reklama




naši partneři
 
reklama


Novinky / zdraví (72/73 - aktuální téma)
Pavel Kočička   Eva Bobůrková  
SANQUIS č.72/2009, str. 98


Testy na Alzheimerovu chorobu
Švédští badatelé zveřejnili nový výzkum, jehož předmětem je Alzheimerova choroba.

Ženy ve středním věku, v jejichž krvi se nachází zvýšené množství určité aminokyseliny, jsou vystaveny dvojnásobnému riziku, že onemocní někdy v průběhu života Alzheimerovou chorobou, tvrdí švédští vědci. Objev výzkumníků ze Sahlgrenska Academy na Univerzitě v Göteborgu umožňuje jednoduše odhalit osoby, kterým hrozí toto neurodegenerativní onemocnění – a to dlouho předtím, než se projeví první známky nemoci.
 

Vědci vycházeli z prospektivní studie žen v Göteborgu, která odstartovala na konci šedesátých let minulého století. V rámci ní tehdy získali zdravotní údaje o 1500 ženách ve věku od osmatřiceti do šedesáti let, včetně jejich vzorku krve. Téměř všechny tyto vzorky nyní výzkumný tým podrobil analýze a porovnal je s aktuálními informacemi o dotyčných – zajímaly jej hlavně informace o tom, která z dříve zkoumaných žen nyní, po mnoha letech, trpí Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence. „Alzheimerova choroba se vyskytovala dvakrát častěji u žen s vysokou hladinou homocysteinu než mezi ženami s nízkou hladinou této látky a riziko demence bylo u první skupiny žen o 70 procent vyšší,“ ríká autor studie Dimitri Zilberstein.

Infarkt i demence
Homocystein je aminokyselina důležitá pro tělesný metabolismus. Je známo, že vysoká hladina homocysteinu pusobí toxicky a může mít nepříznivý vliv na stav cév – zvyšuje riziko krevních sraženin, infarktu, cévních onemocnění, ale také nádoru, artritidy, způsobuje předčasné porody a potraty a některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců, a mimo jiné stojí i za rozvojem depresí a Alzheimerovy choroby.
Dosud lékaři přičítali zvýšenou hladinu homocysteinu výraznému podílu živočišných bílkovin ve strave, ze kterých homocystein vzniká, a poklesu příjmu vitamínu B6, kyseliny listové a B12. Nynější studie sleduje období 35 let – tak dlouhodobý výzkum dosud nebyl k dispozici. A dnes, jak připomíná Zilberstein, „víme, že se zvýšená hladina této bílkoviny může vyskytovat i pri zcela normálním příjmu vitaminů. V klinické praxi v současnosti používáme analýzu homocysteinu pro stanovení úrovně vitaminů, ale naše výsledky jednoznačně napovídají, že stejná analýza se může uplatnit i pro určení individuálního rizika rozvoje demence. To otevírá možnosti pro diagnostiku i preventivní léčbu tohoto onemocnění ješte v raném stadiu.“

Kauza chřipka: očkování není jediná prevence!
To tvrdí někteří odborníci, zvláště hygienici, dokazují to i zkušenosti z jiných zemí. Také generální ředitel společnosti Hartmann-Rico Ľubomír Páleník je přesvědčen, že obranu proti chřipce podceňujeme. Nevyužíváme všechny možnosti prevence.

Jaké třeba?
Ve světě jsou například běžné jednorázové dezinfekční prostředky, zatímco u nás se prodávají téměř výhradně směrem k odborné veřejnosti (zdravotnickému personálu). Přitom dezinfekce je důležitá jako prevence mnoha infekčních onemocnění. Zvláště v zimním období se můžete nakazit v dopravních prostředcích.

Riziko nákazy účinně sníží hygiena rukou s využitím speciálních přípravků. Při návštěvě restaurace v Turecku nám před jídlem dali na ruce dezinfekční prostředek. Takže nestačí si jenom umýt ruce?
Pro mě je dost hrozná představa, že jdete na toaletu, umyjete si ruce vodou a mýdlem a pak saháte na kliku. Předtím ještě vidíte, že nějaký chytrák těsně před vámi odešel, aniž si ruce umyl. Jak máte otevřít dveře, aniž byste se dotknul kliky? Potom přijdete ke stolu a berete si kus pečiva rukama. To není jenom problém chřipky, ale také hepatitidy a dalších nemocí.

Doporučujete používání ochranných masek, ale lékaři říkají, že maska proti infekci nefunguje. Že je zbytečná.
Jednorázová ochranná maska nezabrání, abyste se infikovali například chřipkou. Naopak je určena pro nakaženého, který chrání své okolí. Podle publikovaných studií sníží používání ochranné masky riziko přenosu infekce až o 68 %. Ale existuje i způsob, jak se bránit vdechnutí infekce, a to jsou respirátory. Ty dosahují až 94 % účinnosti a lékaři je používají při operacích infikovaných pacientů. Naopak masky si sami berou, aby pacienta nenakazili.

V západní Evropě se zpočátku roušky velmi používaly, teď je ale asi opak pravdou...
Je tam o ně stále velký zájem. Bohužel pro Českou republiku to neplatí. Zdá se, že většina lidí se domnívá, že jedinou formou prevence je očkování. A to si myslím, že není pravda.
 

Novinky o prasečí chřipce:

  • Na virus takzvané prasečí chřipky umírají více obézní lidé a těhotné ženy.
  • Na očkování vakcinou Pandemrix nebyla zatím zaznamenána žádná nepříznivá reakce.
  • Začátkem prosince vystoupal počet mrtvých v důsledku chřipky A(H1N1) na téměř devět tisíc případů na světě. K většině úmrtí došlo v Americe, Evropa je na druhém místě s 918 úmrtími.
  • Odborníci předpokládají, že v lednu dojde k další chřipkové vlně.
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo pro lékaře i širokou veřejnost pandemický portál. Nachází se na adrese http://pandemie.mzcr.cz.

Foto: Dreamstime a Hartmann-Rico


obsah čísla 72 ročník 2009





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek