Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2002/22 Telemedicína a informační společnost


reklama




naši partneři
 
reklama


Telemedicína a informační společnost
P. Minář   M. Krajčová   B. Kadlčíková   J. Bakala  
SANQUIS č.22/2002, str. 70


Naše země se připravuje ke vstupu do Evropské unie. Podle prohlášení vlády, která dostala důvěru parlamentu, by jejím hlavním cílem měl být vstup do EU v co nejkratším čase.


Je nutné si uvědomit, že náš vstup do EU bude mít nejen určité výhody, ale ponese s sebou i nevýhody.
Jednou z oblastí, která zasáhne co nejširší veřejnost je výrazné rozšíření IT - informačních technologií a vznik plnohodnotné informační společnosti, která je v Evropě zcela běžná a průběžně se rozvíjí. IT v současné době zasahují již všechny obory lidské činnosti a tedy i medicínu. Vznikají nové medicínské projekty, nové medicínské významy jako např. telemedicína, telematika,
e-Health, e-Europe, e-SEE, PACS, DICOM a HL7 atd.
Když jsem v roce 1999 přednášel na INTERNETWORLDu o telemedicíně vyslovil jsem tenkrát dvě myšlenky. Jedna, spíše žertovná byla ta, že jsem citoval Richarda Dawkinse (význačný evoluční biolog, známý svou teorií sobeckého genu - kniha Sobecký gen). Řekl jsem tehdy, že není vyloučeno, že internet je určitým produktem sobeckého genu, tak jako lidská mysl, kterou si gen přizpůsobuje.
Tuto mou myšlenku potvrdila Susan Blackmoreová ve své knize Teorie memů, která vychází ze sobeckého genu a přidává jednotku mem (informace). Podle ní je základní systém evoluce spojen s replikátory. V současnosti existují dle Blackmoreové dva replikátory - gen (DNA) a mem, který se šíří, replikuje a dovede infikovat společnost (módní vlny, televize, politika, časopisy). S. Blackmoreová ve své knize píše, že internet je výhodným prostředím pro replikaci memu. I když pro mne, čtenáře díla
C. G. Junga, představa, že jsem jen replikátor memů, je myšlenka hůře stravitelná.
Mou druhou myšlenkou na tomto kongresu bylo, že do pěti let se budou lékaři dělit na lékaře, kteří mají přístup k internetu a budou tedy daleko rychleji spojeni s velkými informačními centrálami, budou mít veškeré medicínské informace a na lékaře, kteří nebudou mít připojení k internetu, nebudou mít informace a tím možnost sledovat nejnovější události, které se v medicíně dějí, což se dnes začíná plně potvrzovat.
Slovo telemedicína ještě plně nezakotvilo mezi lékaři, ale telemedicínou se myslí jakýkoli obor v medicíně, kdy na vzdálenost dochází k přenosu informace hlasové, zvukové, grafické, obrazové a jiné.

Historie telemedicíny sahá
do roku 1950
- teleradiologie
- telepsychiatrie (telefonický rozhovor
  mezi psychiatrem a pacientem)
- telekonzultace (konzultace
  po telefonu mezi praktickým
  lékařem a pacientem)

V 90. letech dochází k bouřlivému rozvoji internetu a IT a tím k obrovskému rozvoji telemedicíny, který se definuje jako samostatný medicínský obor. V současné době se pod tímto pojmem skrývá několik jiných názvů:
- telematika
- e-health neboli e-zdraví a jiné

V současné době lze telemedicínu definovat jako
přenos medicínské informace
– hlasové
– slovní
– grafické
– obrazové na vzdálenost
- mezi lékařem a pacientem
- mezi lékaři
- mezi jednotlivými zdravotnickými pracovišti
- mezi jednotlivými zobrazovacími odděleními
- jinými pracovišti např. orgány státní správy

Existuje spousta jiných definicí, které jsou dostupné na medicínských serverech.
Telemedicína se ve světě dělí na dvě velké části
1. Služba pro širokou veřejnost
2. Telemedicína,telematika, přenos medicínské informace pomocí internetu, intranetu nebo jakéhokoli síťového prostředí
ad1.) Služba pro širokou veřejnost
umožňující pacientům lékařské konzultace.
Z grafů návštěvnosti serverů z USA za rok 1999 vyplynulo, že jedny z nejnavštěvovanějších serverů byly ty, které se zabývaly zdravotnickou problematikou. Růst počtu přístupů na tyto stránky překvapil i odborníky a bylo zjištěno, že dokonce tyto stránky hledají i lidé starší generace.
I na českém internetu existuje spousta medicínských serverů, které poskytují informace pro laiky. Zde bych chtěl ovšem podotknout, že ne všechny zdravotnické informace na internetu jsou validní, a proto je nutno si pečlivě mezi nimi vybírat. Provozovatelé internetu se snaží určité servery licencovat, viz www.zdn.cz,
ad2.) Telemedicína, telematika
je přenos informace, zejména obrazové mezi jednotlivými pracovišti, což umožní
– integraci jednotlivých zobrazovacích
   metod (CT, NMR, SPECT, PET,
  sonografie, DSA etc.) na jeden display
– umožňuje konzultaci špičkových
  odborníků nejen z Česka ale
  z celého světa
- těmto specializovaným odborníkům
  umožní práci doma Home-working
- vznikne něco co bych nazval
  internetovou vizitou
- umožní rozsáhlou edukaci
  telekonferencemi, přímými přenosy
- dalším trendem, kterém se
  zmiňujeme v dalším článku, je PACS
- archivace a přenos obrazové
  informace, který umožňuje
- fúzi
- integraci jednotlivých metod
- PET, NMR SPECT, PET, CT,
  sonografie, DSA aj.

V Evropské unii vznikla v roce 2000 Prodiho iniciativa e-Europe. Evropa si uvědomila svou opožděnost v informačních technologiích za USA. Základní body tohoto programu, jenž vznikl v březnu 2000 jsou:
- uvést každého občana, domácnost,
  školu, firmu, úřad do digitálního věku
- vytvořit digitálně gramotnou Evropu
  za podpory podnikatelské kultury
  ochotné financovat a rozvíjet nové
  nápady
- zajistit, aby celý tento proces
  nevylučoval žádnou sociální skupinu,
  budoval důvěru spotřebitelů
  a posiloval sociální soudržnost

Vzniklo deset konkrétních oblastí, z nichž tři se týkají medicíny:
- inteligentní karty
- bezpečný přístup na internet
- zdravotnictví on-line

Dále vznikla iniciativa e-Europe+ 2003, která by měla kandidátským zemím zajistit předpoklady pro rozvoj informačních technologií.
Dne 4. června letošního roku se v Lublani sešli ministři EU, kteří na Evropské ministerské konferenci - Informační společnost - Spojujeme Evropu, vytvořili několik zásad, z nichž jsou velmi zajímavé akční plány (e-Europe, e-Europe+ 2003, e-Europe 2005 či Severní e-dimenze) a jsou plně podporovány zeměmi Evropy. Evropa očekává, že by měl mít vedoucí úlohu na světovém summitu OSN o informační společnosti, která se bude konat v roce 2003 ve Švýcarsku, v roce 2005 v Tunisu.
Pro kandidátské země EU vydaly první průběžnou zprávu o realizaci, byl vytvořen akční plán e-Europe + 2003, který umožňuje zemím jihovýchodní Evropy vytvoření společného programu v oblasti informační společnosti v rámci iniciativy paktu stability
e-SEE.
Za předchozí vlády vznikl v Česku akční plán vlády, kde se dokonce v kapitole zdravotnictví objevuje slovo telemedicína.
Velmi aktivně k oblasti telemedicíny přistoupil Telecom, pod vedením projektového managera pro telemedicínu ing. Válka, který se v Česku podílel na řadě projektů a programů telemedicíny, z nichž nejznámější je program neurochirurgického centra v Ostravě-Porubě, jenž umožňuje konzultaci CT obrázků a celého Severomoravského kraje.
Telecom chystá několik dalších projektů, jako je rozšíření
- telekardiologie
- telepatologie
- homeworking a řadu jiných
Telecom, v osobě ing. Jiřího Válka, je projektům telemedicíny velmi vstřícný, ale hlavní slovo bude mít praktická využitelnost.
Je velmi smutné, že naše vláda sice vyhlásila akční plán, ve kterém je zájem o zdravotnictví, ale veškerá iniciativa začíná a končí na papíře. K tomu bych si dovolil poznamenat, že státní informační politika ve zdravotnictví plně nevyužívá všech možností. Pouze 1 % z celkových výdajů ve zdravotnictví je určeno na informační technologie. Doufám, že v budoucnu bude toto procento vyšší.
Telemedicína je obor, který má rozsáhlou budoucnost ať se ujme pod jakýmkoliv názvem a problematika informačních technologií rozšíří
- možnosti diagnostiky
- možnost přesných informací pacienta
- výrazně zlepší edukaci
- povede ke snížení nákladů, byť v počáteční fázi budování, mohou být náklady vyšší.

Na závěr si lze položit otázku co dál?
Myslím si, že by mělo dojít
- k rozvoji koordinace sjednocení informačních technologií ve zdravotnictví a jiných resortech státní správy. (Nově jmenovaný ministr V. Mlynář má na tomto poli neomezené možnosti, důležité však bude jejich praktická realizace)
- k aplikaci systémů PACS
- k jednotnému propojení zdravotnických systémů a sjednocení databáze
- jednoduchý a bezpečný přístup na internet
- zlepšení medicínské edukace telekonferencemi a přímými přenosy

Závěr
Pod patronací Telecomu vznikl server www.telemedicina.cz a na stránkách České společnosti nukleární medicíny www.csnm.cz je telemedicíně věnován samostatný odkaz.

Oddělení nukleární medicíny Baťovy nemocnice, Zlín

 



obsah čísla 22 ročník 2002





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek