Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 97/2012
téma:
Nadace Jedličkova ústavu
Návštěva v ateliéru Lucie Dvořákové 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (97/2012)
Irena Jirků   
Je to už 150 let. Božena Němcová zemřela 21. ledna 1862. „Byla to poezie, již neštěstí jako zázračný květ ve mně k životu probudilo. Ta jediná oslazuje mi život a já zasvětila jsem se jí navěky ! Ona naučila mne lidi milovati, ona zabránila, že jsem nikdy neutonula ve sprostotě života, a ona lepším učinila mé srdce, zušlechtila mou mysl. Ona také zjednala mi poklid v manželství. Pracemi svého ducha stanula jsem na stupni, že mohu býti pro svou osobu od muže nezávislá, zjednala jsem si úctu všech snaživých lidí, ” napsala pět let před svou smrtí v dopise adresovaném sestře Adéle. Té Adélce, kterou známe z Babičky... 
celý článek >>

A hudba promluví
Irena Jirků   
„Děláme umění a přitom musíme být dobrými řemeslníky. Práce rukama, to je úděl všech interpretů,“ říká špičkový český klavírista a pedagog Ivan Klánský.
celý článek >>

Malíř temnosvitu
Jana Nekolová   
Obrazy zlatého věku holandského malířství ze 17. století vystavuje Národní galerie v Praze. Mezi 120 díly jsou také dva portréty od Rembrandta van Rijna, jednoho z největších světových malířů. Tady je jeho příběh. Můžeme ho vyčíst z jeho autoportrétů. Namaloval jich na třicet.
celý článek >>

Rozkošné to údolíčko
Günter Bartoš   
Božena Němcová umístila román Babička do „rozkošného údolíčka“ svého dětství. Literární obraz Ratibořic byl natolik působivý, že překryl a posléze i vymazal samotnou realitu.
celý článek >>

Krásná to žena
Günter Bartoš   
Božena Němcová zemřela před 150 lety – 21. ledna 1862. Byla krásná, prý až „démonicky“, chytrá, svobodomyslná, citlivá, tvořivá. Možná těch darů bylo až příliš. Žena s takovou kombinací vlastností bývá málokdy šťastná.
celý článek >>

Hledáme pochopení a zájem (97/2012)
Jana Nekolová   
Kdysi někdo navrhl, aby se Jedličkův ústav přestěhoval na okraj Prahy. Naštěstí k tomu nedošlo. Jedličkův ústav přece na Vyšehrad patří! Založil ho tady – v nádvorním domku číslo 13 – přesně 1. dubna roku 1913 profesor Rudolf Jedlička. Dnes „jeho“ ústav poskytuje vzdělání a ucelenou rehabilitaci handicapovaným dětem od 6 do 26 let.
celý článek >>

Poslední bitva Sergeje Ejzenštejna
Karel Pacner   
Do Kremlu vcházeli ve středu 26. února 1947 s tlukoucím srdcem. Režisér Sergej Ejzenštejn a herec Nikolaj Čerkasov natočili druhý díl filmu o caru Ivanu Hrozném. Teď si šli pro rozsudek nejvyššího vládce.
celý článek >>

Elegantní chrámy smrti
Günter Bartoš   
Krematoria v Bratislavě a Pardubicích představují v kontextu československé architektury mimořádné stavby.
celý článek >>

Fyzik a jeho hrnec
František Houdek   
Před 300 lety zemřel Denis Papin.
celý článek >>

Nenápadný půvab Georgetownu
Boris Dočekal   
Když člověk přijede do malajského Georgetownu na nevelkém ostrově Penang, může se mu zdát, že UNESCO mělo slabší den, když ho zařadilo na Seznam světového kulturního dědictví.
celý článek >>

Fenomén Wobenzym - a Karl Ransberger
Jiří Wald   
„Po celou dobu náročné cytostatické léčby a ozařování moje žena skoro netrpěla žádnými vedlejšími účinky. I když se nemoc nedala zastavit, všichni odborníci se shodli, že ty dva roky navíc jsme získali díky dobře zvolené komplexní léčbě. V rámci ní sehrály proteolytické enzymy významnou roli ve smyslu protizánětlivého, antiedematozního a analgetického efektu včetně obnovy porušené homeostázy imunitního systému,“ píše Jiří Wald v druhé kapitole svých vzpomínek. Osudové setkání s Karlem Ransbergerem, který posílal zdarma tehdy nedostupné léky do komunistického Československa mnoha nemocným, pak určilo, kam budou směřovat jeho další kroky. Stanovili si společně nemalý cíl: prosadit u nás systémovou enzymoterapii.

celý článek >>

Medici jako zrcadlo
Libuše Koubská   
Jde o víc než jen o individuální pohledy na proměnu študákovy duše. Doslova jde o „životní názor“ na současný svět, podložený zkušeností lékařského povolání. Je to hodně zajímavé čtení, které lze doporučit nejen všem, jichž se medicína profesionálně týká, ale i těm, kteří se snaží zorientovat v tříšti dnešní doby.
celý článek >>

Náhlé stavy v oftalmologii
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Akutní stavy v oftalmologii jsou většinou spojeny s náhlým zhoršením nebo dokonce ztrátou zraku. Mnohé tyto situace souvisí s věkem pacienta a jsou odrazem jeho celkového zdravotního stavu.
celý článek >>

Artbanka aneb umění do každé kanceláře
Eva Pivodová   
Jak dostat „nejsoučasnější“ výtvarnou tvorbu blíže lidem? Jak přitom podpořit začínající, perspektivní autory? Tomuto poslání se věnuje projekt Artbanka. Umožňuje pronájem děl firmám i soukromníkům, provozuje muzeum současného umění v srdci Prahy, spolupracuje s vysokými školami, pořádá výstavy. Česká výtvarná scéna se může radovat z nového inspirativního počinu!
celý článek >>

Český design ve světových metropolích
Eva Pivodová   
Českému kreativnímu průmyslu v zahraničí vévodí v tomto období jednoznačně design. Brighton, Vídeň, Milán, New York, Mnichov či Helsinky…. tam všude je možné vidět přehlídky české designové scény, které podporuje síť Českých center ve světě.
celý článek >>

Ach, co všechno nenazýváme láskou
Irena Jirků   
Nepíšeš mi nic bližšího o své svatbě, nevíš ještě, kdy ji budeš slavit? — Být dlouho nevěstou, milá Adélo, k ničemu nevede, můžeš-li se vdát, vdej se rychle.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek