Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 84/2010
téma:
Medicína versus mozek (dvojčíslo 84,85)
Karel Škréta 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (84-85/2010)
Irena Jirků   
Stal jsem se součástí fyzikálního pokusu. Připadal jsem si jako vynálezce, jenž se snaží o něco sice snadno představitelného, ale těžko realizovatelného... Tak popisuje Čestmír Suška pocity, které s ním „lomcovaly“, když za pomoci jeřábu, hasičské lodi, pontonů, týmu potápěčů a pomocníků instaloval své dvě obrovské skulptury – těžké železné koule – na hladině Vltavy.
celý článek >>

Karel Škréta
Irena Jirků   
Píše se rok 1627 a Obnovené zřízení zemské jako bič v rukou císaře Ferdinanda II. vyhání z Čech všechny, kdo nechtějí vyznávat katolickou víru. Odchází také sedmnáctiletý nadějný malíř. Po čem touží? To se můžeme dnes jen dohadovat, jedno je však jisté. O deset let později se do Prahy vrátí a dobude ji.
 
celý článek >>

Cesta do krajiny dětství
Jana Nekolová   
Když v těchto dnech vstoupíte do pražské výstavní síně Mánes, jako byste při otevření dveří zmáčkli tlačítko „play“ u nějakého zvláštního rádia. Ze všech stran se linou zvuky. Brnkání, troubení, pískání, vrzání… Vydávají je roztodivné artefakty, které vytvořili čeští i zahraniční umělci v režii Petra Nikla.
celý článek >>

Temná optimistka Načeva
Jana Nekolová   
Když si se zpěvačkou Monikou Načevou povídáte o hudbě, vstupujete do jejího života. Když vám vypráví o svém životě, slyšíte její hudbu.
celý článek >>

Rezavé květy na Vltavě
Eva Bobůrková   
U pražské výstavní síně Mánes, na hladině řeky, se objevily zvláštní útvary. Něžné a robustní železné koule – skulptury sochaře Čestmíra Sušky. Jako by se vznášely nebo plavaly na vodě.
celý článek >>

Paul Gaugin
Eva Pivodová   
Osobnost postimpresionismu, geniální malíř, milovník exotických krajů. Jeho dílo vystavují v Londýně.
 
celý článek >>

Rosťa Novák: Odvážnému štěstí přeje
Bela Schenková   
Vystudovat DAMU a myslet si, že se tím dveře do světa divadelních prken samy otevřou, je velký omyl. Herec, loutkář a performer Rosťa Novák dokázal neusnout na vavřínech a nezůstat průměrným. Nejenom že ví, co chce, ale taky si za svými sny jde. Navzdory únavě, bolesti a nejistotě.
celý článek >>

Sen o růži – II.
doc. PhDr. Jiří Kocourek Ph.D.  
V předcházejícím článku jsme si udělali aspoň povrchní, i když realitě blízký obraz o výkladu snu, který vychází z klasické psychoanalýzy a který lze nazvat výkladem na objektivním stupni. Toto rozlišení učinil Jung s tím, že vedle tohoto typu výkladu přinesl ještě jeden nový pohled a postup, který se dnes stal přirozenou součástí výkladu daného snu –jak přístupem snícího, tak i návrhem snového vykladače.
celý článek >>

Jak sny přicházejí k básníkům. Sen, který změnil ráz vědy
Libuše Koubská    František Houdek   
Jak sny přicházejí k básníkům
Letos v listopadu se připomínalo dvousté výročí narození K. H. Máchy. Ve své poezii dával také značný prostor snům. V Máji se Vilém uvězněný v kobce během noci před svou nadcházející popravou děsí toho, co přinese budoucí čas?! – zejtřejší den?! – Co přes něj dál, pouhý to sen. / Snad spaní je i život ten, / jejž žiji teď; a příští den / jen v jiný sen jej změní.
celý článek >>

Kolik je v moři ryb?
Eva Bobůrková   
 „Jsme na začátku velkého dobrodružství. Podobá se cestě na Měsíc. O něm toho možná víme víc.“ Těmito poněkud patetickými slovy před deseti lety představil Jesse H. Ausubel z Nadace Alfreda P. Sloana ambiciózní projekt průzkumu moří a oceánů – Census of Marine Life. Nepřeháněl však. Vědci zatím pod vodou objevili 1200 nových živočišných druhů.
celý článek >>

Granát odražený papírem
František Houdek   
 „Teď už vím, jak vypadá atom!“ S tímto prohlášením vtrhl jednoho těsně předvánočního dne roku 1910 Ernest Rutherford do pracovny svého německého postdoktoranda Hanse Geigera. No, tak docela to ještě nevěděl, nicméně stejně šlo o jeden z nejsilnějších, přestože nejstručnějších výroků v dějinách fyzikálního poznání. Ale vezměme to po řadě.
celý článek >>

Exoplanety objevujeme už 15 let
Zuzana Sobotková   
Mezi základní filozofické problémy lidstva patří po celé věky otázka, zda i jinde ve vesmíru žijí lidé nám podobní, nebo je-li ještě někde planeta nosící život. Prvním zastáncem myšlenky mnoha světů byl už antický učenec Epikúros.
celý článek >>

Nekonečný souboj Sacharova s režimem
Karel Pacner   
V noci na 15. prosince 1989 zemřel Andrej Dmitrijevič Sacharov, významný fyzik, obránce lidských práv a nositel Nobelovy ceny.
celý článek >>

Množení je příznak životní radosti
Günter Bartoš   
Pokud spolu mají manželé tři děti, rozvedou se s poloviční pravděpodobností oproti partnerům s jedním potomkem, uvádí se ve statistice z roku 2006. Proč jsou děti pojistkou dobrého vztahu, vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš.
celý článek >>

Novinky pro příští rok
Luděk Vokáč   
Elegantní sedan s liniemi kupé
Mercedes CLS, zakladatel kategorie čtyřdvéřových kupé, se prodává již od roku 2004, a tak automobilka připravila nástupce. Ten se představil v říjnu na autosalonu v Paříži a na trh se vydá nyní v lednu. Elegantní čtyřdvéřový sedan s liniemi kupé je ještě krásnější a dostal také novou techniku. Z počátku budou pod kapotou šestiválce 3,5 CGI (benzinový) a 3,0 CDI (na ový) s výkonem 306 respektive 265 koní. Později přijdou i motory 2,1 CDI a osmiválcový 4,7 biturbo pro CLS500. Všechny motory mají stop-start systém. Mercedes také před nedávnem potvrdil, že bude vyrábět i kombi variantu s názvem Shooting Brake. A časem možná přijdou i menší podobně střižené modely.
celý článek >>

Recept pro Karla IV. Nepít, cvičit, smát se!
Josef Tuček   
Naše obvyklá představa o královské hostině? Samé vybrané pokrmy, lahodná vína. Podle lékařských doporučení však strava králů – přinejmenším u středověkých Lucemburků – byla mnohem skromnější. A rady tehdejších lékařů se kupodivu příliš nelišily od současných příruček, které pojednávají o správné životosprávě.
celý článek >>

Mozek a hudba
prof. MUDr. Josef Syka DrSc.  
Hudbu jako zvukový artefakt si člověk vytvořil ke svému potěšení. Podobně je tomu i s lidskou řečí, ta má však zcela jiný účel – představuje hlavní prostředek dorozumívání a komunikační signál lidí.
celý článek >>

Slyšíme díky mozku
Josef Tuček   
Každý ví, že orgánem sluchu je ucho. Prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., vedoucí pracovník Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v Praze a profesor 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, však zdůrazňuje, že nejdůležitější pro slyšení je mozek.
celý článek >>

Město svatého Františka
Boris Dočekal   
Svatý František by se asi pořádně divil, kdyby dnes měl možnost vidět baziliku vystavěnou na jeho počest v Assisi. Jeden z nejoblíbenějších křesťanských světců se tady ve 12. století narodil a kromě zbožnosti vynikal i ve své době nevídanou skromností až asketičností.
celý článek >>

Komunikace s mozkem – jsme schopni ji protézovat?
prof. MUDr. Josef Syka DrSc.  
Lidský mozek je nejdokonalejší výtvor přírody. Předčí všechny dosud známé počítače. Na jeho vstupu se nacházejí senzorické orgány, které mozek neustále zásobují proudem informací o vnějším světě a o dění uvnitř těla. Výstupy z mozku řídí činnost tělesných orgánů a vysílají zprávy vnějšímu světu, například ve formě lidské řeči.
celý článek >>

Jak lze nahradit poškozený sluch a zrak?
prof. MUDr. Josef Syka DrSc.  
Jedno až dvě děti z tisíce se dnes rodí jako neslyšící, meningokok stále připravuje o sluch děti i dospělé, makulární degenerace bere milionům lidí na světě zrak... Kromě hledání příčiny uvedených nemocí a účinných látek k jejich léčbě stojí před lékařským výzkumem závažný úkol – nahradit ztracené receptory či celé nervové sítě umělými protézami.
celý článek >>

Gliové buňky a jejich úloha v mozku
doc. RNDr. Alexandr Chvátal DrSc., MBA   
Gliové buňky – astrocyty a oligodendrocyty – patří spolu s neurony k buněčným elementům centrálního nervového systému.
celý článek >>

Správné návyky – zdravé zuby
MUDr. Hana Zallmannová   
Dnes už s jistotou víme, že zubní kaz ani paradentóza se nedědí. Zdraví zubů tedy záleží výhradně na tom, jak se o ně staráme. Zásady správné péče bychom proto měli dětem vštěpovat odmala.
celý článek >>

Dioptrické vady: když potřebujeme brýle
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Dioptrické neboli refrakční vady nepatří mezi akutní stavy ohrožující zrak, ale přinášejí svému nositeli řadu subjektivních obtíží a ovlivňují kvalitu života. Vznikají v důsledku nerovnováhy mezi délkou oka a jeho lomivostí. Mezi základní dioptrické vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Specifickou vadou je anisometropie, o níž bude pojednáno v příštím čísle, a určitou roli v problematice má i presbyopie – vetchozrakost.
celý článek >>

Schizofrenie neboli průhled do introsvěta
MUDr. Filip Španiel Ph.D.  
Starší příběhy opřádající velké vědecké průlomy mají obvykle nesmazatelný punc literární nadsázky. Sir Isaac Newton mění základy fyziky v důsledku kolize své osvícené hlavy s padajícím jablkem, zatímco se Friedrich Kekulé budí ze sna, ve kterém se mu zjevuje struktura benzenu. A jednoho jarního dne roku 1608 nizozemský optik Hans Lippershey pozoruje své děti, které si hrají v dílně s čočkami. Stačí nastavit skla tím správným způsobem a okna protějšího domu se přiblíží na délku vztažené paže. Tak se prý zrodil dalekohled i mikroskop.
celý článek >>

Podceňovaný půvab jednodenní chirurgie
Ivana Vajnerová   
Pojem „podceňovaný“ skutečně platí pro poměry v Čechách. Naopak v západních zemích jednodenní chirurgie stále nabývá na významu. Přináší výhody jak pro zdravotní pojišťovny, tak pro pacienty a samotné lékaře. Jedním z českých průkopníků jednodenní chirurgie je MUDr. Jiří Jungwirth, primář v pražském Sanatoriu sv. Anny.
celý článek >>

Proteolytické enzymy zvyšují účinnost antibiotik
MUDr. Marta Honzíková   
Trvalý nárůst antibiotické resistence mikrobiálních původců infekcí se stává celosvětově velkým problémem. K jeho vzniku přispívá zejména neúčelné podávání antibiotik u infekcí virové etiologie. Těžko můžeme očekávat, že situaci vyřeší vývoj nových antibiotik. Pomoci může hlavně uvážené podávání antibiotik současných.
 
celý článek >>

Měnící se tvář parkinsonské neurodegenerace
prof. MUDr. Petr Kaňovský CSc.  
Parkinsonova nemoc bude brzy 200 let stará. Poprvé totiž vědci toto neurodegenerativní onemocnění popsali v roce 1817, nikoli však pod jejím nynějším jménem, ale pod názvem „shaking palsy“, který by se dal do češtiny přeložit asi jako „obrna třaslavá“. Takto mimochodem byla nemoc uváděna v neurologických učebnicích ještě v době Hennerově.
celý článek >>

Otázky a odpovědi
Eva Pivodová    Eva Bobůrková   

Třikrát o nachlazení
Jak se nejlépe léčit doma?
Nachlazený člověk by měl být v klidu a teple, hodně pít (vodu, bylinné čaje) a dbát na pravidelné zvlhčování nosohltanu, nejlépe přípravky s obsahem mořské soli. Vysušené sliznice, které nachlazení provázejí, jsou totiž ideální základnou k dalšímu množení virů. Díky zvlhčování může nosní výstelka správně fungovat – tedy bránit infekcím, aby se dostaly do organismu.  

celý článek >>

Zácpa
Kristýna Čillíková   
Revize textu: MUDr. Karel Lukáš, CSc., IV. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
 
Medicínský název nemoci:
obstipace
Lidový název: zácpa
Zácpa představuje obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Stolice je obvykle tvrdá, vyprázdnění častonamáhavé, občas bolestivé. Frekvence vyprazdňování je velmi individuální, nemusí být každodenní anipravidelná. Také normální rozsah je individuální.
celý článek >>

Péče o nedonošené děti
MUDr. Martin Gregora   
Nedonošené děti mají problémy přizpůsobit se životu mimo matčino tělo. Jejich zranitelnými body jsou dýchání, udržení tělesné teploty, výživa a ochrana před infekcí. Po propuštění z neonatologického oddělení zvláštní péče o tyto novorozence zdaleka nekončí. Na svá bedra ji musí převzít rodiče.
celý článek >>

Evropská města vyprávějí...
Jana Vlková   

Vídeň, opera jako za Strausse
Hlavní město Rakouska je kulturním a uměleckým centrem. Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů je vídeňská Státní opera. Ačkoli dnes již navštěvují stánek vážné hudby turisté v ležérním oblečení, stále se tu najde hodně diváků, kteří si dopřávají starosvětský večer v dlouhé róbě či obleku a se vším všudy; stejně jako v dobách, když bývali řediteli divadla Gustav Mahler nebo Richard Strauss. Po představení se sluší zajít na něco dobrého – třeba na Tafelspitz.

celý článek >>

Zrcadlo doby
Günter Bartoš   
Nejrušnější místo předválečného Berlína srovnalo bombardování se zemí. Dlouhá desetiletí bylo územím nikoho, tichým prázdným prostorem mezi dvěma mocenskými bloky. Po sjednocení Berlína a Německa se znovuzrozené Postupimské náměstí mělo stát svorníkem rozděleného města a symbolem jeho nového statusu. Povedlo se? Ano.
celý článek >>

Na lyže, na snowboard!
Jana Vlková   
Alpe d`Huez: na celý týden 
 
Historie Alpe d`Huez se pojí s těžbou stříbra a uhlí a také s osobou inženýra Pomagalského, který na zdejších kopcích kdysi testoval první vleky. V létě se vesnice Alpe d`Huez obvykle stává cílem některé etapy Tour de France, v zimě sem zase kvůli členitému terénu míří nároční lyžaři. Středisko se nachází v nadmořské výšce přibližně 1800 metrů, ale vrcholky pohoří dosahují místy až nad 3000 metrů. Alpe d`Huez ovšem uspokojí i začátečníky nebo rodiny s malými dětmi. Hned za hotely a rezidencemi se totiž rozprostírají velmi mírné zelené a modré sjezdovky, které chrání bezpečnostní plůtky. Celotýdenní pobyt si mohou návštěvníci zpestřit koupáním v místních dvou bazénech, nočním lyžováním a v případě špatného počasí třeba prohlídkou národopisného muzea.
www.alpedhuez.com,
www.sataski.com
 
celý článek >>

O kaštanovníku a kaštanech
Jan Andreska   

 ... castaneasque nuces, mea quas Amaryllis amabat...
(... a kaštanová jádra, která měla ráda Amaryllis...)
[Vergilius, Ekloga II, verš 52]
 
Adventní chladný den v městských ulicích, prodavač kaštanů se svými kamínky na kolech křičí Kaštany! Maroni! a kolemjdoucí kupují horké pečené kaštany. Trochu k zahřátí rukou v kapsách, ale zejména pro jejich lahodnou chuť. Kde se vůbec vzaly jedlé kaštany?

celý článek >>

Když zavoní vánoční čas…
Ondřej Petrlík    Irena Jirků   
... tak tedy po vanilce a čerstvém jehličí, po hřebíčku, anýzu a skořici. Přesně tak to vonělo v Parkhotelu Průhonice letošní první adventní neděli.
celý článek >>

Asijská inspirace ve dřevě
Günter Bartoš   
Jan Venzara založil uměleckou řemeslnou Rukodílnu Organika, ve které se vyrábí oblý nábytek podle harmonických principů feng šuej.
celý článek >>

Vánoční bažant
Marie-Paule Pospisil   
Vánoční večeře se ve Francii tradičně odehrává s křupavě vypečenou krůtou nebo husou. Jenže dozlatova vypečené husy či krůty s kmínem si v Čechách užíváme dost a dost. Aby byla nějaká změna, představím vám originálnější verzi slavnostního pokrmu, jíž je nadívaný bažant. Hlavní tajemství tkví v nádivce.
celý článek >>

Jak oslavit konec roku?
Klára Klempířová   
Na slavnostní vánoční nebo silvestrovské večírky se oblékám do gala.
celý článek >>

Ovoce, růže i orient
Klára Klempířová   
Jedna žena – jedna vůně? Ne! Parfémy střídejte podle příležitosti, nálady...
 
celý článek >>

Sváteční líčení
Klára Klempířová   
K večerním šatům a šperkům si můžu dovolit také výraznější líčení. Základem je kvalitní make-up.
celý článek >>

Vánoční dárky
Kateřina Čásenská   
Náramek či hodinky potěší dámu, netradiční rádio a pokerová sada zase pána.
celý článek >>

Carnegie Hall ? Proč ne!
Jana Nekolová   
Chodbou se rozléhají bicí, bonga a další rytmické nástroje. Občas se ozve také saxofon či klávesy. Za dveřmi v malé místnosti právě zkouší hudební skupina The Tap Tap. Nic neobvyklého. Jen většina hudebníků sedí na invalidním vozíku.
celý článek >>

Vánoční syntéza: Chorea Bohemica
Günter Bartoš   
Lidové divadlo hudebnětanečního souboru Chorea Bohemica se pro některé lidi stalo nedílnou součástí českých Vánoc stejně jako třeba Ladovy obrázky nebo Rybova mše.
celý článek >>

Cesta na Drromm
Cecílie Jílková   
„Co tu voní?“ opřel se Teodor o trám verandy.
„Uvidíš sám,“ pokynula mu s úsměvem Alba. Sedl si za stůl vedle chlapců a přihlížel, jak plní misky vařenými fazolemi a masem.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek