Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 19/2002
téma:
Jiný svět
Psychiatrické nemoce, deprese 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Jiný svět
Doc. MUDr. Jiří Šimek CSc.  
Ne náhodou nazval V. Descombes svou knihu o francouzské filozofii Stejné a jiné. Stejnost a jinost je filozofickým problémem, protože tyto dvě charakteristiky jsou v dialektickém vztahu. O žádných dvou věcech, dvou příbězích, dvou lidech nelze říci, ani že jsou zcela stejní, ani zcela jiní. Každé dvě věci, záležitosti jsou v něčem jiné a v něčem stejné. Absolutní „jinost“ nebo „stejnost“ neexistuje.
celý článek >>

Rozhovor s prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc.
Renata Červenková   
Sám sebe charakterizuje takto: Opatrný optimista, který oceňuje na druhých to lepší, snaží se o konsensus tam, kde to jde a kde tím mohou vzniknout nové hodnoty, má určitý smysl pro absurditu a humornost situací. A je přesvědčen o tom, že největší smysl dává životu přátelství a vztah s druhými lidmi. „Kdyby se mě ale někdo zeptal, jestli bych nikdy neukradl něco v samoobsluze, musel bych odpovědět, že si umím představit situaci, kdy asi ano.“
celý článek >>

Psychiatrie a stigma
Prof. MUDr. Jan Libinger DrSc.  
Psychiatrie je náročný medicínský obor. Postiženým orgánem je při chorobách mysli mozek, ten je ale před důkladným vyšetřením svého stavu dobře chráněn. Symptomy psychiatrických onemocnění nelze zjišťovat pohledem, pohmatem, poklepem, poslechem ani jinou smyslovou aktivitou.
celý článek >>

Hypochondrická a dysmorfofobická porucha (19/2002)
MUDr. Ján Praško CSc.   MUDr. Beáta Pašková    MUDr. Jiří Horáček   
Pro hypochondrickou poruchu je typické úzkostné sebepozorování a strach z nemoci. Pacient má strach, že trpí jednou nebo více závažnými somatickými chorobami.
celý článek >>

Schizofrenie a její léčba
Prof. MUDr. Eva Češková DrSc.  
Psychické poruchy jsou poruchy mozku a mozek je nejsložitější a nejkomplexnější lidský orgán. Schizofrenie je onemocnění typicky lidské. Vzletně a zjednodušeně to vyjádřil jeden z významných psychiatrů větou, že schizofrenie je zřejmě daň za dar řeči.
celý článek >>

Panická porucha
MUDr. Naděžda Soukupová    MUDr. Ján Praško CSc.  
Úzkost má pro organismus adaptivní funkci. Podobně jako strach patří k důležitým emocím. Vyostřují smysly, mobilizují energii a pomáhají organismu ubránit se, utéct nebo vyhnout se, když se objeví nebezpečí. Problém začíná tam, kde se úzkost či strach objevují příliš často, trvají příliš dlouho a jejich intenzita je vzhledem k situaci, která je spustila, příliš velká, nebo když se objevují v nepřiměřených situacích.
celý článek >>

Ginkgo biloba
MUDr. Jan Cimický   
V císařově Letním paláci nedaleko Pekingu roste na úpatí Vrchu čajové konvice starý strom ginkgo biloba, který Číňané uctívají jako výjimečný a léčivý. Prý v celé Číně není vzácnějšího stromu. Věří, že má absolutní magickou moc. Snad ještě větší než u nás kapradí o svatojanské noci! Jeho účinek kladou ještě před kořen ženšenu. A vyprávějí si o něm legendy...
celý článek >>

Dyshestická manželství
MUDr. Miroslav Plzák CSc.  
Pojem „hestický“ zavedl do matrimoniopatologie brněnský psycholog Ivo Plaňava a odvodil jej od řecké bohyně domácího krbu zvané Hestiá. Hestické je vše, co posiluje manželskou svornost (zdatnost, fitness), a dyshestické je vše, co manželství rozvrací.
celý článek >>

Má psychoterapie ještě význam při léčbě sexuálních dysfunkcí?
MUDr. Ivo Procházka   
Před více než 30 lety Masters s Johnsonovu formulovali svůj koncept léčby sexuálních dysfunkcí pomocí kognitivně behaviorální metody zvané sexoterapie. Vycházeli z předpokladu, že sexuální dysfunkce jsou především psychogenně podmíněně poruchou.
celý článek >>

Dětská anorexie a bulimie (příčiny, klinické projevy a léčba)
Poruchy příjmu potravy v dětském a raně adolescentním věku negativně ovlivňují proces dospívání v oblasti biologické i psychosociální. Většina údajů je získána z výzkumů dospělých či adolescentních pacientek. Souborů zabývajících se dětmi na počátku dospívání je málo. Většina autorů považuje za věkovou hranici tzv. raného počátku onemocnění 14 roků. V našem článku chceme ukázat některé specifické aspekty problematiky poruch příjmu potravy v dětském a raně adolescentním věku z hlediska diagnostiky, příčin a léčby.
celý článek >>

Alzheimerova nemoc
MUDr. František Koukolík DrSc.  
Alois Alzheimer (1864-1915) popsal v letech 1906 a 1907 případ paní Auguste D., který se stal základem pro složitý vývoj dnešního pojmu Alzheimerovy nemoci (AN).
celý článek >>

Překonají inhibitory angiotenzin - konvertujícího enzymu „zázračný“ aspirin v účinnosti na prevenci mozkových a koronárních příhod?
Prof. MUDr. Petr Widimský DrSc.  
Inhibitory angiotenzin - konvertujícího enzymu (ACE-I) patří bezesporu vedle antitrombotik, betablokátorů a hypolipidemik mezi čtyři nejdůležitější lékové skupiny v kardiologii (a v menší míře i v jiných oborech). Příznivý účinek ACE-I na snížení úmrtnosti nemocných se srdečních selháním anebo s poinfarktovou dysfunkcí levé komory je znám již řadu let a jejich podávání je v této indikaci součástí doporučených léčebných postupů.
celý článek >>

Zpráva o nemocech mocných - Lord Byron
Prof. MUDr. Ivan Lesný DrSc.  
Zpráva o nemocech mocných - Lord Byron
Byronův vliv byl jedinečný. Kdekdo četl jeho díla. Muži i ženy, kteří nebyli přístupni žádné jiné poezii, jeho poezii četli; staří námořníci, kramáři, úředníci, modistky, ti všichni stejně jako nejlepší literární soudci znali nazpaměť celé stránky jeho veršů. Mark Rutherford: The Revolution in Tanners Lane
celý článek >>

Vážení čtenáři! (19/2002)
 
celý článek >>

Lékař Evropy
PhDr. Petr Mašek   
Málokteré aristokratické jméno má v Čechách tak špatnou pověst jako Metternich. Zasloužil se o to kancléř Klement Václav Lothar Metternich, který prakticky půl století stál v čele reakční rakouské vlády. Černobílé vidění však historii neprospívá. Metternichové, a dokonce ani sám kancléř nepřinesli Čechám pouze politický útlak.
celý článek >>

Island očima výtvarníků
Mgr. Ivo Křen   
Před čtyřmi lety jsem z pozice své práce teoretika a kurátora sbírky ateliérového skla oslovil čtyři české umělce - skláře s myšlenkou vytvořit uměleckou skupinu, jejíž výstavy by dokládaly rozmanité možnosti práce výtvarníka se sklem a zároveň prezentovaly progresivní spojení sklářské práce s ostatními obory výtvarného umění. Vznikla tak skupina Rubikon, ve které se sešly osobnosti jedinečných tvůrčích zaměření, špičkoví zástupci současné české ateliérové sklářské tvorby Bohumil Eliáš, Jaroslav Matouš, Jan Exnar a Jaromír Rybák.
celý článek >>

Krásné podivné dítě milované
Guillaume Apollinaire   
 
celý článek >>

Sličná rusovláska
Guillaume Apollinaire   
 
celý článek >>

Věnec pro Lou
Guillaume Apollinaire   
 
celý článek >>

Gizela Šabóková - Plastiky ze dna lidské duše, naplněné světlem i temnotou
Mgr. Ivo Křen   
Skleněné plastiky a vitraje Gizely Šabókové hovoří k divákovi silně expresivní řečí úporného každodenního existenciálního úsilí člověka vyrovnat se sám se sebou i s okolním světem. Ne vždy je tato snaha úspěšná, cesta je mnohem více než opojenými pocity naplněna zklamáním a prohrami. Díla v sobě nesou stejně tak šepoty lidské touhy jako výkřiky zoufalství z nejistoty.
celý článek >>

Vyznání Ladislava Kubeše
Ludvík Hess   
„Můj děda Matěj Kubeš byl křídlovák a kapelník. Před lety jsem přijel na návštěvu do německého Ellwangenu ke kamarádovi - taky muzikantovi - Otto Gurkovi. Jeho tatínek mi ukázal staré sešity s notami, bylo mezi nimi asi dvacet skladeb dědy Matěje. Byl to krásný zážitek.
celý článek >>

Jan Samec
 
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek