Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2010/79 Neortodoxní architekti


reklama




naši partneři
 
reklama


Neortodoxní architekti
Günter Bartoš  
SANQUIS č.79/2010, str. 120


Jan Aulík a Jakub Fišer právě vystavují v Galerii Jaroslava Fragnera.

Tvůrci vešli do širšího povědomí návrhem kancelářského komplexu BB Centrum na pražské Brumlovce, stojícího v blízkosti výpadovky na Brno. Dynamická lomená fasáda jedné budovy, těsně se přimykající k magistrále, evokuje svými tvary hi-tech válečné námořní plavidlo. Podle teoretika architektury Rostislava Šváchy se právě expresivní šikmé plochy, které vhodně odrážejí a pohlcují hluk, staly charakteristickou značkou jejich ateliéru.
Vedle kancelářských budov na Pankráci, bytového domu v Brně a komunitního centra v Praze 4 postavili architekti Aulík a Fišer také dva rodinné domy – v pražských Kunraticích a Myšlíně. Stavba v Kunraticích se do ulice tváří jako pevnost – nad betonovou zdí je fasáda bez oken, krytá plechem, jen v jednom místě prolomená. Na opačné straně architekt Aulík dům otevřel prosklením přes dvě patra: „Přestože jsou skleněné plochy velkorysé, hodně osvětlují místnosti a poskytují kontakt se zahradou a lesem, v celkovém součtu je jich méně než u průměrného rodinného domu.“ Takové řešení se pro úzký protáhlý pozemek, na kterém dům stojí, jeví jako nejoptimálnější. Z domu je vidět to nejlepší – zahrada a les, zároveň se přiměřeným využitím skleněných ploch šetří energie. „Účty za energii nejsou vzhledem k velikosti špatné,“ říká Aulík, který dům postavil pro sebe. Neprojektoval ho však jako nízkoenergetický. „Energetická náročnost není to jediné hledisko při navrhování a nemělo by ‚válcovat‘ ta ostatní.“
 
Rodinný dům v Myšlíně

Stejně neortodoxně si počínal Jakub Fišer v případě návrhu v Myšlíně, kde využil svažitý pozemek a dům do něj částečně zahloubil. Země dům v létě chladí, v zimě ohřívá, protože má celoročně vyrovnaný průběh teplot. Prosklená jižní fasáda zase v zimě zahřívá skleníkovým efektem interiér, v létě ji stíní stromy a pergola. V domě se udržuje příjemné klima a provozní náklady nejsou velké. „Takhle projektovat je dnes normální. Není třeba tomu dávat nálepku nízkoenergetického domu, která je do jisté míry marketingem,“ konstatuje Fišer. AULÍK FIŠER ARCHITEKTI, NÁVRHY A REALIZACE 1995- 2010, DO 29. 8., WWW.GJF.CZ, WWW.AFARCH.

Foto: Radek Plíhal


obsah čísla 79 ročník 2010





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek