Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2011/93 Kde je JAZZ doma


reklama




naši partneři
 
reklama


Kde je JAZZ doma
Jana Nekolová  
SANQUIS č.93/2011, str. 82


Nejlepší čeští muzikanti v klubovém prostředí a celoroční hudební svátek jazzu. To je Agharta Jazz Centrum. Již 20 let.
Večer 29. září 1991, den po smrti Milese Davise, otevírají v pražské Krakovské ulici tři hudební nadšenci nový jazzový klub, jenž nese název jednoho z Milesových alb – AghaRTA. Trochu smutná náhoda, ale princ temnot se na ně z jazzového nebe určitě dívá s potěšením „Pro nás to byla velká rána, dozvěděli jsme se o jeho smrti v den, kdy jsme dokončovali poslední přípravy. I jméno jsme už měli dávno vymyšlené,“ říká Michal Hejna, v současnosti hlavní duše AghaRTY. A kdo byli ti tři jazzoví nadšenci na začátku? Duchovním otcem a iniciátorem všeho byl Ota Svoboda, ten se obrátil na Michala Hejnu a k dvojici se přidal Svobodův kolega z vydavatelství Arta Vítězslav Janda.
 

Jak šel čas...
I když byl klub trochu ztracený na konci Krakovské, lidé si sem brzy našli cestu. Stačilo totiž sejít několik schodů do suterénu a jazzoví příznivci pookřáli. Brzy se po Praze rozkřiklo, že se tu hraje výborná hudba a navíc je tu skvělá atmosféra. Zanedlouho klub objevili i po jazzu lačnící zahraniční návštěvníci. „Když někdo dělá jazz, musí ho mít svým způsobem rád. Nadšení je důležité, pak je k tomu potřeba přidat trochu racionality. Na druhou stranu kluby založené pouze na racionalitě na to dojedou. Nemají takový vztah k muzice jako my,“ vysvětluje úspěch klubu Michal Hejna. Za chvíli už klub sám jeho zakladatelům nestačil – začali přemýšlet, co dál.
Jazzový festival? Skvělý nápad! V létě roku 1992 se konal první AghaRTA Prague Jazz Festival. Od té doby k nám každoročně – a po celý rok – vozí špičkové muzikanty, kteří se do Prahy rádi vracejí. Nejen proto, že se jim líbí město, především kvůli publiku, které si oblíbili. A jak racionálně dodává Michal Hejna, „každej se rád vrací, když dostane peníze“.
 
Vlasta Průchová v Krakovské

Třináct let se linul jazz ze suterénu v Krakovské, třináct let lidé stoupali potemnělou ulicí do AghaRTY, aby si poslechli skvělé české jazzové muzikanty Michala Geru, Vlastu Průchovou či Jiřího Stivína a spoustu dalších. A přesně na den po třinácti letech se AghaRTA stěhuje do Železné ulice. Do sklepení sto metrů od Staroměstského náměstí. Do prostoru daleko hezčího a zajímavějšího, přesto chvíli trvá, než si sem lidé zvyknou chodit. Zvlášť cizinci bloudí kolem Václavského náměstí a hledají svou starou oblíbenou AghaRTU. Dnes, když člověk náhodou vstoupí do dveří v Železné ulici a zaslechne sólo na křídlovku, připadá mu, že tu klub musí sídlit snad od nepaměti.
Michal Hejna si rád nenápadně sedá mezi návštěvníky. „Poslouchám je, ne aby mě plácali po ramenou, ale abych slyšel jejich reakce. Když lidi odcházejí a jdou za kapelou nebo si kupují desky, to pro mě znamená nejvíc.“ WWW.AGHARTA.CZ

V podzimní části AghaRTA Prague Jazz Festivalu zahrají:
16. 10. Dan Berglund & Tonbruket
19. 10. Cachet Fusion Feat a Sonny Emory
23. 10. Victor Bailey Group
1. 11. Roy Haynes Fountain of Youth Band
AghaRTA v Železné

Foto: archiv AJC a APJF


obsah čísla 93 ročník 2011





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek