reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 70/2009
téma:
Spánková medicína
Novinka jménem biotextil 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Ceny VIA Bona 2009
1 000 000 Kč, svůj čas i práci věnoval Jaroslav Sklenář Občanskému sdružení Surya, které v letech 2006–2008 postavilo školu pro děti žijící v oblasti Zanskar v indickém Himálaji. Je to dnes jediná škola v kraji, která funguje po celý rok – včetně období krutých mrazů, a to díky vytápění energií ze slunečního záření.
 
celý článek >>

O filantropii
Jiří Wald   
V pražské rezidenci velvyslance USA se 22. září tohoto roku už po dvanácté předávaly ceny VIA Bona. Nadace VIA ve spolupráci s americkým velvyslanectvím jimi vyjadřuje uznání firmám i jednotlivcům, kteří pomáhají svému okolí.
celý článek >>

Editorial (70/2009)
Irena Jirků   

Lucie Novotná a Jáchym Topol. Zdá se, že kromě toho, že si o obou můžete přečíst na stránkách říjnového Sanquisu, malířku a spisovatele nic nespojuje. Každý se zabývá jinou formou umění, chodí jinými cestičkami, potkává se s jinými lidmi. Pravděpodobně se ani osobně neznají.

celý článek >>

Ve znamení krajiny
Maria Procházková   
Lidi můžeme rozlišovat a třídit podle různých klíčů – podle věku, vzdělání, znamení, ve kterém se narodili... Nebo podle dojmu z toho, co a jak dělají, co je pro ně důležité, co je poznamenalo, čím se nechají ovlivňovat a utvářet. Výtvarníky a malíře podle rukopisu a motivů.
 
celý článek >>

O paměti a vděku
František Houdek   
Stalo se v nejhezčím moravském městečku.
Dopoledne jsem venčil psa kolem jednoho z tamějších rybníků. Řečeno s klasikem, trochu jsem to přeťal – mžilo, od vody foukal studený vítr, já jenom v triku. A Dunčo ne a ne kakat. Uprostřed sebespílání jsem potkal třídu dětí z mateřské školky. Jak jsou tam lidé rozšafní, učitelka pravila: „Koukněte děti, jak je pán otužilý!“
celý článek >>

Víte, kde leží Sirague City?
Libuše Koubská   
Surrealistický fotograf českého původu Vilém Kříž je zastoupen v mnoha významných muzeích na světě. U nás ale zůstal takřka neznámý.
celý článek >>

Nechci být komentátorem dějin
Günter Bartoš   
Říká spisovatel a novinář Jáchym Topol. Nicméně středobodem jeho románů je právě novodobá česká historie.
 
celý článek >>

O prchavosti pocitu
Jan Chlíbec   
Ve Vídni, středoevropské mekce výstav výtvarného umění, připravili organizátoři na podzimní sezonu velkolepou expozici Impressionismus – Wie das Licht auf die Leinwand kam. Unikátní přehlídka probíhá až do ledna příštího roku v prostorách známé galerie Albertina.
celý článek >>

Dvojhlas
Lenka Procházková    Aleš Pejchal   
Lenka Procházková
Dům s břemenem
Jediný Němec, který v té obci zůstal, měl bíle natřený dům a záhonky kolem plotu, z ostatních odněmčených domů se staly barabizny. V šedesátých letech moji rodiče jednu z těch vybrakovaných barabizen koupili a začali ji opravovat.
celý článek >>

Český talent v Paříži
Jitka de Préval   
Kariéra houslisty, skladatele, režiséra, dirigenta a chvílemi i tanečníka Petra Růžičky začala brzy, byl mimo jiné jedním z pěti zakládajících členů Pražské komorní filharmonie. Do Paříže přijel před jedenácti lety studovat komorní hudbu na pařížské konzervatoři a muzikologii na Sorbonně. Žije tam dodnes. A spolupracuje s prestižními orchestry z celého světa. Připravuje také vlastní hudebně vizuální projekty a nezapomíná ani na české lidové tradice.
celý článek >>

Smutek
Michael Wellner-Pospíšil    Milan Nakonečný    Libuše Koubská    František Houdek   

Drobné radosti a lítosti provázejí každého člověka celý život, který se skládá z malých epizod, ale přináší také smutné události, jimiž jsou různě významné životní ztráty. Nejtěžší z nich, žal prožívaný jako silná duševní bolest, je vyvoláván u většiny lidí ztrátou nejbližších milovaných osob. Je-li radost reakcí na zisk, je smutek, její zážitkový opak, reakcí na ztrátu.

celý článek >>

Léčba vodou
Pavel Kočička    František Houdek   

 

Vincenz Priessnitz se narodil právě před 210 lety.

celý článek >>

Větrná planeta Neptun
Petr Sobotka    Zuzana Fischerová   
Po vyřazení Pluta ze seznamu planet se nejvzdálenější planetou sluneční soustavy stal Neptun. Kromě toho se k modrému obrovi váže spousta dalších zajímavostí. V jeho atmosféře dují ty nejrychlejší větry v celé sluneční soustavě, jeho nitro je zřejmě velmi cenné a v neposlední řadě byl objeven jako poslední – navíc do té doby velice nevšední a ojedinělou metodou...
celý článek >>

Jak do nás září mobily?
Pavel Kočička   
Jsou mobilní telefony neškodné, nebo nás mohou ohrožovat? Vědci i výrobci telefonů rozhodně tvrdí, že nám ublížit nemohou. Žádná studie potvrzující ani jedno, ani druhé stanovisko ale zatím neexistuje. Až budoucnost ukáže, jak tomu vlastně je.
celý článek >>

Tichý mučedník z Karlova mostu
Ondřej Šefců   
„Léta téhož byla jest suchota veliká v Čechách na paměť smrti toho doktora utopeného v Praze, že v Praze bředli přes řeku lidi a byla voda zelená všechna jako tráva.“
Staré letopisy české, zápisy z roku 1393
celý článek >>

Opera za časů války
Jan Andreska   
„Svět se chýlí ke zkáze. Židi přijdou k vyhubení, uvidíte. To není samo sebou.“
Tato slova vložil Karel Poláček roku 1931 do úst JUDr. Maxe Načeradce v knize Muži v offsidu. Svou smrtí někde v pasti vyhlazovacích táborů dodal posléze těmto slovům prorocký význam.
celý článek >>

TGM 1914: Rozhodnutí hodné dona Quijota
Karel Pacner   
Když v létě 1914 vypukla Velká válka, kterou dnes nazýváme první světová, chtěl si profesor Tomáš Garrigue Masaryk udělat vlastní názor na situaci. Když získal potřebné informace, rozhodl se emigrovat a bojovat za samostatný český stát.
celý článek >>

Proč potřebujeme spánek
Prof. MUDr. Karel Šonka DrSc.  
Dospělý člověk má spát 7 až 8,5 hodiny denně – to je optimální rozmezí. Spánek je nezbytně nutný pro správnou činnost mozku a celého organismu. Jeho krátkodobé zkrácení nebo omezení ovšem podle současných poznatků nepřináší dlouhodobé důsledky.
celý článek >>

Jak dlouho se má spát a k čemu je spánek dobrý
Prof. MUDr. Karel Šonka DrSc.  
Spánek je rytmicky se vyskytující stav organismu charakterizovaný sníženou reaktivitou na vnější podněty, sníženou pohybovou aktivitou a většinou i druhově typickou polohou, typickými změnami aktivity mozku zjistitelnými elektroencefalografií (EEG) a u člověka sníženou respektive změněnou kognitivní činností.
celý článek >>

Kdo je opilý spánkem?
Pavel Kočička   
Ve spánkové laboratoři mají k dispozici přístroje, kterými se dívají lidem do hlavy. Doslova. S matematickou přesností zachytí čas, kdy se nemocnému něco zdálo. Co přesně? To nevědí, i když...? Prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc. a prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc. stojí v čele Centra pro poruchy spánku a bdění při Neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. A o spánku vědí hodně.
 
celý článek >>

Poruchy spánku dětí
MUDr. Iva Příhodová    prof. MUDr. Soňa Nevšímalová DrSc.  
Poruchy spánku postihují asi čtvrtinu dětí a dospívajících. K některým dochází převážně v noci a mají charakter záchvatů, váží se na určitý věk a mívají tendenci k spontánnímu ústupu, jiné souvisejí s nadměrnou denní spavostí a v dětském věku či období dospívání právě propukají. Častá je i kombinace poruchy nočního spánku se zvýšenou únavou a ospalostí během dne.
celý článek >>

Poruchy spánku dětí (PROFI)
prof. MUDr. Soňa Nevšímalová DrSc.   MUDr. Iva Příhodová   
Poruchy spánku postihují přibližně čtvrtinu populace dětí a dospívajících. Některé jsou převážně nočního charakteru a mají záchvatový ráz, vazbu na určité věkové období a často i tendenci k spontánnímu ústupu (náměsíčnost, noční děsy, noční enuréza), jiné jsou spojeny s nadměrnou denní spavostí (narkolepsie, idiopatická hypersomnie) a v dětském věku či dospívání obvykle vznikají.
celý článek >>

Otázky / odpovědi (Sanquis č. 70)
Eva Pivodová    Pavel Kočička   
Třezalka tečkovaná
Nenápadná bylina rostoucí po celém světě u nás kvete od června do září. V lidové medicíně se používá k hojení ran a popálenin, ale také na uklidnění nervů. Moderní medicína skutečně potvrdila její lehce sedativní účinky srovnatelné se slabými antidepresivy. Třezalka také podporuje zdravý spánek a může pozitivně ovlivňovat únavu, ospalost a nedostatek energie.
 
celý článek >>

Wobenzym® - lék prvé volby ve farmakoterapii poruch lymfatické drenáže
  
Snižuje viskozitu séra a plazmy, snižuje agregaci trombocytů a zvyšuje flexibilitu erytrocytů. Vede k lýze lymfatických zátek a k obnovení průchodnosti lymfatických cest, kterými jsou pak snadněji odplaveny produkty proteolýzy extravazálně deponovaného fibrinu a dalších bílkovin. Enzymy potencované rutosidem zlepšují reologické vlastnosti lymfy a krve a zajišťují zlepšení transportní kapacity lymfatického systému a mikrocirkulace.
 
celý článek >>

Co dělat, pokud dojde k úrazu cizím zaviněním?
Bela Schenková   
Úraz, za který sami nemůžeme a který s sebou přinese trvalé následky na zdraví, se nám může stát kdykoli, ať jde o dopravní či pracovní nehodu. Stejně tak mohou mít tu smůlu naši blízcí či přátelé. Málokdo ovšem ví, jak si v těchto těžkých životních situacích počínat: jaká máme práva, na jaké odškodnění a náhrady máme nárok. Touto problematikou se již více než dvě desetiletí zabývá JUDr. Zuzana Špitálská.
celý článek >>

Spánku je třeba se naučit
Pavel Kočička   
Spánek je podmínkou zdraví. To není fráze, ale fakt ověřený odborníky. Až jedna třetina lidí má se spánkem problémy. Jestliže lidé nespí, jsou podráždění a nevýkonní, zkrátka nemocní. Jak tyhle potíže překonat?
celý článek >>

Spánek a choroby srdce
MUDr. Vilém Novák    MUDr. Jaroslav Januška   
Kardiovaskulární choroby představují nejčastější příčinu morbidity a mortality v průmyslových zemích. Také různé poruchy spánku jsou velmi časté. Proto není překvapivé, že obě skupiny onemocnění se často vyskytují společně.
celý článek >>

Biotextil: další téma zdravého životního stylu
Pavel Kočička   
Protože řadě lidí přestalo být jedno, co jedí, začali pěstovat a vyrábět biopotraviny. A komu není jedno, jaké chemické látky obsahuje oblečení, zajímá se o biotextil.
 
celý článek >>

Recenze 2009/70
prof. PhDr. Milan Nakonečný   
Marián Béreš: Jak manipulovat s lidmi a nenechat se sám zmanipulovat,
Computer Press, 2007
celý článek >>

Fyziologické obory na přelomu století
prof. MUDr. Richard Rokyta DrSc.  
Jakými změnami prošly v druhé polovině 20. století a počátkem 21. století fyziologické obory? Především se již v padesátých letech začaly některé z nich osamostatňovat. Definitivně se oddělila farmakologie. Všechny obory ale nadále zůstaly v úzké spolupráci, dodnes mají mnohé stejné metodické a metodologické postupy.
celý článek >>

Vyjít životu vstříc
Cecílie Jílková   
Když půjdete pražskými ulicemi od Stromovky směrem k Letenské pláni, octnete se v prostředí, kde na každý dům připadá nejméně jedna hospůdka či restaurace. Leteňáci spokojeně korzují mezi slunečníky a lokální patriotismus z nich přímo čiší. Vladimír Mišík je jedním z nich.
 
celý článek >>

Význam lymfatické cirkulace u chronických zánětů dýchacích cest
  
Propagace značky

Krevní a lymfatické cévy se vyvíjejí souběžně a společně tvoří cirkulační systém umožňující tok tekutin a pohyb nejrůznějších buněk a látek. Lymfatický systém a jeho role v patogenezi chorob však byly donedávna výzkumem dosti opomíjeny, přestože lymfatické cévy byly objeveny již před 300 lety, ve stejné době, kdy byla popsána cirkulace krve. Bylo to částečně tím, že chyběly specifické markery, které by umožňovaly rozpoznání lymfatických cév ve tkáních. V posledních letech byly takové markery objeveny a byl tak nastartován prudký nárůst poznatků o významu lymfatického systému v organismu. Novotvorba lymfatických cév (lymfangiogeneze) je významným momentem v rozvoji nejrůznějších chorob.
 
celý článek >>

Broušení diamantu v Čechách
Günter Bartoš   
Dva tibetští buddhističtí mniši v šafránovém rouchu se procházejí na kopci nad Těnovicemi. Pod nimi není monumentální a prázdná krajina jejich asijské domoviny, ale mírné, útěšné, zelené kopce Brd. Buddhismus učí, že povaha všech jevů je prázdná, nemají nezávislou existenci, entitu. Proto nepřekvapí, že se už v sedmém století uchytil v Tibetu, do jehož genia loci s vysokým čistým nebem a pustým horským terénem dokonale zapadá. V třetím tisíciletí se buddhismus úspěšně šíří i poklidnou krajinou zabydlených Čech.
 
celý článek >>

NOVINKY/ZDRAVÍ (70)
Eva Bobůrková    Kristýna Čillíková    Eva Pivodová   
VZP podpoří dárcovství krve
TO DÁŠ! Tak zní název netradiční kampaně na podporu dárcovství krve, která odstartuje na podzim mezi vysokoškoláky a jejímž generálním partnerem se stala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tváří projektu se stal písničkář Tomáš Klus. Turné začíná v Ostravě, z Vysoké školy báňské pak informační pojízdná kampaň poputuje do Opavy a následně potom do Olomouce a Zlína.
celý článek >>

Drážďany, otevřené město
Günter Bartoš   
Do centra Drážďan doporučuji vstoupit z Neustadtu po Augustově mostě přes řeku Labe. Návštěvníkovi se tak otevře spektakulární panorama s kopulemi Albertina a Frauenkirche za Brühlovou terasou na levé straně a Zwingerem a Semperovou operou napravo...
celý článek >>

S mečem a křížem
Pavel Kočička   
Křížové výpravy trvaly s přestávkami necelých dvě stě let a zanechaly za sebou na Blízkém východě spousty zajímavých památek.
 
celý článek >>

Nadčasová elegance
Monika Kuželová   
Než opět přijdou na řadu sněhule a válenky, zbývá poslední příležitost obout si něco speciálního...
celý článek >>

Hledá se nejlepší ekovozítko
Pavel Kočička   
Ekologický trabant
Přestože by jméno výrobce tohoto vozu – totiž hračkářské firmy Herpa – mohlo naznačovat, že půjde jen o model, nový Trabant nT 2012 bude opravdové auto. Na trh by mělo přijít v roce 2012 a na rozdíl od svého předchůdce, modelu 601, bude zcela ekologické – jezdí na elektřinu. Lithiová baterie je umístěna u zadních kol a uděluje autu dojezdovou vzdálenost 160 kilometrů. Nabít se dá jednofázově ze zásuvky za osm hodin, nebo třífázově za dvě hodiny. Háčkem ovšem je, že společnost Herpa teprve musí sehnat investora, který na rozjezd výroby nového trabantu poskytne 30 milionů eur.
 
celý článek >>

Zdravé boty
Klára Klempířová   
Z většiny bot mě bolí nohy. Proč? Je to tím, že své nákupy podřizuji především módním trendům. Dělám chybu.
celý článek >>

Vůně podzimu
Soňa Kotulková   
Když říjen, tak zlatavé barvy a výrazné vůně. Takové, co dovedou podtrhnout osobnost.
celý článek >>

Umění čtyř generací
Jana Nekolová   
Rodinné pouto spojuje deset umělců různých výtvarných technik
celý článek >>

Svět se tvoří v Benátkách
Eva Bobůrková   
Paláce, zahrady, vojenské loděnice, kostely, ulice – to vše jsou místa, kde v historických kulisách středověkých Benátek narazíte na ryze současné umění.
celý článek >>

Studna
Lenka Procházková   
Nečekala jsem, že bude tak mladá. A že tu bude bydlet sama. (Jmenuje se Eva.) Ten muž, co ji přivezl, prý zase odjede. Vidím, že by ji nejraději odvezl taky. Dům se mu nelíbí, je to opravdu už barabizna. Akáty sahají až k horním oknům a ta jsou zabedněná. Slepý dům bez proudu a bez vody. To ho mate nejvíc, mužsky usuzuje, že v tak velkém hospodářství museli mít přece vodu. (Však měli.) Prochází zpustlou zahradou, pořád hledá studnu. Dobře, že dnes odjíždí, čmuchala tady nepotřebuju. Jen ať tu Eva zůstane sama. Jen ať si klidně přivede elektrikáře, budiž světlo.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek