reklama




naši partneři
 
reklama


SANQUIS PLUS - MEDICÍNA


SANQUIS PLUS - Urologie: dramatický rozvoj oboru

Text doc. MUDr. Marko Babjuk, CSc.
Urologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Laická veřejnost si jej sice spojuje s řadou tabuizovaných otázek, jeho náplň je však ve skutečnosti mnohem širší. S urologem se za svůj život setká velká část obyvatelstva.
Co je urologie a čím se zabývá? Již od počátku byla základem urologie diagnostika a léčba poruch mikce. Tento pojem v sobě zahrnuje řadu jednotek postihujících jakoukoliv věkovou skupinu od dětí až po seniory.
Jejich častým projevem je inkontinence, kterou trpí dle informací WHO 5–8 % světového obyvatelstva. Typickým urologickým onemocněním je benigní hyperplázie prostaty, jejíž histologickou přítomnost lze pozorovat u poloviny šedesátníků a u 90 % mužů nad 85 let. Hyperplázie sice není ve všech případech spojená se symptomy, potíže však přesto postihují více než 40 % mužů starších 60 let. Další často řešenou otázkou jsou konkrementy v močových cestách. Problematice urolitiázy sice není v poslední době věnována taková pozornost jako během devadesátých let, s některou její formou se však může setkat až 10 % naší populace. Významnou součástí oboru, která je veřejně a otevřeně prezentována až v posledním desetiletí, je léčba mužské neplodnosti a poruch erekce.
Je smutnou skutečností, že urolog je stále častěji konfrontován s otázkou diagnostiky a léčby nádorových onemocnění. Nádory močového traktu a mužských pohlavních orgánů patří mezi nejčastější vůbec a počet zjištěných případů navíc narůstá. Vysoká incidence a prevalence se stává problémem nejen čistě medicínským, ale i sociálním a ekonomickým.
Urologické nádory mají řadu nelichotivých priorit. Zmínit je třeba hlavně karcinom prostaty, jehož vysoká incidence je spojována se zavedením pravidelného vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) u mužů středního a vyššího věku. Díky prudkému nárůstu počtu zachycených případů se rakovina prostaty dostala v České republice až na nelichotivé třetí místo v žebříčku nádorových onemocnění. Velký problém představují nádory ledvin, jejichž incidence a mortalita dosahuje dle mezinárodních srovnání v naší zemi nejvyšších hodnot vůbec, aniž bychom pro to měli uspokojivé vysvětlení. Stoupá i incidence nádorů močového měchýře, které jsou navíc z hlediska celoživotních nákladů na léčbu jednoho pacienta nejdražším zhoubným onemocněním. V neposlední řadě musíme zmínit nádory varlat postihující převážně mladé muže v produktivním věku.
Stejně jako celá medicína zaznamenala i urologie v posledních letech dramatický rozvoj, který spočívá v zavádění nových technologií a léčebných postupů. V onkourologii přinášejí novinky včasnější a spolehlivější diagnostiku a mění i léčebné postupy. Týká se to operační léčby, kde se objevují laparoskopické, respektive roboticky asistované výkony, stejně jako léčby medikamentózní, která vychází z dokonalejší znalosti podstaty zhoubného onemocnění.
Moderní doba klade na urology zvyšující se požadavky. Nezbytností se stává specializace a koncentrace na konkrétní problematiku i úzká mezioborová spolupráce. Ta se v onkourologii týká nejen urologů, klinických onkologů a radiačních onkologů, ale i histopatologů, radiodiagnostiků nebo epidemiologů. Spolupráce není možná bez pravidelných setkání, která umožní sjednocení pohledů na řadu otázek a vzájemnou výměnu názorů. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli věnovat 9. zimní urologické sympozium v lednu 2009 výhradně problematice onkourologie a mezioborové spolupráce. 




reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek