Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2009/72 Zelenina prospívá očím


reklama




naši partneři
 
reklama


Zelenina prospívá očím
Pavel Kočička  
SANQUIS č.72/2009, str. 98


Studie s názvem CARMA ověřila pozitivní vliv antioxidantů na zpomalení makulární degenerace. Nový způsob léčení by jen u nás mohl pomoci až půl milionu lidí.

Světový den zraku, připadající každý rok na 10. října, se letos věnoval makulární degenerativní poruše. Jenom několik měsíců před tímto datem byly zveřejněny výsledky dlouhodobé studie CARMA, která zkoumala možnosti zpomalení choroby. Toto závažné onemocnění je dosud neléčitelné, přitom jím trpí 20 až 30 % lidí starších 75 let. V rozvinutém světě jde o nejzávažnější příčinu zhoršení zraku seniorů, v České republice se počty případů odhadují na půl milionu lidí, přičemž nemoc není jen výsadou starých lidí. „Jednou k nám 40letá paní přivedla na vyšetření svou 85letou maminku. Zatímco maminka byla v pořádku, u její dcery jsme odhalili počínající stadium makulární degenerace,“ říká MUDr. Petra Matějková z Nemocnice Kyjov.

Jako když nevidíte
Pro představu, jak věkem podmíněná makulární degenerace vypadá, si můžete nasadit brýle se začerněnými středy skel a podívat se na svět okolo. Působením světla a dalších faktorů v oku nemocného vznikají volné radikály, které přispívají k odumírání tyčinek a čípků v oblasti tzv. žluté skvrny. Při narušení se postupně rozostřuje vidění – nemocný nejprve začne vidět rozmazaný střed, později se rozmazání rozšiřuje a střed postupně temní. „Je to trochu jako mít předepsané brýle a nenosit je,“ říká MUDr. Evžen Fric z Nemocnice Kyjov.
Asi 85 % nemocných trpících makulární degenerací má takzvanou suchou formu onemocnění. Při ní je odumírání buněk pomalé a pokud se zachytí včas, je téměř 90 % případů léčitelných injekcemi. Pokud by se však degenerace neléčila, onemocnění přechází do vlhké formy. Při ní již v oblasti žluté skvrny dochází k nevratným změnám. Postupně začnou makulou prorůstat cévy, které propouštějí tekutiny a dochází k otokům. Tím vznikají jizvy a celkově nevratné poškození žluté skvrny. I když je vlhká fáze méně častá, je o to nebezpečnější, protože není léčitelná.
 
Brýle, které simulují vidění omezené makulární degenerací

Neléčíme, ale aspoň zmírňujeme
Podle profesorky Ushy Chakravarthy z univerzity v Belfastu a doktora Stephena Beattyho z Waterfordu, kteří koordinovali výzkum CARMA, spočívá nejlepší metoda zpomalení nemoci v podávání antioxidantů (například vitaminů C a E), které oku pomohou v boji proti volným radikálům. Největším přírodním zdrojem vitaminů je syrová listová zelenina, jmenovitě pak brokolice, ledový salát nebo špenát.
Zkusme chvíli mluvit v číslech. Běžný Evropan přijme za den asi 1,5–2 mg luteinu, což je jeden z antioxidantů. Jako prevence vzniku makulární degenerace je však u zdravého člověka třeba asi 6 mg antioxiantů a pokud již trpí vlhkou formu onemocnění, tak na zpomalení choroby potřebuje dvojnásobnou dávku, tedy 12 mg. Toto množství se do těla ovšem nedá dostat pouze konzumací zeleniny, ke slovu musí přijít potravinové doplňky. Ty kromě luteinu obsahují také zeaxantin, pomocné antioxidanty, zinek a další látky, které příznivě působí na sítnici žluté skvrny.
Důležité však je, že přípravky je třeba užívat dlouhodobě. Při studii CARMA nebyl ještě po roce znatelný rozdíl mezi kontrolní skupinou užívající placebo a skupinou, která brala doplňky stravy. Výsledek se projevil po třech letech, kdy měli lidé v léčené skupině subjektivně i objektivně lepší zrak než lidé v kontrolní skupině.

Pomůže lepší životní styl
Zvýšený příjem antioxidantů je pouze jedním ze způsobů boje proti makulární degeneraci. Dalším je omezení negativních faktorů, kterými jsou kouření, vysoký krevní tlak, nadváha a UV záření. Proti všem těmto rizikům se lze bránit změnou životního stylu a nošením slunečních brýlí.
A samozřejmě správným jídelníčkem. Podle studie je patrné, že salát není „levicové antijídlo“, jak nedávno řekl prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny. Základem zdraví je vyvážená strava a syrový salát do jídelníčku rozhodně patří.

Foto: Ondřej Petrlík

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 72 ročník 2009





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek