Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2002/20 Ostrov bohů


reklama




naši partneři
 
reklama


Ostrov bohů
MUDr. Oldřich Koberec  
SANQUIS č.20/2002, str. 62


Naše cesta na Bali se uskutečnila přesně týden po teroristickém útoku na newyorská „Dvojčata“. Letěli jsme společností Garuda Indonesia přes Afghánistán a Írán a vrásky z čela nám zmizely teprve při mezipřistání v Bangkoku. Pak nás čekaly ještě tři hodiny letu a uvítalo nás Bali, nejznámější a nejnavštěvovanější ostrov Indonésie.
Vstupní branou pro návštěvníky Bali je mezinárodní letiště Ngurah  Raj v Denpasaru, hlavním městě ostrova. Bali, přezdívané též ostrov bohů, leží v souostroví Malé Sundy a spolu s dalšími asi 13 500 ostrovy tvoří Indonésii. Své jméno souostroví získalo teprve v minulém století z latinského označení Indie - Indus a řeckého slova ostrovy - nesos. Indonésané své souostroví nazývali Nusantara, Meziostroví, což přesně vystihuje polohu a význam ostrovů táhnoucích se v teplých vodách Indického oceánu několik tisíc kilometrů a vytvářejících pomyslný most mezi dvěma kontinenty Asií a Austrálií. Je jakýmsi obrovským přístavištěm, kde se od nepaměti potkávali obchodní lodě s nákladem santalového a ebenového dřeva z Jávy a Timoru, pepře ze Sumatry, hřebíčku a muškátu z Moluk, rýže, kaučuku, chininu z dalších ostrovů, rukodělných výrobků z Bali. S pohybem lidí a zboží pronikaly do indonéské společnosti různé kultury, zvyky, náboženství. Mezi věřícími převažují muslimové (85 %), zastoupeni jsou hinduisté, buddhisté, ale i křesťané aj.
Bali leží na 9. stupni jižní šířky a na 115. stupni východní délky. Je synonymem pro krásu a exotiku. Jižní část ostrova je turisticky frekventovanější, nacházejí se tam známá turistická místa jako je Kuta, Sanur Nusa Dua.  Ubytování zde dostanete jak v luxusních hotelích tak v standardních pokojích, kde nikdy nechybí klimatizace, lednice a hygienické zařízení na vysoké úrovni. Severní  část ostrova je turisticky opomíjenější, ovšem rozhodnete-li se procestovat celé Bali, nic vám v tom nebrání. Můžete si pronajmout kolo, motocykl nebo auto. Výhodné je pronajmout si auto i s řidičem znalým místních poměrů. Vyjde vás to na pakatel a dostanete se i do míst běžnému turistickému zraku skrytých. Nevadí vám ani kouř řidičovy cigarety, která má aroma po hřebíčku. V Indonésii se totiž kouří všude. Je možné cestovat i místní dopravou, autobus vám na požádání zastaví kdekoli, ovšem cesta se z plánované hodiny může protáhnout na dvě; zato však poznáte přívětivé a laskavé domorodce, kteří se s vámi snaží navázat kontakt vždy a všude. I ti co znají jen pár slov v cizím jazyce se s vámi snaží komunikovat anglicky, francouzsky, německy nebo holandsky. Nic vám nevnucují a ničím neobtěžují, prostě si jen chtějí s úsměvem povídat. A konečně se nabízejí turistické autokary s cizojazyčnými průvodci, kteří pohostinnost mají v popisu práce. Silničky na Bali jsou úzké a klikaté, ale doprava je bezpečná. Zřejmě nad ní bdí několikametrové sochy Buddhů nebo místních božstev, umístěné ve středu kruhových objezdů. 
Sever ostrova se, jak už bylo řečeno, nehemží turisty, ale za pozornost rozhodně stojí tamní vyhaslé sopky - nejvyšší je Agung - uprostřed černé sopečné krajiny a rozlehlé sladkovodní jezero Batur,  rozkládající se těsně pod vulkánem. Na jižním svahu této sopky leží též hlavní chrám ostrova, zvaný Besakuih. Jde vlastně o celý komplex chrámů, terasovitě vkomponovaných do tropické zeleně a stoupajících do mlžného oparu. Bali je ostrovem bohů. Hinduisté - na Bali jich žije ze všech ostrovů nejvíc, kdysi tam uprchli z Jávy, aby unikli tlaku muslimů - nejen bohům stavěli nádherné chrámy, oni si je doslova přivedli domů. Každá místní rodina má na zahrádce, terase či střeše domu umístěn svůj malý chrám, skládající se z několika oltáříků. Čím početnější a starší rodina tím více oltářů a tím větší soukromý chrám. Každé ráno a každý večer se tu všichni shromažďují ke krátké modlitbě. Na svá božstva nezapomínají ani s jídlem a přinášejí sem na kusu banánového listu květiny, ovoce, oříšky a třeba hrst rýže.
Baliský rok je naplněn náboženskými svátky. My jsme zažili slavnost Ąguan, jednu z největších mystických oslav. Vesnice, domy, stromy, silnice se ztrácejí v květinách a fáborech, lidé, seřazení do dlouhého zástupu v čele se stařešinou vesnice, oblečení do krojů a masek a nesoucí pestrobarevné figuríny bohů, se ubírají k chrámům. Procesí provází gamelová hudba, což jsou rytmické zvuky různých gongů. Důležitými osobami jsou nosiči obětin. Ti z chudších vesnic nesou kuřata, z bohatších jehňata. Před chrámem jsou zvířata slavnostně obětována a pak rozdělena jednotlivým bohům.
Chce-li turista vstoupit do některého z nespočetných chrámů, musí si obléci sarong. Tyto jakési sukně od pasu po paty jsou určeny jak ženám, tak mužům a dají se před každým chrámem koupit nebo půjčit od místních obyvatel.
Ze záplavy chrámů by si návštěvník neměl nechat ujít „Templ Mother of Bali“, k němuž se dojde po třicetiminutové túře v úmorném odpoledním vedru vesnicí, která je postavené na 45 stupňovém svahu. Výsledek pak stojí zato!
Vodní chrámy reprezentuje především Pura Ulun Danu, mořské chrámy Tanah Lot s nezapomenutelným pohledem proti rudé obloze při západu slunce tyčící se na sklaním útesu a který je přístupný suchou nohou pouze za odlivu, skalní chrámy Tampaksiring. Obdivem vás naplní sloní jeskyně Goa Gajah, klidem a pohodou horké posvátné léčivé prameny u Pura Yueh Gangga. A všude vás provází hudba a tanec. Tanec je středem života na Bali. Za staletí vznikly stovky tanců. Tančí se na ulicích, v restauracích, na plážích. Vyhlášená je taneční škola v Peliatanu. Zde můžete sledovat taneční program. Začíná legongem, který bohům tančily pouze panny. Jiný tanec kecak je tanec pro stovky účastníků, barong vyjadřuje majestátními pohyby souboj dobra za zla. Tanečníci mají obdivuhodné pestrobarevné kostýmy ozdobené šperky a jedinečné masky. 
Pro Bali je příznačná rukodělná výroba. Řezbářství je soustředěno převážně v Mas, výtvarníky najdete v Uduhu, kameníci proslavili vesnici Batubulan, krásné batikované látky pocházejí zejména z Klungkungu. Až doma vyndáte ze zavazadla sošku boha Ganešiho nebo sarong, připomenou se vám všechny krásy Ostrova bohů...
Foto autor


obsah čísla 20 ročník 2002





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek