reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 109/2016
téma:
Září
On-line verze 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Pavel Černoch: Nechci žít podle cizích pravidel
Irena Jirků   

Když zkouší operní roli, vždycky má v zákulisí počítač. A v pauzách, když se přestavuje scéna, řeší firemní věci. Nemohl bych tam jen čekat a koukat do blba, říká operní pěvec, který na světových pódiích sklízí v poslední době úspěch za úspěchem. V září se konečně představí i na několika koncertech v Praze.

celý článek >>

Antonín Dvořák známý i opomíjený

Dvořákova Praha je už několik let považována za klíčovou událost hudebního podzimu. Nejinak je tomu i letos. Po tři týdny opět špičkoví hudebníci z celého světa oslavují dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplynulo 8. září 175 let. Festival, který se letos těší rekordnímu zájmu publika, uvádí vedle jeho nejpopulárnějších skladeb i díla méně známá a neprávem opomíjená. A samozřejmě neopomíjí ani tvorbu dalších autorů.

celý článek >>

Hravý svět Květy Pacovské na plakátech

Za svou originální a experimentální tvorbu byla mnohokrát oceněna, mimo jiné i cenou za nejkrásnější knihu světa Goldene Letter. Květa Pacovská patří mezi světově nejproslulejší české výtvarníky a ilustrátory, výstava v pražském kině Světozor však přibližuje specifickou část jejího díla – a to plakáty. Jak jinak, jsou opět výrazné, osobité, nepřehlédnutelné a vtipné. Vznikaly v průběhy minulých desetiletí k nejrůznějším příležitostem, jen poslední dva z 50 vystavených namalovala autorka speciálně pro tuto expozici.

celý článek >>

Protein, který ochraňuje nervové buňky před Huntingtonovou chorobou
  

Nová studie amerických vědců ukazuje cestu k zastavení proteinů, které omezují  dodávky energie do nervových buněk u lidí trpících takzvanou Huntingtonovou chorobou. Výzkumníci vytvořili peptid, který dokáže zničení těchto buněk zabránit. Na řadě jsou teď klinické studie s lidmi.

celý článek >>

Vědci se obávají, že virus Zika ohrožuje i mozek dospělých

Je pravděpodobné, že virus Zika nepostihuje jen mozek nenarozených dětí, ale může negativně ovlivnit i zdraví dospělých lidí. Při nejnovější studii američtí vědci zjistili, že Zika dokáže výrazně infikovat některé mozkové oblasti u zdravých jedinců, jež jsou důležité pro učení či dlouhodobou pamě. Varují tedy, že toto onemocnění může mít mnohem vážnější  dopady, než se dosud soudilo. A volají pro prevenci.

celý článek >>

První krok k tomu, jak nahradit antibiotika

Studie publikovaná v časopise Nature Microbiology  se zdá být příslibem nové léčebné metody, jež by mohla být účinná proti odolným  bakteriím, jež lékaři a vědci nazývají superbakterie. Jsou peptidové polymery alternativou k čím dál měně účinným antibiotikům?

celý článek >>

Mění cizí jazyk naše morální hodnoty?

Čím více jazyků ovládáme, tím si připadáme jiní. Každý jazyk nás také trochu mění. Ne nadarmo se říká, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Někdo je  asertivnější v angličtině, jiný uvolněnější ve francouzštině a více citlivý v češtině. Je možné, aby se střelka našeho morálního kompasu lehce odkláněla podle jazyka, kterým zrovna mluvíme?

celý článek >>

Nebezpečný půvab Designbloku

Levitující kýble svázané do kytice,  originální nábytek od světových designérů, svítidla z dílen osvědčených značek i začínajících návrhářů, neotřelé módní doplňky...  Pražský Designblok letos představí rekordních 197 designérů, nabídne diskuze, kreativní workshopy a nespočet nových výrobků. Ty si návštěvníci budou moci v prostorách pražského výstaviště v Holešovicích nejen prohlédnout, ale poprvé i na místě zakoupit.

celý článek >>

KOMERČNÍ SDĚLENÍ: Elfton Magion ˜aneb domácí koncertní sál

Nové české reprosoustavy Elfton Magion dokážou vytvořit iluzi koncertního sálu u vás doma. Navrženy zejména pro milovníky klasické hudby a jazzu. Důraz při vývoji byl kladen mimo jiné i na absolutníí věrnost, u dnešních reprosoustav s měniči a ozvučnicemi z mnohdy kovových, plastových či kompozitních materiálů často opomíjenou vlastnost. 

celý článek >>

Orbis Pictus Play navštívilo přes 3 miliony lidí

Mezinárodní projekt autorů Jiřího a Radany Waldových je série putovních výstav a doprovodných akcí, které jsou umělecky koncipovány výtvarníkem a performerem Petrem Niklem za účasti českých i zahraničních výtvarníků. Jednotlivé expozice rozvíjejí imaginaci, fantazii a tvořivost a jsou plně interaktivní. Projekt je koncept dlouhodobý, v této chvíli jeho plán sahá až do roku 2023, kdy bude v nizozemském Naardenu prezentována výstava u příležitosti 400. výročí dokončení díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

celý článek >>

Když si barva sama zvolí cestu

Na velký bílý papír nalije tuš, sedne si a mlčky se dívá, jak se vytváří skvrna. Sleduje, jak vzniká nové jedinečné dílo. Možná si pomyslíte, to přece není žádné umění nechat rozpouštět barvu na papíru. Ale Petr Nikl ve Špálově galerii, před očima návštěvníků, prostě vytváří obrazy. Barva si na nich volí svou vlastní cestu.

celý článek >>

Umělá slinivka břišní pomůže pacientům s cukrovkou

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických (U.S. FDA) ve středu schválil „umělou slinivku“ společnosti Medtronic Plc. Ta dokáže monitorovat stav nemocného trpícího diabetem 1. stupně  a automaticky mu dodá potřebnou dávku inzulinu.

celý článek >>

Hrozny červeného vína proti zánětům

Jedna ze složek hroznového červeného vína může pomoci kontrolovat záněty způsobené bakteriální infekcí, jež bývá spojena se zánětem horních cest dýchacích, astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (COPD) a zánětem středního ucha. Američtí vědci učinili další krok při hledání náhradních léčiv za antibiotika.

celý článek >>

Používáme skutečně jen 10% mozku?

Albert Einstein vycházel z názoru, že člověk využívá jen 10% kapacity svého mozku. Jiní vědci zase tvrdili že když mozek dokážeme pořádně aktivovat, budeme obdařeni třeba i telekinetickými schopnostmi.  Co na to současná věda? anechte marných nadějí. Lidský mozek pracuje už teď na plný výkon, tvrdí američtí neurologové.

celý článek >>

Menstruační cyklus versus myšlení

Říká se, že muži lépe řídí a ženy zase lépe navigují. Nová studiíe vědeckého týmu z Concordia Univerzity v Montrealu hledala příčiny, proč ženy zvládají lépe právě tyto úkony a objevila hormony. Vědci tvrdí, že ženy v čase menstruace volí jiný způsob uvažování a odlišnou strategii při řešení problémů.


celý článek >>

Magnetická rezonance může zaznamenat emoce

Vzpomínka na krásné prázdniny, slunečné odpoledne s dětmi, vzrušená konverzace  v přeplněné tramvaji, konflikt se sousedem, ztráta člověka, na kterém vám záleželo... Myšlenky volně těkají a vyvolávají emoce. Tým vědců z Duke Univerzity tvrdí, že je dokáže rozeznat a zaznamenat na magnetické rezonanci.

celý článek >>

5 otázek + 1 navíc pro spisovatele Marka Tomana
Irena Jirků   

Hlavní postavou jeho nejnovějšího románu je Černínský palác. Tak jako v případě své předchozí knihy, jež úzce souvisela s Týnským chrámem, se Marek Toman vrací opět do české minulosti, ale určitě o něm nelze tvrdit, že je autorem historických románů. Otázky, jež si klade, jsou totiž velmi současné.


celý článek >>

Omega-3 mastné kyseliny proti lupénce

Tým vědců z Michigan State University zjistil, že DHA, kyselina dokosahexaenová, dokáže za jistých okolností zastavit rozvoj autoimunitního onemocnění zvaného Lupus a případně tedy může být lékem i na další vážná onemocnění tohoto druhu.

celý článek >>

Daria Klimentová: Vždycky mám plán B
Irena Jirků   

Co bude pak? Tuto otázku si klade už od svých pětadvaceti.
A i když roky tančila na první londýnské scéně a sklízela úspěchy po celé světě, vždycky počítala s plánem B. Dnes se tedy nebojí začít znovu.


celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek