reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 49/2007
téma:
Imunologie
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Žít v souladu s dobou
Baltasar Gracián   
Dokonce i vědění má být v souladu se zvyklostmi; a tam, kde není v módě, je třeba umět si hrát na nevědomce. Mění se časy a s nimi se mění uvažování a vkus: nelze proto uvažovat postaru a nutno cítit moderně.
celý článek >>

Zánět - kolik podob?
Prof. MUDr. Jan Krejsek DrSc.  
Naše úvahy o zánětu jako komplexní reakci těla na jakýkoliv podnět potenciálně narušující homeostázu musí vycházet ze struktur a funkcí imunitního systému. Imunitní soustava je totiž jednou z rozhodujících součástí každé zánětové reakce.
celý článek >>

Alergický zánět a možnosti jeho terapeutického ovlivnění
MUDr. Irena Krčmová CSc.  
Alergická konjunktivitida, rinitida, alergické astma a alergický ekzém jsou jedněmi z nejčastěji se vyskytujících onemocnění.
celý článek >>

Autoimunitní imunopatologický zánět
RNDr. Ctirad Andrýs PhD.  
Porucha tolerance a rozpoznávání cizího a vlastního spojená s poškozujícím zánětem je hlavním rysem autoimunitních imunopatologických onemocnění.
celý článek >>

Ateroskleróza - důsledek dlouhodobé poškozující zánětové reakce
Prof. MUDr. Jan Krejsek DrSc.  
Patogeneze nemocí oběhového systému a srdce nebyla až do nedávné doby spojována s funkcemi imunitního systému.
celý článek >>

Modulace zánětové reakce
PharmDr. Petr Jílek CSc.  
Hovoříme-li o cílené (terapeutické) modulaci zánětového děje, máme v naprosté většině případů na mysli tlumení zánětu poškozujícího organismus.
celý článek >>

Neuroendokrinný systém a zápal
Prof. Ing. Miroslav Ferenčík DrSc.  
Už dávnejšie je známy tesný vzťah medzi nervovým a endokrinným systémom, ktoré utvárajú mnohými väzbami prepojený neuroendokrinný systém (NES).
celý článek >>

Identifikace nebezpečných vzorů patogenních mikroorganismů a rozvoj zánětové reakce
Prof. MUDr. Jan Krejsek DrSc.  
Ještě zhruba před 10 lety byla klíčová úloha v indukci obranné zánětové reakce na infekční podnět přisuzována specifické imunitě.
celý článek >>

Zánět a nádorové bujení
MUDr. Jakub Novosad   
V průběhu posledních sedmdesáti let doznaly názory na vznik nádorových onemocnění značného vývoje. Již v roce 1933 poukázali Shope a Hurst v rámci svých experimentálních prací na možnou postupnou transformaci virem indukovaných papilomů v papilokarcinom.
celý článek >>

Proteoýza střevních mikroorganismů - jeden z mechanismů imunostimulačního účinku systémové enzymoterapie?
MUDr. Marta Honzíková   
Preparáty na bázi proteolytických enzymů ve formě enterosolventních tablet (např. Wobenzym a Phlogenzym) jsou široce užívané pro tzv. systémovou enzymoterapii.
celý článek >>

Spravedlnost, nebo mír
Jefim Fištejn   
Proč si lidé myslí, že každý problém má řešení? Dnešní svět oplývá problémy, které racionální řešení z definice nemají - aspoň do té doby, než se zgruntu obmění vstupující faktory.
celý článek >>

Jak jsem potkal fotografa Tarase Kuščinského
Jiří Wald   
S Tarasem a jeho paní Alenou jsem se setkal poprvé v roce 1982 v nemocničním kině Masarykova onkologického ústavu v Brně, když se tam promítal film Věry Chytilové Hra o jablko.
celý článek >>

O Komenském s Benjaminem Kurasem
Petr Cincibuch   
 
celý článek >>

Konopiště: Místo, kde mohl být následník trůnu šťastný
Ladislav Čepička   
Právě skončily vojenské manévry XV. a XVI. sboru rakouské armády. Z bosenského programu následníka trůnu zbývala před návratem do Čech pouze návštěva Sarajeva.
celý článek >>

Martin Patřičný: Člověk nemá být fachidiot
Jarmila Jelínková   
„Hledám teplo, oblosti, linie, fantazii, kresbu. Nejraději mám to dřevo, co držím zrovna v ruce,“ píše ve své knize „Dřevo krásných stromů“ Martin Patřičný.
celý článek >>

Utajovaný František Kupka očima sochaře Vladimíra Preclíka
Vladimír Preclík   
Na školách nám ho utajovali, kritikové o něm většinou mlčeli, i když svou tvorbou silně ovlivnil světové malířství. Vždyť přece žil v Paříži, odrodil se, a hlavně maloval abstraktně, tedy nepřístojně, tak co bychom se o něho zajímali!
celý článek >>

Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal   
 
celý článek >>

Proměnlivý prostor v Dlouhé
Smysl pro divadelní magii, hudební pojetí inscenace a jemný humor prokázali opět divadelníci z Dlouhé svou nedávnou premiérou hry bulharského dramatika a prozaika Jordana Radičkova Pokus o létání.
celý článek >>

sochař Pavel Krbálek: „Kulturu má každý v duši“
Bára Procházková   
Kultura je hlas srdce uvnitř každého z nás, který se ozývá, když spatříme umělecké dílo nebo si přečteme knihu. To tvrdí Pavel Krbálek. Sochy a šperky umělce, žijícího v Čechách a ve Švýcarsku, oslovují lidi na celém světě.
celý článek >>

Rumunsko - Zapomeňte na Drákulu
Ivan Brezina   
Turistický průmysl stojí na kýčovitých klišé. Jen málo cizinců například ví, že legenda o krvavém hraběti Drákulovi, která do Rumunska každoročně láká tisíce zahraničních návštěvníků, je jen literární fikcí.
celý článek >>

Smírčí kříže
Ivan Brezina   
Kamenných křížů rozhozených porůznu v krajině bylo dosud na území Česka zdokumentováno asi 1500. Někdy na ně narazíte náhle, jakoby bez varování u cesty či uprostřed vesnice. Jindy se je vydáte hledat, ale dlouhé hodiny bloudíte polními úvozy a zarostlými pasekami - kříže jako by se před vámi schovávaly.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek