reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 40/2005
téma:
Endokrinologie a metabolismus
Tuková buňka, hypofýza, primární hyperparatyreóza 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Fyzika pro básníky
Jefim Fištejn   
Tak se jmenuje zvláštní přednáškový cyklus zavedený na některých amerických univerzitách pro studující humanitních oborů.
celý článek >>

Rozhovor s osobností prof. MUDr. Štěpánem Svačinou, DrSc., MBA,
Renata Červenková   
V řeči nekličkuje ani ji nevypolstrovává alibistickou vatou, ve svých odpovědích hravě vystačí s češtinou. Přímý tah na branku - to je styl, v němž je, zdá se, profesor Štěpán Svačina mistrem. Právě to třeba vysvětluje, jak je možné, že v životě zvládá tolik různorodých oborů i rolí.
celý článek >>

Tuková buňka - pomocník, ochránce i škůdce v organismu
Jedním z největších problémů moderní doby jsou metabolická onemocnění - obezita, cukrovka 2. typu a tzv. metabolický syndrom. Pro tyto nemoci je typická kumulace tuku.
celý článek >>

Metabolismus a játra
Doc. MUDr. Zuzana Červinková CSc.  
Játra jsou centrálním orgánem metabolismu. Kromě klíčové úlohy v intermediárním i energetickém metabolismu vykonávají celou řadu dalších funkcí, mezi něž patří tvorba a vylučování žluči, biotransformace většiny xenobiotik a řady látek endogenního původu, vaskulární funkce, imunitní funkce a tvorba, skladování a přeměna signálních molekul.
celý článek >>

Feochromocytom
Na našem pracovišti se zabýváme feochromocytomem již více než 6 let. Za tuto dobu jsme u nás vyšetřili přes 300 pacientů s podezřením na feochromocytom, z nichž u více než poloviny byl tento nádor prokázán. Na základě našich klinických a vědeckých výsledků jsme přispěli k nové biochemické diagnostice (použití metanefrinů v krvi) a k lokalizaci (použití fluorodopaminové pozitronové tomografie) feochromocytomu. Podle našich klinických a vyšetřovacích algoritmů se dnes diagnostikuje a lokalizuje feochromocytom lékaři v mnoha zemích.
celý článek >>

Primární hyperparatyreóza - třetí nejčastěji se vyskytující endokrinní onemocnění
Prof. MUDr. Petr Broulik DrSc.  
Primární hyperparatyreóza (PHPT) je třetím nejčastěji se vyskytujícím endokrinním onemocněním za předpokladu, že mezi endokrinní onemocnění počítáme i cukrovku.
celý článek >>

Hypofýza a její onemocnění
Prof. MUDr. Josef Marek DrSc.  
Na podkladě složitého embryonálního vývoje dochází v tureckém sedle k spojení jednak Rathkeho výchlipky ze základu pro farynx primitivní gastrointestinální trubice, která dává základ pro vnitřně sekretorickou adenohypofýzu, jednak infundibulární výchlipky přední neuronální rýhy, z které vzniká neurohypofýza.
celý článek >>

Nové směry v terapeutickém využití exogenních proteáz?
MUDr. Marta Honzíková   
V posledních letech je v odborném písemnictví věnována zvýšená pozornost tzv. konečným produktům pokročilé glykace (advanced glycation end products, AGEs).
celý článek >>

Současná chirurgie štítné žlázy
MUDr. Svatopluk Smutný   
Všechny medicínské obory a podobory se stále vyvíjejí. Je to dáno nárůstem teoretických znalostí a zaváděním nových technik. Nejinak tomu je u chirurgie štítné žlázy.
celý článek >>

Dlouhý a krásný život profesora Jiřího Šonky
prim. MUDr. Petr Sucharda CSc.   Prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc.  
S III. interní klinikou byla po desítky let spojována osobnost významného českého lékaře a vědce profesora MUDr. Jiřího Šonky, DrSc.
celý článek >>

Zapomenuté baroko
Günter Bartoš   
Z Broumova to je do Šonova šest kilometrů. Úzká asfaltka se klikatí mezi alejemi, překonává několik návrší. V půli cesty se na horizontu poprvé objeví dvě kostelní věže, na posledním stoupání pak celá stavba.
celý článek >>

Michal Anděl a Libor Pešek: Víš, o čem mluvím
Irena Jirků   
Mohlo by se zdát, že ti dva nemohou mít příliš společného. Nemají stejné, ani podobné životní osudy, nevyšli ze stejného rodinného prostředí, nevěnují se stejné profesi. Jsou ale přátelé.
celý článek >>

Na Öland přijíždí i král
Stovky aut se plíživě posunují přes šest kilometrů dlouhý most. Švédové, Němci, Holanďané... Nechybí ani Dánové, snad aby naplnili známé úsloví - pije jako Dán. Poslední červnový týden se totiž na švédském ostrově Öland slaví oblíbený svátek Midsommar.
celý článek >>

Spočinout na ostrovech v moři
Josef Chuchma   
Letošní léto bylo horké doslova i přeneseně. Tedy nejen novou sérií teplotních rekordů, nýbrž i třeba - a bohužel - novou vlnou terorismu. Přeneseme-li se však do neskonale klidnějších vod, můžeme konstatovat, že nezvykle horké léto zažila česká metropole, co se týče výtvarného umění. 
celý článek >>

„Ať žije ponožka, která lítá...“ zpívaly francouzské děti v Jizerských horách
V rámci projektu „Uměním ke svobodě“ uspořádalo občanské sdružení Audabiac v červenci tohoto roku ve spolupráci s francouzským sdružením Clarence 17denní pobyt francouzských dětí v Jizerských horách, v Albrechticích.
celý článek >>

Setkání s Martinem Hilským
Irena Jirků   
Když ho poprvé divadelníci požádali o překlad Snu noci svatojánské, netušil, jak důležitá kapitola v jeho životě právě začíná.
celý článek >>

William Shakespeare v překladu Martina Hilského
 
celý článek >>

Umění nikdy není bezpohlavní
Josef Chuchma    Josef Chuchma   
Martina Pachmanová je v polistopadové české uměnovědě svého druhu průkopnicí. Ve třech knihách, které dosud připravila, důsledně ukazuje, že výtvarné umění nikdy nevzniká bez genderových znaků.
celý článek >>

Jak vyfotit ptáka v letu
Břetislav Rychlík   
Fotit lidové muzikanty je vždycky dobré východisko k slušnému výsledku. Nijak se nepřetvařují, nejsou obklopeni houfem vyžírkovských manažerů a vizážistů, „imidžmejkrů“, zkrátka tou hradbou směšnosti, za kterou je pak velké nic.
celý článek >>

Návštěva v ateliéru malíře Michala Singera
Eva Bobůrková   
Postranní nuselská ulička se zamřížovanými okny a nenápadným zvonkem. Za dveřmi až překvapivý pořádek. Srovnaná plátna, papíry i plechovky s barvami. Čistě uklizený stůl. Ale přitom neklid.
celý článek >>

Jak se rodí CD
Zdeněk Zahradník   
Když se T. A. Edisonovi podařilo do voskového válečku mechanickým způsobem zaznamenat něco tak nepostižitelného, jako je zvuk, bylo to považováno za zázrak.
celý článek >>

Královna harfy
Zdeněk Zahradník   
Jana Boušková se s harfou téměř narodila. Oba rodiče jsou profesionálními muzikanty, a tak ji hudba obklopovala odmalička.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek