Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 86/2011
téma:
Lymská borelióza
Paradentóza 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Migréna
Kristýna Čillíková   
Medicínský i lidový název nemoci: migréna
Příznaky: Bodavá, pulzující bolest hlavy na jedné straně, začínající často v týlu a šířící se za oko, nechutenství, dvojité vidění, rozmazané vidění, různé zrakové vjemy nazývané aura (zářivé body, útvary), přecitlivělost na světlo, zvuk, pocit na zvracení, zvracení, závratě, průjem, častější močení, vzácně zácpa, zhoršená tolerance pohybu a tělesné zátěže při záchvatu.
celý článek >>

Editorial (86/2011)
Irena Jirků   

Španělští lékaři zachránili muže, který měl po nehodě zcela zdeformovanou tvář. Pacient dostal novou svalovou tkáň, kůži, nos, rty, čelist, zuby, patro a lícní kosti. O několik týdnů později francouzští lékaři transplantovali dalšímu nemocnému také oční víčka a slzovody.

celý článek >>

Když neříkám pravdu, je to proto, že pravda je ještě mnohem zajímavější, ale prostě jí říct nemůžu
Martina Leierová   
Je mrazivé prosincové odpoledne a my spěcháme zabořeni do kabátů ve snaze ukrýt tváře před manhattanským ledovým větrem. Míjíme do tmy žhnoucí neony Times Square, odbočujeme na Osmou Avenue a za chvíli už vcházíme do lo  u českého fotografa věhlasného jména. Podsaditý umělec nepřipomíná české ani americké muže svého věku. V bílých kalhotách a bílé košili, bos, vlnité vlasy stažené do culíku křiklavě červenou stužkou, si nás nedůvěřivě měří bystrýma modrýma očima. Jeho vysoká štíhlá žena Gabriela vaří čaj a krájí papáju s citronem, malý synek Waynne jezdí zběsile dokola na tříkolce. Antonín Kratochvíl vypíná zprávy v televizi polepené samolepkami, usedáme k hovoru k nízkému stolku, na kterém svítí první bílá svíce adventního věnce.
celý článek >>

Kamil Lhoták
Jana Nekolová   
Výstava Kamil Lhoták čili Útěcha v technice nabízí dvojí zážitek: abstraktní na obrazech významného malíře, hmatatelný v podobě historických dopravních prostředků.
celý článek >>

Fimfárum potřetí
Jana Nekolová   
Dvě mladé dámy českého animovaného filmu si rády hrají. A z jejich hraní vznikají snímky, které těší malé i velké – tak jako pohádka Jak na Šumavě obři vyhynuli. Je součástí filmu Fimfárum, do třetice všeho dobrého, který má premiéru 10. února. Denisa Grimmová-Abrhámová se postarala o výtvarnou stránku, Kristina Dufková režírovala.
celý článek >>

Světlo také hraje!
Irena Jirků   
Interaktivní výstavu PLAY v pražském Mánesu dosud navštívily desítky tisíc lidí. V čem je tak výjimečná? Ať na ni přijdete kdykoli, vždy objevíte něco nového. Však se také malí i velcí vracejí. Jednou, dvakrát...
celý článek >>

Nový poklad Kutné Hory
Günter Bartoš   
Panorama Kutné Hory ovládá Jezuitská kolej. Vystavěli ji vedle chrámu sv. Barbory jako pevnost, symbol moci nad městem i dušemi obyvatel. Nyní se v jejích prostorách zabydluje Galerie Středočeského kraje.
celý článek >>

Posvátná krajina severu
Jan Pohribný   
V knize Magické kameny fotograf Jan Pohribný zmapoval jak známe, tak z pohledu běžné turistiky okrajové památky z období megalitu v Evropě. Jedním z cílů mnohaletého projektu bylo ukázat lokality a země, které jinak zůstávají bez povšimnutí – a neprávem.
celý článek >>

Objevy v černém taláru
František Houdek   
Před 250 lety zemřel anglický fyziolog Stephen Hales.
celý článek >>

Medicína v 21. století
kolektiv autorů   
Jaký bude alergolog a klinický imunolog v první polovině 21. století? Jaké úkoly čekají na endokrinologii? Kam se posune asistovaná reprodukce? Poradíme si lépe s nemocemi srdce? Přinášíme ukázky z nové publikace Elita české medicíny, jež shromáždila fundované předpovědi předních osobností českého lékařství.
celý článek >>

Převratné novinky v medicíně: sci-fi se stává realitou
kolektiv autorů   
Umělé srdce, plíce, krev, úplná transplantace obličeje – nejen regenerativní a plastická medicína zaznamenala v roce 2010 zásadní úspěchy. Některé nové postupy již začaly sloužit pacientům, jiné na vstup do medicíny ještě čekají.
 
celý článek >>

Technika
Günter Bartoš   

DNA doma nebo v garáži
Přístroj Personal Genome Machine od americké firmy Ion Torrent umí sekvencovat DNA a jeho cena (okolo 50 000 dolarů) je ve srovnání s konkurencí desetinová. Stane se z analýzy DNA malá živnost, nebo dokonce hobby?
 

celý článek >>

Technika - Internetový sloupek
Vassili le Moigne   
Příliš mnoho knoflíků!
Pětadevadesátiletá babička mé ženy charakterizuje problémy naší generace následovně: „příliš mnoho sexu, příliš mnoho peněz a příliš mnoho knoflíků“. Moudře podotýká, že neustále přibývá nových tlačítek na všechno možné, která nás mají osvobozovat a obšťastňovat, a člověk aby pak měl speciální školení i na to, aby si pustil televizi. Přitom nakonec stejně sleduje ty stejné čtyři kanály. Musím jí dát za pravdu!
celý článek >>

Sen a sexualita
doc. PhDr. Jiří Kocourek Ph.D.  
Psychoanalýza je již od svého počátku jednoznačně spjata se sexualitou a jejím výkladem. Pro pionýrské období psychoanalýzy byla tato skutečnost relevantní. V pozdějších dobách se akcent na sexualitu zmírnil a do určité míry změnil.
celý článek >>

Sen o nádražní čekárně. Sen Velké noci.
Libuše Koubská    František Houdek   
Zčistajasna se mi ve spánku vyloupla z mlhy ztraceného času. Zašlé, ošoupané lavice, do dvou třetin stažené okýnko kasy, vedle čoudících kamen uhlák s mourem. Nádražní čekárna městečka, v němž jsem v teenagerovském věku přestupovala cestou na vánoční prázdniny k hodné tetičce Róze, abych se jako mladá rebelka oprostila od pražské rodinné idyly.
celý článek >>

Příběh plný omylů – Verona, Wroclaw a neuroborelióza
Doc. MUDr. Martin Bojar CSc.  
V roce 1883 popsal německý lékař Dr. Alfred Buchwald působící ve Wroclavi (tehdy Breslau, dolní Slezsko) chronický zánět pokožky a podkoží, provázený svalovou atrofií, postižením periferních cév, nervů a svalů. Nepochybně netušil, že diagnózou acrodermatitis chronica atrophicans otevírá další z Pandořiných skříněk medicíny poklidného 19. a neklidného 20. století.
celý článek >>

Lymeská borelióza a postižení srdce
doc. MUDr. Petr Bartůněk CSc.  
Lymeská borelióza je multiorgánové onemocnění, které k sobě v posledních letech poutá stále více pozornosti – nejen ze strany mikrobiologů, parazitologů, epidemiologů, ale především kliniků. Stala se totiž jedním z problémů veřejného zdravotnictví, a to navzdory tomu, že její incidence zdaleka nedosahuje čísel příznačných pro kardiovaskulární nebo nádorová onemocnění. 
celý článek >>

Kožní změny u lymeské boreliózy
MUDr. Jana Hercogová CSc.  
Od prvního popisu prvních kožních projevů lymeské boreliózy uplyne letos již 128 let. Logicky byly změny na kůži, které dnes řadíme do klinického spektra lymeské boreliózy, též prvními klinickými symptomy tohoto multisystémového infekčního onemocnění.
celý článek >>

Jak se léčí anizometropie a presbyopie
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Anizometropie je problematická oční vada, kterou charakterizuje rozdílný počet dioptrií na každém oku. Presbyopii neboli vetchozrakost způsobuje fyziologický úbytek či dokonce úplná ztráta akomodační schopnosti čočky.
celý článek >>

Rýma, kašel, ekzém... Bojujeme s alergií v zimě!
Eva Pivodová   
Přestože toho o příčinách alergií víme stále více, lidí, jež toto chronické onemocnění trápí, výrazně přibývá. Vybrali jsme pět otázek o alergiích, které jste v naší internetové poradně na www.sanquis.cz v posledních týdnech pokládali nejčastěji, a shrnujeme nejdůležitější pravidla.
celý článek >>

Poruchy autistického spektra u dětí
PhDr. Kateřina Thorová Ph.D.  
Poruchy autistického spektra (angl. Autistic Spectrum Disorder, ASD; česky PAS) narušují vývoj dítěte. Stupeň závažnosti bývá různý, typická je také značná variabilita symptomů. Projevy se mění s věkem, často velmi dramaticky. Poruchy autistického spektra se diagnostikují pouze na základě projevů chování a diagnostikujeme je bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost jakékoli jiné přidružené poruchy či nemoci.
celý článek >>

Aktuální pohled na dětskou intenzivní a resuscitační péči
MUDr. Vítězslav Dedek CSc.  
Pediatrická klinika ve Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou má téměř osmdesátiletou tradici a vedle všeobecné nemocniční pediatrie se zaměřuje i na alergologii a imunologii, pneumologii, dětskou ftizeologii a endokrinologii. K hlavním specializačním oborům kliniky patří od roku 1985 i pediatrická intenzivní péče, kterou pravidelně vyžaduje asi 10 procent hospitalizovaných dětí.
 
celý článek >>

Tam na konečné
František Houdek   
Seděl jsem tak jednou v neděli odpoledne v autobuse č. 131, který se právě chystal vyjet z konečné na stanici Hradčanská. Naskočila minuta odjezdu, když se na cestě od metra a tramvají objevily dvě ženy s velkými pojízdnými kufry. Tipoval jsem je na Italky. Když spatřily autobus, zamávaly na něj a zrychlily. Avšak řidiči se zřejmě jejich tempo zdálo příliš laxní, tudíž nepočkal. A tak jsem se mohl zblízka pokochat výrazem jejich nelíčeného úžasu... Nu, přijížděly ze země se sice srovnatelným HDP, leč s nesrovnatelnou občanskou vyspělostí.
celý článek >>

Paradentóza
Eva Pivodová   
Revize textu: MUDr. Hana Zallmannová, Český zelený kříž

Medicínský název nemoci:
parodontitida
Lidový název: parodontóza, paradentóza Jedná se o chronický zánět tzv. závěsného aparátu zubu – parodontu. V konečném stadiu vede (v důsledku postupného rozšíření zánětu na kostní lůžko a vazy, které zub v kosti fixují) k vypadání zubů. Parodontitida patří spolu se zubním kazem k nejčastějším onemocněním chrupu. Trpí jí nejméně 80 procent obyvatel v ČR nad 30 let věku.
celý článek >>

Automobily: Co nás čeká na jaře 2011
Luděk Vokáč   
Minikupé do terénu
Automobilka BMW se v lednu na detroitském autosalonu pochlubila konceptem Mini Paceman Concept. Oslavila jím 10 let od premiéry prvního moderního modelu Mini. Vůz, který vychází z terénního modelu Countryman, patří do kategorie Sports Activity Coupé. V podstatě jde o dnes stále populárnější crossover, který kombinuje karoserii stylu kupé se vzhledem SUV. Mini Paceman Concept je prozatím pouze autosalonovou studií, sama automobilka se ale netají tím, že vůz navrhla tak, aby se snadno mohl dostat do sériové výroby. Není tak zcela vyloučeno, že se modelová řada Mini od roku 2012 rozroste o další model. BMW ukazuje, kolik se dá z jednoho základu získat.
 
celý článek >>

Valle de Viñales
Jana Nekolová   
Krasové kopce neboli mogoty vysázené mezi tabáková a rýžová políčka spolu s jasně červenou půdou vtiskují krajině na západ od Havany neopakovatelnou atmosféru. Od roku 1999 patří Valle de Viñales na seznam přírodních památek UNESCO.
celý článek >>

Zima v závějích
Jana Vlková   
Sáňkování vysoko v horách
Jihotyrolská „pastvina“ Seiser Alm (italsky Alpe di Siusi) se nachází v samotném centru Dolomit. Hory s jedinečným geologickým složením byly pro svou krásu zapsány na seznam přírodních památek UNESCO. Na Seiser Alm, náhorní plošinu o rozloze 160 kilometrů čtverečních, míří jednak lyžaři, ale také milovníci sáňkování.
celý článek >>

Hedy Lamarr a její vynález
Karel Pacner   
Ve středu 18. ledna 1933 se v biografu Lucerna sešla pražská smetánka na slavnostní premiéře snímku Extase. Na plátně se odvíjel banální milostný trojúhelník: mladičká Eva se vdá za bohatého podnikatele Emila, který však o ni nemá zájem. Novomanželka se proto vrátí na statek svých rodičů, kde potká dosud nevybouřeného Adama a prožije s ním milostnou extázi. Představitelka Evy, herečka Hedy Kiesler, okouzlila publikum.
celý článek >>

Dvůr zaslíbený umění
Jitka de Préval   
Komplexu budov, které se skrývají za adresou 37bis rue de Montreuil v Paříži, se tradičně říká Průmyslový dvůr. Dnes v něm žijí a pracují pouze umělci a umělečtí řemeslníci. O svou oázu umění uprostřed Paříže se ovšem museli tvrdě poprat.
celý článek >>

Večírky, plesy, bankety
Klára Klempířová   
Při každém pozvání na společenskou akci zvažuji, co na sebe. Malé černé, nebo kostým s halenkou?
celý článek >>

Jak se starat o zralou pleť
Klára Klempířová   
Séra a výživné pleťové masky ale samy o sobě nestačí – na zralou pleť účinkují nejlépe v kombinaci se zvláštními „rituály“, které navíc téměř nic nestojí. S péčí začínám hned zrána, obličej si vždy několikrát opláchnu studenou vodou. Díky tomu má zdravou barvu, kůže je vypnutá, bez otoků. Poté aplikuji denní krém – v létě hydratační, v zimě výživný.
celý článek >>

Kosmetická výbava
Klára Klempířová   
Líčení vždy musíme šikovně sladit – elegantní je například fialovo-zlatavá kombinace.
celý článek >>

Dřevo se vrací
Günter Bartoš   
Tradiční přírodní materiál je příjemný na dotek, voní a navíc má výborné izolační vlastnosti.
celý článek >>

Ekologická stopa
Zora Kasiková   
Chceme-li si udělat jasný obrázek o tom, jak svým životním stylem ovlivňujeme planetu Zemi, podívejme se na výpočet takzvané ekologické stopy.
celý článek >>

Malovaný recept
Marie-Paule Pospisil   
Bažantí terina s játry
V zimních měsících se na stolech častěji než jindy objevují nejrůznější dušená masa, ragú a pečeně s marinádami či omáčkami à la svíčková. Zkuste letos únorový jídelníček trochu ozvláštnit zvěřinovou terinou. Trpělivost při její přípravě bezpochyby odmění uznání vašich blízkých či hostů.
 
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek