Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2010/82 Modulární dům, rychlé a praktické bydlení


reklama




naši partneři
 
reklama


Modulární dům, rychlé a praktické bydlení
Günter Bartoš  
SANQUIS č.82/2010, str. 113


Obytné kontejnery se většinou považují za provizorní řešení ubytování, vhodné pro oběti přírodních katastrof nebo dělníky na stavbách. Jsou ale praktičtější a nabízejí zajímavější možnosti bydlení, než se na první pohled zdá.
 
Také v České republice vznikají projekty, které modulární výstavbu posouvají na vyšší architektonickou a technickou úroveň – jako například kontejnerové půdní byty na střeše činžáku v Praze na Letné od architekta Petra Hájka. Vizovická firma Koma Modular Construction zase nabízí designově zdařilé moduly, které splňují parametry nízkoenergetické budovy.
Proti zděným stavbám má kontejnerové řešení hned několik výhod. Především: od zadání objednávky trvá výroba v továrně jen několik týdnů. Tichá a bezprašná montáž na pozemku se podle počtu modulů zvládne za několik hodin až pár dnů. Budovu lze demontovat a přenést jinam nebo doplňovat podle potřeby o další moduly a prvky. Modulární stavby jsou jakousi esencí funkcionalismu, žádné velké tvarové výstřelky neumožňují. Ale architektonické soutěže a realizace v zahraničí ukazují, že i z kontejnerů lze postavit nápadité domy.
Čistý jednoduchý kvádr, ve své strohosti až působivý, je základem modulárního individuálního bydlení ComfortLine od firmy Koma. Velká okna vyplňují celou čelní a zadní stranu modulu, další prosvětlují prostor po stranách. Základní půdorys s plochou 32 metrů čtverečních umožňuje několik variant jak uspořádat dva obytné prostory a technické jádro s kuchyní a sociálním zařízením. A hlavně – s trojitým prosklením oken a kvalitní izolací splňuje kontejner parametry nízkoenergetických budov. Energetické nároky na vytápění jsou nižší než 50 kWh na metr čtvereční plochy za rok. „Modulární výstavba je plně konkurenční se standardní výstavbou. Zvláštní je, že její nízkoenergetické vlastnosti veřejnost zatím neoslovují. Lidé si nespočítají, že za třicet let užívání se vyšší počáteční investice několikrát vrátí,“ tvrdí Martin Hart z firmy Koma.

Mobilita a úspornost
Cena jednoho modulu (typu M3) bez vnitřního vybavení s plochou 32 m2 je téměř 800 tisíc korun bez daně. To se může zdát hodně, zvlášť když narazíte na hezký projekt malého domku „za milion“. Takové stavby však nejsou nízkoenergetické. „Ceny nízkoenergetických domů se pohybují mezi 25 a 28 tisíci Kč za metr čtvereční. Proto uvádíme, že naše cena je o 30 procent výhodnější. V nižším energetickém standardu lze modul pořídit za 15 až 18 tisíc Kč za metr v závislosti na vybavení,“ upřesňuje Hart.
Nikdo nepředpokládá, že se modulární výstavba stane masovou záležitostí. Její hlavní výhoda, mobilita, nemá z pohledu individuálního investora význam. Může ale oslovit mladou generaci, která hledá alternativní, úsporné řešení startovacího bydlení, jež je navíc architektonicky atraktivní.
Předválečným funkcionalistům by se modulární bydlení určitě líbilo
Moduly se dají postavit i na sebe
Velká okna prosvětlují interiér
 
Foto: archiv firmy Koma Modular Construction 


obsah čísla 82 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek