Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2001/17 Odtajněný zázrak - Rozhovor s MUDr. Hanou Hornátovou


reklama




naši partneři
 
reklama


Odtajněný zázrak - Rozhovor s MUDr. Hanou Hornátovou
Petr Cincibuch  
SANQUIS č.17/2001, str. 22


MUDr. Hana Hornátová je ředitelkou Léčebných lázní Jáchymov, a. s. Sama revmatoložka, před lety se dostala do zdravotních problémů. Známý brněnský neurochirurg jí před operací řekl: Zkus ještě Jáchymov. Paní doktorka na léčení odjela - a v jáchymovských lázních už zůstala.

Již řadu let působí v nejvyšší manažerské funkci, ale také jako stále aktivní lékařka. Kdybychom hledali pro lázně Jáchymov nějaký propagační příběh, těžko bychom nalezli lepší.

Paní ředitelko, v současné době dochází k jakémusi boomu lázeňské léčby. Klientský zájem se zvyšuje. Výrazně roste i podíl zahraničních návštěvníků. Jaká je situace u vás?
Situace v našich lázní je stejná. Výraznější nárůst zaznamenáváme u zahraniční klientely, a jsme potěšeni, že víc než polovina klientů se nám pravidelně vrací. Je pravda, že i po ekonomické stránce jsou pro nás zahraniční hosté výhodnější. Léčíme u nás nejen klienty z Evropy - převažují hosté ze sousedního Německa - a klienty ze zámoří, ale také arabskou klientelu a každý host je u nás vítán.
Od loňského roku značně roste zájem české klientely a nejsme schopni všem zájemcům vyhovět. Situace bývá složitější v tom, že čeští pacienti nemají takový zájem o zimní měsíce leden - únor. Lázně Jáchymov mají v tomto období převážně zahraniční klientelu, i když v posledním roce se nárůst české klientely i v tomto období zlepšil.
Vrchol sezony je v našich lázních září a říjen. Lázně Jáchymov jsou v provozu celoročně včetně vánočních pobytů na přelomu roku.  
Lázně v Jáchymově se uvádějí jako první radonové lázně na světě. Je tomu opravdu tak?
Lázní využívajících vlastností radioaktivity bylo na přelomu 19. a 20. století ve světě víc. Je ale pravda, že Jáchymov byl první, kde se začalo léčit na základě pregnantně formulovaného vědeckého objevu. Objevení prvků polonia a radia manžely Pierrem a Marií Curieovými v jáchymovském smolinci je myslím všeobecně známé. Před racionálními poznatky 20. století se působení záření označovalo jako „Geist“, duch pramene. Dnes jsou radonové lázně například v německém Bad Brambachu, Bad Kreuznachu, Bad Stebenu, Sibyllenbadu, Schlemě, v rakouském Bad Gaststeinu, v italském Abanu, Ischii, Meranu, ale i Kanadě nebo Japonsku.

Kde je největší efekt radioaktivní léčby?
Nabízíme léčebné služby především u nemocí pohybového aparátu, ale léčeny jsou zde i nemoci periferního nervového systému, nemoci periferních tepen, choroby metabolické i další. U chorob pohybového a oběhového aparátu se jedná o největší zdravotní problém moderního světa, a i když nemůžeme chronické onemocnění zcela vyléčit, radioaktivní léčba v malých dávkách zbavuje pacienta bolestí a snižuje použití nesteroidních, ale i steroidních antirevmatik o šest až osm měsíců.

Kolik léčebných zařízení je u vás možné využít?
Máme přes 1030 lůžek ve třech lázeňských sanatoriích s řadou depandancí. Perlou mezi nimi je zrenovovaný Radium Palace z roku 1912, dílo vídeňského stavitele. Nejmladší lázeňské sanatorium je Curie z roku 1992. Radonové léčebné koupele s přímým zavedením vody obsahují všechna tři lázeňská sanatoria a samozřejmě i Lázeňská budova. Netrpíme nedostatkem přírodních zdrojů, a tak můžeme praktikovat léčbu lege artis bez nějakého omezení.

Uprostřed města se nedá přehlédnout těžní věž. K lázním patří i důl?
V českých lázních byla po roce 1989 komplikovaná situace. Mnohé domy potřebovaly značné opravy. Stejná situace byla i v Jáchymově. Od privatizace v roce 1992 byly uskutečněny významné investice, z nichž největší byla rekonstrukce lázeňského sanatoria Radium Palace v letech 1996-1997.
Důl Svornost jsme zmodernizovali, vylepšili i po stránce ekonomické i ekologické. Prameny jsou státní, ale vše od vrtu nahoru patří nám. Svornost podléhá kontrole Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SUJB) a Českého báňského úřadu. Radioaktivita pramenů je trvale monitorována a výsledky měření jsou předávány Českému inspektorátu lázní na MZ.
Návštěva našeho dolu je velmi zajímavá, ale veřejnosti samozřejmě nedostupná. Nabízím Sanquisu možnost seznámit s naším dolem své čtenáře.

Paní ředitelko, děkuji za vaše jedinečné pozvání,
přijedeme rádi.
Petr Cincibuch

 



obsah čísla 17 ročník 2001





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek