Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 98/2012
téma:
Bacil tuberkulózy
Zánět optického nervu 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (2012/98)
Irena Jirků   

Jsem přesvědčen, že základním předpokladem spolupráce v komorním ansámblu je lidské přátelství. Je to slyšet, jestli si členové tria nebo kvarteta rozumějí, anebo jestli to mezi nimi „skřípe“. Akceptovat názory druhého znamená naučit se jisté toleranci. V našem triu máme sice shodné názory na hudbu, ale zcela jiné koníčky a jiný žebříček hodnot v denním životě. Fandíme různým sportům, každý z nás má jiné oblíbené jídlo a vybíráme si i různé druhy odpočinku. Je v tom jistě veliká míra štěstí, že se těšíme dobrému zdraví a vzájemně si i po tolika letech rozumíme...
Tak píše ve své připravované vzpomínkové knize violoncellista Marek Jerie. Před dvaceti pěti lety se svými přáteli – klavíristou Ivanem Klánským a houslistou Čeňkem Pavlíkem – založil Guarneri trio Praha, jež si získalo záhy uznání u nás i v zahraničí. Čtvrt století spolu vystupují po celém světě, a jak je na první pohled i poslech zřejmé, společné muzicírování je stále těší. Mně zase bylo potěšením a ctí, že mi všichni tři dovolili nahlédnout do svého osobního„zákulisí”.
V předcházejících číslech Sanquisu jste se mohli tedy potkat s Čeňkem Pavlíkem a Ivanem Klánským, na stránkách tohoto čísla najdete pak rozhovor s Markem Jerie a jeho ženou Beatrix. Proč jsem oslovila i tuto šarmantní Švýcarku? Protože bez ní – a to mi shodně řekli všichni tři výše zmínění pánové – by Guarneri trio Praha nebylo tím, čím dnes je. Tedy jedním z nejlepších českých komorních ansámblů.

                  Irena Jirků, šéfredaktorka


celý článek >>

Bacha, to je umění
Jana Nekolová   
Za malířem Vladimírem Kokoliou jsem chtěla zajít do ateliéru. Ale ouha, on žádný ateliér nemá. Kde maluje? Všude, kde se dá. Doma – ve stodole, na verandě, u jímky, maluje v galerii, na AVU i v kostele.
celý článek >>

Podmanivý hlas Dianne Reeves
Jana Nekolová   
Čtyřnásobná držitelka ceny Grammy, jazzová zpěvačka Dianne Reeves vystoupí spolu s vynikajícími kytaristy, Romerem Lubambem a Russellem Malonem, na Jarním Gala pro Struny podzimu. Noblesní kulturní a společenská událost je donátorským večerem ve prospěch hudebního festivalu Struny podzimu. Co je na programu? Komorní projekt těchto tří hudebníků Strings Attached. Hudební kritici i posluchači se shodují: vystoupení je strhující, nezapomenutelné, precizní… Ti tři však spolu vystupují výjimečně. O to víc je pražský koncert jedinečnou příležitostí zaposlouchat se do brilantně rozezvučených kytarových strun a především do podmanivého, sytého a vřelého hlasu jazzové divy.
 
celý článek >>

V muzice nestačí být nejlepší
Irena Jirků   
Je tomu už čtvrt století, co Ivan Klánský, Čeněk Pavlík a Marek Jerie poprvé vystoupili společně jako Guarneri trio. Špičkový český ansámbl oslaví kulaté výročí 21.března na slavnostním koncertě v pražském Rudolfinu, kde určitě nebude chybět ani Beatrix Jerie. Bez šarmantní manželky violoncellisty by asi trio dnes nesklízelo úspěchy po celém světě. Na tom se shodují všichni tři. A Marek Jerie své ženě v rozhovoru pro Sanquis vysekl hned několikrát hlubokou poklonu.
celý článek >>

Trio jako životní poslání
Marek Jerie   
Již od roku 1986 je centrem mé koncertní činnosti moje – tím myslím naše – Guarneri trio. Tato spolupráce mě vnitřně obohacuje, protože považuji komorní trio za své životní poslání. V roce 1990 jsme si do jména přidali Prahu, chtěli jsme se přihlásit k odkazu české hudební tradice, ale především jsme měli potřebu projevit naši radost, že Praha po sametové revoluci získala šanci se opět stát „srdcem Evropy“.
celý článek >>

Gustav Klimt
Jana Nekolová   
Náhle se ze středu místnosti ozval výkřik: „Odporné!“
celý článek >>

Město krásných duchů
Günter Bartoš   
Přístav Terst byl místem na samé periferii kulturně-mocenského společenství, kterému se říkalo střední Evropa. Melancholii a stesku po starých krásných časech nelze v Terstu uniknout.
celý článek >>

Rodina v chaosu lásky
Günter Bartoš   
Poslední statistiky ukazují, že formální manželství ustupuje volnějším vztahům. Podle socioložky Radky Dudové se budou formy rodinného soužití ještě měnit a diverzifikovat.
celý článek >>

Černá díra uprostřed Galaxie
Petr Sobotka   
Slunce i všechny hvězdy na nebi patří do obrovského hvězdného ostrova, kterému říkáme Galaxie. Hvězdy obíhají kolem jejího středu a vědce vždy zajímalo, co v něm je. V posledních letech máme přesvědčivé důkazy, že se tam schovává obrovská černá díra.
celý článek >>

Ruská cesta Margaret Thatcherové
Karel Pacner   
Když „Železná lady“ navštívila v březnu 1987 Sovětský svaz, prohlédla si pravoslavný klášter v Zagorsku, vynutila si schůzku s disidenty i obyčejnými lidmi. Z jejich reakcí pochopila, že se blíží velké změny. Že přijdou tak rychle? To by ji ale ani ve snu nenapadlo.
celý článek >>

O čem vyprávějí kachle
Čeněk Pavlík   
Kulisy se mění, podstata liských strastí a radostí nikoliv. To říká Čeněk Pavlík, povoláním špičkový houslista a také zapálený historik. Pro Sanquis „odkrývá“ příběhy ze středověkých kachlí.
celý článek >>

Cesta slávy
František Houdek   
Před 130 lety objevil Robert Koch bacil tuberkulózy.
celý článek >>

Fenomén Wobenzym – a Mikrobiologický ústav ČSAV
Jiří Wald   
„Moje statečná žena zanechala řadě lékařů, kteří zblízka viděli její zápas, jasný doklad o významu komplexní terapie při nádorových onemocněních. Jak ale přesvědčit ostatní? Jak pohnout stojatými vodami českého zdravotnictví?“ Takové otázky si kladl Jiří Wald na podzim roku 1983, když mu rakovina vzala manželku. Rozhodující se pro něj pak stalo setkání s Karlem Ransbergerem, majitelem firmy MUCOS Pharma GmbH. Společně s ním se rozhodl prosadit v Československu systémovou enzymoterapii.
celý článek >>

Zánět optického nervu a další náhlé stavy
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Zánět optického nervu znamená většinou rychlou ztrátu zraku, provázenou značnou bolestí. Také všechny ostatní akutní stavy v oftalmologii jsou spojeny s náhlým zhoršením vidění nebo dokonce oslepnutím a vyžadují urgentní lékařský zásah.
celý článek >>

Na Aljašku!
redakce   
Byla to první cesta po Aljašce, kterou Martin Loew podnikl. „Poprvé v životě jsem sedl do mořského kajaku a tři dny pádloval mezi krami jednoho z pobřežních ledovců. Pak jsem zase nasedl do malého vrtulového letadla a přistál na horském ledovci, abych se dostal co nejblíže k nejvyšší hoře Severní Ameriky – Mt. McKinley. V národním parku Denali jsem probděl celou noc jenom proto, že krása okolní scenérie mi prostě nedala spát, a tu nádheru jsem chtěl bez přestání pozorovat a fotit. V horách Wrangell jsem pak prozkoumal veliký údolní ledovec a prošel se po jeho povrchu. Obdivoval jsem tu ledové potoky s vodopády i hluboké trhliny zatopené temně modrou vodou. Poprvé v životě jsem se v lese setkal tváří v tvář s velkým hnědým medvědem grizzly, ale také s losy, soby, vlky, orly a pochopitelně s komáry. Tolik divokých zvířat jako na Aljašce jsem na žádné ze svých cest dosud neviděl.”
celý článek >>

Experimentální maják
Daniel Pečeňa   
Na severním břehu řeky Temže se v bývalých docích nachází umělecké centrum Trinity Buoy Wharf. Vzniklo z opuštěné továrny. Kromě historických budov, mezi nimiž stojí modernistické struktury poskládané z vyřazených přepravních kontejnerů, tu je i jediný zachovaný maják v Londýně.
celý článek >>

Koto Bolofo - O harmonii mezi předměty a lidmi
Jana Nekolová   
Sedm let putoval fotograf Koto Bolofo po dílnách módního domu Hermès. Sedm let pozoroval řemeslníky při práci, odhaloval jejich duši, pronikal do řemeslných obřadů. A fotografoval. Proč vlastně?
celý článek >>

Jiří Trnka ve službách imaginace
Zuzana Jürgens   
V Mnichově byla koncem února zahájena obsáhlá výstava o životě a díle Jiřího Trnky, kterou organizuje síť Českých center u příležitosti jeho 100. výročí narození. Jiří Trnka ve službách imaginace – tak byla nazvána expozice, která v dalších měsících objede celý svět.
celý článek >>

Nejlepší ze všech Leninů
Irena Jirků   
„Nikdy by mě nenapadlo,“ pomyslel si Kosťa ve stísněné koupelně při pohledu do zrcadla, které dávno ztratilo lesk a v němž musel svůj obličej hledat mezi hnědě zbarvenými místy, „že budu ve svých pětatřiceti letech Leninem“...
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek