Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2009/70 Biotextil: další téma zdravého životního stylu


reklama




naši partneři
 
reklama


Biotextil: další téma zdravého životního stylu
Pavel Kočička  
SANQUIS č.70/2009, str. 86


Protože řadě lidí přestalo být jedno, co jedí, začali pěstovat a vyrábět biopotraviny. A komu není jedno, jaké chemické látky obsahuje oblečení, zajímá se o biotextil.
 
 
Jana Růžičková a Michal Vališ se před časem rozhodli zcela změnit svůj životní styl. Odstěhovali se za Prahu a dali se do podnikání v oblasti biotextilu, o kterém u nás do té doby nebylo příliš slyšet. Vedle prodeje se dnes také snaží zprostředkovávat lidem potřebné informace o přírodním oblečení. Co se osvěty týče, je v odvětví biotextilu a trvale udržitelného rozvoje ještě hodně práce.

Na trhu je široká nabídka textilu, proč jste se rozhodli vstoupit právě do této oblasti?
Pokud se podíváte trochu podrobněji, jak textilní výrobky vznikají a jak se bavlna běžně pěstuje a zpracovává, uvidíte velký prostor k dalšímu zlepšení. Třeba v dokumentu Ukrutně dobrá koupě odhalíte pravou tvář textilního průmyslu a zjistíte, že na jedno tričko se spotřebuje okolo čtvrt kila silných, v Evropě již kolikrát zakázaných chemikálií, a že lidi pracující na jeho výrobě na druhé straně planety trpí vážnými zdravotními problémy. Proto se po počátečním znechucení začnete ohlížet po alternativách. Řešením je biotextil. Ale jeho nabídka v Česku je velmi omezená.

A jeho výroba je jistě dost drahá...
Podařilo se nám získat sponzora, jehož pomoc nám umožnila rozjet dovoz biotextilu a předložit lidem ucelenou nabídku ekologického vybavení pro domácnost. Existuje mnoho možností směřujících k trvale udržitelnému rozvoji a my se je rozhodně budeme dle našich možností snažit do nabídky začleňovat.

Čím budou vaše výrobky jiné?
I v rámci biotextilu jsou rozdíly v kvalitě, způsobu výroby nebo sociálních aspektech. My jsme hledali to nejčistší, co dokáže textil nabídnout, a proto jsme po dlouhém hledání nakonec navázali spolupráci s indickým výrobcem biotextilu barveného přírodními barvami ze směsí bylin. Zaujal nás nejen čistým výrobním procesem bez chemie, ale také sociální politikou, díky které poskytuje práci více lidem ve svém okolí a pomáhá jim i jejich rodinám v dalším vzdělávání a profesním růstu, čímž celkově zajišťuje svým zaměstnancům důstojné podmínky k práci a žití.
 

 
Dovážíte jen látky, nebo...?
V naší nabídce biotextilu najdete mimo jiné ložní prádlo, které v Česku jinak téměř není k dostání, a metráž, kterou neseženete vůbec. Vše je vyrobeno ze 100 % biobavlny certifi kované GOTS, která je navíc oproti klasickému biotextilu bělená pouze solí, sluncem a lázní bohatou na minerály a citrusy. Barví se směsí léčivých bylin, například modré barvy se dosahuje indigem, oranžové pomocí akácie arabské a eukalyptu. Tedy bez sebemenší stopy chemie v celém zpracovatelském procesu. Látky navíc vstřebávají terapeutické účinky bylin a po zahřátí je uvolňují. Největší orgán lidského těla – kůže – je pak může začít vstřebávat. Tato technika vychází z 5000 let staré ajurvédy. Je to jako za časů starých orientálních civilizací, kde byly látky pokladem.

Každá látka tedy skutečně splňuje nejpřísnější hygienické normy?
Vezměte si třeba německý standard Öko-Tex Standard 100, který sice ještě není biocertifi kátem, ale je již vítanou snahou o čistší přístup v textilní výrobě. Určuje, jaké limitní hodnoty škodlivin se můžou z textilií uvolnit. Jedná se o maximální množství formaldehydu, kyselých nebo alkalických chemikálií, pesticidů, konzervačních látek, jako jsou PCP, těžkých kovů, karcinogenních barviv a jejich emisí. Jak to pak může vypadat u běžných výrobků, kde hlavním zohledňovaným kritériem je nejvyšší zisk?

Řada z nich je už také značena jako biotextil, ne?
Mnoho spotřebitelů může zmást cedulka s označením Organic Cotton, kterou používají velké oděvní značky. Ta navzdory svému významu nevypovídá o tom, zda výrobky splňují ekologické a etické normy, pouze označuje členy sdružení Organic Exchange. Krokem k biotextilu je již zmíněná značka Öko-Tex Standard 100. Skutečnými ekologickými značkami jsou pak například Global Organic Textile Standard (GOTS), Ecotton, Green Cotton nebo BioRe. Ty garantují, že při jejich výrobě byly použity výhradně přírodní látky získané trvale udržitelným způsobem.

Z toho mi vychází, že jde především o životní styl.
Naší snahou je lepší, ohleduplnější a humánnější svět. Jací budeme, takový bude i náš svět, a pokud se již dnes nezačneme zajímat o to, co kupujeme, a koho tím nepřímo podporujeme, způsobíme nejen nám, ale i generacím našich dětí poměrně velké problémy.
více informací: AMWA – AJURVÉDSKÝ BIOTEXTIL – www.amwa.cz


 

Kam dál za biotextilem?

Biosféra.cz  – velký český elektronický obchod s biozbožím nabízí také sekci s textilem:
www.biosfera.cz/textil/kategorie/cz

Ecovoice – rodinná firma, velký výběr biooblečení pro dospělé: www.ecovoice.cz

Naturtex – oblečení pro ženy a děti s certifikací GOTS: www.naturtex.cz

Biotričko – prodejce reklamního biotextilu s certifikací GOTS: www.biotricko.cz

Etique – nabídka ekobutiku zahrnuje oblečení z biobavlny a alternativních vláken (sója, konopí atp.) s certifikací SKAL: www.etique.cz




Foto: Irena Vlachová

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 70 ročník 2009





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek