Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2008/57 Portrét embrya


reklama




naši partneři
 
reklama


Portrét embrya
Prof. MUDr. Jan E. Jirásek DrSc. 
SANQUIS č.57/2008, str. 60


„Jsem fascinován vývojem nového jedince a všemi mechanismy, ke kterým dochází,“ říká profesor Jirásek, vedoucí Reprodukční a embryologické  laboratoře Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí, který již více než čtyři desítky let fotí lidská embrya. Předmětem jeho výzkumu jsou vývojové sekvence vývoje lidských embryí a plodů.

 
 
1. Zralé lidské vajíčko uvolněné z vaječníku před oplozením. Na povrchu je obal – zóna mezi obalem a vajíčkem je první pólové tělísko. Průměr vajíčka se zónou je asi 200 mikronů.

(Snímky jsou počítačově barevně upraveny.)
 
2. Dvě první buňky nového jedince. Buňky vzniklé dělením oocytu jsou blastomery.
 
3. Embryo člověka ve stadiu tří blastomer. Blastomery mají od počátku různou dobu buněčného cyklu, vznikající počty nejsou násobky dvou. Prvních osm blastomer je totipotentních (při rozdělení z každé může vzniknout nový jedinec).
 
4. Časná blastocysta (pátý den po oplození) je dutá kulička. Pod zónou jsou zevní blastomery (purpurové), uvnitř je shluk vnitřních blastomer (oranžové). Veškeré tkáně těla embrya i jeho obalů, kromě zevního povrchu placenty, vznikají z vnitřních blastomer.
 
Věda zná fakta. Ta mohou být využita, nebo zneužita. Záleží na odpovědnosti, na svědomí každého člověka.
 
5. Trojlistý zárodečný terčík lidského embrya, pohled na vnitřní zárodečný list (žlutý), který tvoří strop žloutkového váčku. Nad žloutkovým váčkem je amniový váček. Terčík je dlouhý asi 0,5 mm, 16 dní po oplození.
 
6. Uspořádání zárodečných listů v těle 2,5 mm dlouhého lidského embrya. Zevní zárodečný list pokožky (růžový), nervový zárodečný list vytvářející míšní trubici (červený), vnitřní zárodečný list – základ zažívací trubice (žlutý). Střední zárodečný list (zelený), hřbetní struna (modrá).
 
7. Embryo člověka staré 35 dní, dlouhé 5 mm. Podél míchy jsou patrny prvosegmenty, v hrudní části embrya jsou pupenovité základy předních končetin.
 
8. Pohled zpředu na hlavu embrya dlouhého 2,5 mm. Přední mozkový váček je neuzavřený, pod ním je základ úst.
 
9. Embryo s obaly na konci druhého měsíce po oplození. Gestační váček (růžový), vnitřní povrch váčku (modrý). Žloutkový váček (žlutý), amniový váček (purpurový). 11. Základ ručičky embrya starého 46 dní. Kostru tvoří chrupavky, základy prstů mají charakter hrbolků.
10. Vývoj kostry ruky plodu z 20. týdne těhotenství. V procesu kostnatění jsou chrupavčité základy kostry (modré) postupně nahrazovány kostní tkání (červená). 12. Počítačem vytvořený obraz hlavy plodu dlouhého 30 mm. Barvy jsou obrazem složitého krevního zásobení.

Foto: prof. MUDr. Jan E. Jirásek, DrSc.  

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde


obsah čísla 57 ročník 2008





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek