reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 87/2011
téma:
Umělé oplodnění
Co přináší (a odnáší) reprodukční medicína. 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (87/2011)
Irena Jirků   
Jsem doma, probouzím se a jdu do školy. Už uplynul celý den, vracím se domů a jdu lesem, mám divný pocit a mám strach! Asi jsem vkročil do portu. A v něm F.B.I.
Je to jeden policista, je slepý.
celý článek >>

Moje hra s možnostmi
Eva Bobůrková   
Jeho malby bývají označovány jako chmurné, depresivní, apokalyptické. On sám pak za mistra smutku a deprese. A dnes je na to alergický. „Už jsem jinde a mluvím z jiné zkušenosti.“ Výtvarník Josef Bolf nedávno převzal prestižní uměleckou cenu Osobnost roku 2010.
celý článek >>

Malba generace devadesátých let
Irena Jirků   
Nejnovější výstavu v brněnském Domě umění sestavil Richard Adam. Kdo jiný by měl? Známý sběratel ví o moderní výtvarné scéně všechno.
celý článek >>

Niklovo srdce na prodej
Jiří Wald   
Interaktivní výstava PLAY v pražském Mánesu skončila, unikátní projekt však pokračuje. O jeho budoucnosti píše Jiří Wald, spoluautor Orbis pictus aneb...
celý článek >>

Dee Dee Bridgewater
Ondřej Bezr   
Jedna z nejvýznamnějších jazzových zpěvaček dneška Dee Dee Bridgewater vystoupí 2. dubna v pražském Obecním domě v rámci Jarního GALA pro Struny podzimu. Program koncertu vychází z jejího nejnovějšího alba, které je poctou Billie Holiday.
celý článek >>

Maškary pod křídly UNESCO
Michaela Šmerglová   
Blíží se osmá ranní. Maškary se scházejí u domu starosty, který dá ke konání tradičního obyčeje svolení a slavnostní den zahájí. Tak je tomu rok co rok. Alespoň na Hlinecku, kde chodit v maškaře znamená čest. A to dědičně! Průvodu se ovšem smějí účastnit pouze muži. Žen ve vesnicích Vortová, Hamry, Blatno a Studnice se převlékání netýká.
celý článek >>

Co ještě nevím o snu a bojím se zeptat
doc. PhDr. Jiří Kocourek Ph.D.  
Dovoluji si parafrázovat Woodyho Allena s jeho snímkem o sexualitě možná z podobných důvodů, které se filmem pokouší řešit. V případě snové problematiky je téma v podstatě jednoznačnější a pořád to stejné: význam snů je podceňován a bagatelizován.
celý článek >>

Biograf splněných přání, Vějička na sny
Libuše Koubská    František Houdek   
Biograf splněných přání
Moje maminka
mívala čas od času „politické“ sny. Ráno u snídaně pak nadšeně vyprávěla, jak v noci konverzovala s Charlesem de Gaullem, s anglickou královnou Alžbětou nebo s Johnem Fitzgeraldem Kennedym.
celý článek >>

On-line galerie
Eva Pivodová   
Van Gogh, Botticelli, Kupka, Manet, Whistler... Představte si, že sedíte doma u počítače a přitom se procházíte galerií. Kráčíte francouzskými Versailles, londýnskou Tate Britain, newyorským MoMA, nahlížíte do výstavních sálů v Museu Kampa v Praze...
celý článek >>

Na otcovství nešetřete
Günter Bartoš   
Analýza DNA má obecně pověst exaktní vědecké metody. Jako důkaz může snadno poslat člověka do vězení nebo ho odsoudit k placení výživného na dítě, jež nezplodil. Genetik Daniel Vaněk vysvětluje, že tento postup nemusí být stoprocentně spolehlivý a že některým „vědcům“ nemáme slepě věřit.
celý článek >>

Sen o Společnosti národů
Karel Pacner   
První bitvu prezident Woodrow Wilson prohrál. V březnu 1920 američtí senátoři odmítli Versailleskou smlouvu, a tak padla i účast USA v právě založené Společnosti národů. Sen muže, který do ní vkládal naděje celého světa, se však nakonec naplnil.
celý článek >>

Hledají se sourozenci Slunce
Zuzana Sobotková   
Jak již dávno víme, hvězdy vznikají v početných skupinách. Ne vždy se však povede, aby hvězdní sourozenci zůstali spolu po celý svůj život. Rušivé gravitační vlivy okolí mohou skupiny roztrhat a členy rodiny poslat do různých koutů Galaxie. To se zřejmě přihodilo i sourozencům našeho Slunce. Nalezneme je někdy v obrovském prostoru Galaxie mezi miliardami jiných hvězd?
celý článek >>

Technické muzeum
Jana Nekolová   
Několik století lidského hledání, důvtipu a zručnosti, omylů i náhodných objevů je zdokumentováno pod jedinou střechou v znovuotevřeném Národním technickém muzeu v Praze.
celý článek >>

Pes a psychika
František Houdek   
Před 75 lety zemřel I. P. Pavlov
celý článek >>

Co přináší (a odnáší) reprodukční medicína
Doc. MUDr. Tonko Mardešić CSc.  
V roce 1978 se narodila Lousie Brownová poté, co bylo vajíčko oplodněno mimo tělo matky v laboratorních podmínkách a embryo následně přeneseno do dělohy. To přineslo převratnou změnu v přístupu k léčbě nedobrovolně bezdětných párů.
celý článek >>

Děláme krásnou medicínu
Irena Jirků   
Přesně před 25 lety byl v pražském Ústavu péče o matku a dítě zahájen program mimotělního oplodnění. Doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc., byl u toho – a je dosud. V soukromém Sanatoriu PRONATAL stále pomáhá lidem, kteří touží po dítěti. „Je to už úplně jiná medicína, ale stále krásná. Moc krásná,“ říká.
celý článek >>

Ochrana reprodukce před onkologickou léčbou
MUDr. Martin Hrehorčák   
Diagnóza zhoubného nádoru a následná léčba často představují ohrožení reprodukčních schopností člověka. V poslední době ovšem došlo k výrazným pokrokům – jak v úspěšnosti léčby, tak také v oblasti časné diagnostiky. Díky ní přežívá stále více pacientů, kteří onemocní zhoubným nádorem v dětském nebo fertilním věku.
celý článek >>

Preimplantační genetická diagnostika
MVDr. Dagmar Zudová PhD.   MUDr. Vladimír Sobotka    Doc. MUDr. Tonko Mardešić CSc.   RNDr. Marcela Kosařová PhD.   MVDr. Ladislava Jelínková CSc.,  

Zásadní výhodou tohoto postupu oproti všem „klasickým“ metodám prenatální diagnostiky je to, že do dělohy se přenášejí pouze „zdravá“ embrya a minimalizuje se riziko nutnosti přerušení již existujícího těhotenství v případě průkazu postižení plodu.  

celý článek >>

Otázky a odpovědi (87)
Josef Tuček   
Tentokrát na téma jak se vyhnout chřipce a  význam elektronické zdravotní knížky.
celý článek >>

Systémová enzymoterapie a léčba zánětů dýchacích cest v ORL a v pediatrii (87/2011)
MUDr. Marta Honzíková   
Přípravky pro systémovou enzymoterapii (SET) jsou využívány jako součást léčby řady zánětlivých onemocnění. Nepřekvapí tedy, že se velmi dobře uplatňují i v léčbě akutních, chronických a recidivujících zánětů horních i dolních dýchacích cest, jako jsou např. sinusitidy, laryngitidy, angíny, bronchitidy, otitidy.
celý článek >>

Cukrovka
Kristýna Čillíková   
Revize textu: MUDr. Jitka Housová, III. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
 
Medicínský název nemoci: diabetes mellitus Lidový název: cukrovka, úplavice cukrová, diabetes Diabetes mellitus je onemocnění, při kterém organismus není schopen udržet koncentraci (hladinu) krevního cukru (glukózy) v krvi v normálních mezích (3,5–5,5 mmol/l nalačno a do 7,7 mmol/l ve 120. minutě orálního glukózového testu).
celý článek >>

Kateřina Janouchová: Knihy kupuji ráda
Michaela Šmerglová   
Píše pravidelně články do novin, knížky pro děti, beletrii i populární publikace o sexu... Píše švédsky, ale knihy jí vycházejí také v Čechách, kde se narodila.
celý článek >>

Ukradené dětství
Kateřina Janouchová   
Poprvé je to šok.
Podruhé už je na to člověk zvyklý.
Potřetí už se mu to možná dokonce líbí?
Začalo mi to být jedno. Rezignovala jsem. Jasně. Zase se všechno zapakuje do beden. Je čas balit.
Nestačila jsem se ještě upnout ke svému pokoji, k řadovému domku, k zahradě. Zato jsem se skutečně upnula k Sanne, k Mortenovi, k pihaté Raff ě, k Edith, k Nancy, k milované, úžasné Nancy... Těch loučení bylo tolik, že mi splynuly v jedno. Slzy tekly proudem. Nakonec jsem už ani nedokázala být smutná.
celý článek >>

Paul Gauguin v Bretani
Boris Dočekal   
Na první pohled se Le Pouldu neliší od jiných přímořských městeček v jihovýchodní Bretani. Písečné pláže, několik desítek rodinných domů, areál rekreačních domků a apartmánový hotel. Přesto má důležité místo v dějinách francouzského malířství.
celý článek >>

Po stopách Odyssea
Jana Vlková   
Co ostrov ve Středozemním moři, to jiná atmosféra. Kudy kdysi mohl putovat Odysseus, bájný ithacký král a nejznámější mořeplavec starého Řecka?
celý článek >>

Léčba i odpočinek v lázních
Jana Vlková   
Ozdravné kúry, relaxace, výlety... Každá diagnóza má v České republice „své“ vyhlášené lázně. Zajímavá města i léčebná centra stojí za to prozkoumat.
celý článek >>

Postele Hästens - Zdravý spánek
Jana Vlková   
Pohodlné a „zdravé“ postele se na trhu objevily ještě dříve, než se začaly vyrábět žárovky, telefony anebo automobily.
celý článek >>

Hladce a obrace
Klára Klempířová   
Úplety jsou pohodlné a příjemně splývají. Vyrábí se z nich vše od spodního prádla až po společenské šaty.
celý článek >>

Módní etiketa podle Ladislava Špačka
Ladislav Špaček   
Zatímco dříve byly svetry mnohem častějším oděvem u mužů i u žen, nyní ustupují ze scény. Repertoár zvláště dámského oblečení se natolik rozšířil, že odsunul svetry na okraj zájmu.
celý článek >>

Jak na problémovou pleť
Klára Klempířová   
Zarudnutí, rozšířené a ucpané póry i pupínky nás mohou potkat v každém věku. Jak s nimi účinně bojovat?
celý článek >>

To nejlepší pro pány
Klára Klempířová   
Už dávno neplatí pravidlo, že používání krémů či balzámů je výsadou žen.
celý článek >>

Víme, co jíme?
Zora Kasiková   
Jednou z hlavních starostí lidí na Zemi vždy bylo zajistit si dostatek jídla. S rostoucí populací i změnami našeho životního stylu však přichází také zásadní otázka – jak nakrmit svět, aniž bychom zbídačili planetu.
celý článek >>

Vepřové s čočkou
Marie-Paule Pospisil   
Název jídla „Le petit salé aux lentilles“ se do češtiny dá jen těžko přesně přeložit. To ale nebrání tomu, aby se tato jednoduchá pochoutka francouzské kuchyně dostala na jídelní lístky těch nejlepších „brasseries“ a malých lidových restaurací. Oblíbená je pochopitelně i v domácnostech.
celý článek >>

Praktické vozy různých podob
Luděk Vokáč   
Ferrari s pohonem všech kol
Automobilka Ferrari v lednu doslova šokovala odbornou i laickou veřejnost. Představila revoluční model FF (zkratka Ferrari Four), který nabízí netradiční karoserii ve stylu kombi-kupé (anglicky označovaná jako shooting brake), a poprvé v historii značky nabídne firma pohon všech kol. Prostorné cestovní GT s délkou přes 4,9 metru nahrazuje model 612 Scaglietti a díky velkému vnitřnímu prostoru (kufr pojme 450 litrů nákladu) bude konkurovat i populárním čtyřdvéřovým kupé, jako je Aston Martin Rapide nebo Porsche Panamera. Dvanáctiválec s objemem 6,3 litru dává výkon 660 koní a 683 Nm. Ferrari FF jede maximálně 335 km/h a na stovku zrychlí za 3,7 sekundy. Opravdu praktický nejen dálniční expres.
celý článek >>

Kresby Daisy Mrázkové
Eva Pivodová   
Něžné kresby a ilustrace s jedinečnou poetikou... V Topičově salonu v Praze až do 11. března probíhá výstava Voda a čára malířky, ilustrátorky a spisovatelky Daisy Mrázkové (*1923). Expozici sestavil kurátor a historik umění Jan Rous.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek