šířku dlaně.

– Přizpůsobit prášek barvě prádla. Podle testu MF DNES speciální prášky na černé prádlo velký efekt nemají, zatímco prášky určené na barevné nebo jen na bílé prádlo skutečně fungují.

Foto: iStockphoto.com


obsah čísla 77 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek