Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 75/2010
téma:
Alergie
Astma 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (75/2010)
Irena Jirků   
Malířský stojan u okna, plechovky, rozšlapané křídy, sklenice s barvami, pár obrazů a plakátů na zdi... Přes půl století malovaly Jitka a Květa Válovy v této skromné místnosti. Skromně, někdy až daleko za hranicí bídy také obě sestry žily, nikdy se však nepodvolily uměleckému a politickému nátlaku. A to ani v dobách nejtvrdších, kdy o nich nechvalně proslulá (a nebezpečná) Marie Majerová mluvila a psala jako o černé skvrně na tváři Kladna a u Válových se přemalovávaly obrazy třeba šestkrát, protože nebyly peníze ani na chleba, natož na nové plátno.
celý článek >>

Dělat to po svým
Günter Bartoš   
Ojedinělý příběh životních a uměleckých souputnic začal 13. prosince 1922, kdy se narodily v rodině bankovního úředníka v Kladně. „Měly jsme krásné dětství,“ vzpomíná Jitka Válová na idylickou dobu před válkou. „Nepamatuji, že by na nás maminka někdy vykřikla nebo že bychom dostaly vejprask. To už vůbec ne.“
Na tatínka si skoro nepamatuje, protože ho po nervovém zhroucení z přepracování odvezli do sanatoria, kde za rok zemřel. Od čtyř let vyrůstala dvojčata Květa a Jitka s ovdovělou matkou a dvěma staršími sestrami v rodině bez mužů. A tak to mělo zůstat. „Když nám bylo třináct, řekly jsme si s Květou, že se nikdy nevdáme. Muž byl element, který mezi nás nepatřil. Nezbyl pro něj žádný prostor.“
Mezi sestry Válovy se už žádný člověk nevešel. Ani muž, ani žena. Jejich život se stal něčím na způsob řehole. Sloužily jen svému výtvarnému talentu, ničemu jinému. „Tohle jsme si nevybraly, přišlo to na nás. Co můžu dělat? Přece nevyskočím z kůže. Pokud má člověk nějaký talent, tak by ho měl využít, a většinou ho každý využije.“ Vzdát se běžné rodinné existence – „vdát se a mít haranty“ – pro ni těžké nebylo. „Obětovala jsem to, o co jsem nikdy nestála.“
 
celý článek >>

Daria Klimentová
Irena Jirků   

Kdykoli přijede do Prahy, je to výjimečná událost. Není divu, primabalerína Anglického národního baletu je také výjimečný člověk.

celý článek >>

Styl, který miloval ornament
Eva Pivodová   
Název secese pochází z německého Sezession – odštěpení. A přesně tak tento výtvarný sloh přelomu 19. a 20. století vznikl – odloučením skupinek umělců od hlavního, konzervativního uměleckého proudu v Německu. Secese byla posledním uměleckým slohem, který prostoupil všechny sféry lidského života a plně se projevil v mezinárodním měřítku. Ornamenty, zvlněné křivky, přírodní formy, organické linie... Prvky přítomné v grafice stejně jako ve sklářství, v malbě neméně než v módním návrhářství. Do architektury vstoupily navíc nové, do té doby opomíjené materiály – železo, ocel, beton, sklo. HECTOR GUIMARD: VSTUP DO METRA, 1899, Paříž (vlevo dole),  ANTONI GAUDÍ: PARC GÜEL, 1900–1914, Barcelona (vpravo dole).
 
celý článek >>

Duncan Higgins: Umění je budoucnost
Eva Pivodová   
Prohlížím si drobné malby vystavené v Českém centru Praha a cítím zvláštní napětí: jako by odrážely svět velmi známý – a přece obsahují cosi tajemného. Je to projekt „unloud“ britského výtvarníka Duncana Higginse. Těch obrázků tu visí 1600.
celý článek >>

Klima v globálním světě.
RNDr. Stanislav Mihulka Ph.D.  
Asi nikdo, kdo kdy zmokl, nebude pochybovat, že se počasí často mění. Mnohdy docela nečekaně a divoce. Nemusí to být příjemné, ale lidé jsou na to vcelku zvyklí. Odnesou to obvykle jenom televizní rosničky. Ve skutečnosti se stejně jako počasí mění i klima, což je vlastně dlouhodobější souhrn jednotlivých prvků ovlivňujících počasí.
celý článek >>

Být optimista je větší legrace
Günter Bartoš   
Podle klimatologů běží lidstvo závod s časem. Četnost abnormálních klimatických jevů, nejen zvyšování teploty, přesvědčila i skeptiky, že se něco opravdu děje. Teď se musíme dohodnout, co s tím. Přestože civilizace často zanikají z ekologických příčin a ta naše je kvůli své velikosti a složitosti extrémně zranitelná, zůstává sociální ekolog Ivan Rynda optimistou.
celý článek >>

Předčasný pokus o bolševizaci Evropy
Karel Pacner   
Dne 20. 3. 1919 francouzský plukovník Ferdinand Vyx, šéf vojenské mise Dohody v Budapešti, přednesl ministerskému předsedovi Károlyimu příkaz mírové konference ve Versailles: „Maďarská vojska musí do 48 hodin vyklidit další pohraniční území, a to do hloubky 50–80 kilometrů.“
celý článek >>

Pražský orloj
Ondřej Šefců   

„Orloj tento tak divný a tak znamenitý jest, že já divěcí se jemu mnohokrát sem říkal, že jest nebeský orloj.“
 
Jan Táborský z Klokotské Hory, Zpráva o orloji Staroměstském, 1570




 

celý článek >>

Zrození nové astronomie
František Houdek   
Před 400 lety vyšel přelomový spis Hvězdný posel
 
celý článek >>

Úzkost
Michael Pospíšil    prof. PhDr. Milan Nakonečný    Libuše Koubská    František Houdek   
Zcela zvláštní a také nejvíce zkoumanou a diskutovanou emocí je úzkost, která byla jako trvalejší pocit či nálada mimo jiné tématem filozofie existence (S. Kierkegaard, M. Heidegger, J.-P. Sartre a další). Někteří psychologové mezi významy pojmů úzkosti a strachu nerozlišují (F. Riemann, 1961, čes. 1999), jiní naopak odlišnost zdůrazňují, protože, přísně vzato, „úzkost není pocit“, nýbrž „stacionární naladění“ a jako takové je bez předmětu, kdežto strach má předmět, je vždy strachem z něčeho (Ph. Lersch, 1970).
celý článek >>

Psychiatrie ve stylu secese
Günter Bartoš   
Před sto lety postavili nedaleko Prahy Královský český zemský ústav pro choromyslné. Slovo choromyslný se jako nekorektní už nepoužívá, ale v bohnických pavilonech dodnes přežívá duch C. K. Rakousko-Uherska.
 
celý článek >>

Bezpečnost především
Luděk Vokáč   
Bezpečné vozy.
 
celý článek >>

Memoáry lidské a laskavé
Libuše Koubská   
Kniha Zrcadlo mých lásek aneb vzpomínky prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc., vystupuje vysoko nad klasickou memoárovou literaturu. Sestavil ji stálý spolupracovník Sanquisu František Houdek a vydalo nakladatelství Galén.
 
celý článek >>

Specifika a odlišnosti dětské alergologické péče
Doc. MUDr. Vít Petrů CSc.  
K dětem nemůžeme přistupovat jako k miniaturám dospělých, na jejich růst a vývoj působí vlivy prenatální i postnatální, mají své odlišnosti ve zdraví i v nemoci. Specializovaná péče o alergiky je v České republice soustředěna do rukou odborníků s atestací z oboru alergologie a klinické imunologie.
 
celý článek >>

Příroda a klid v Záhorčicích
Adam Lenc   
Bydlení, pokud má člověk štěstí a může si dovolit onen luxus volby, je otázkou priorit. Moje priorita je příroda, klid, ticho, řeka a venkovská atmosféra.
celý článek >>

Jak si usteleme...
Pavel Kočička   
Vyvážená strava, pravidelný pohyb – zkrátka zdravý životní styl, to je základ pro klidný spánek. Neméně důležité je však i to, kde a na čem spíme. Aby bylo jasno – ideální matrace neexistuje. Ale když je dobrá, spí se prostě lépe!
celý článek >>

Tři litry tekutin? Mýtus!
Pavel Kočička   
Pijte hodně, dodržujte pitný režim! Je to oprávněný požadavek podložený závěry odborníků, anebo jen dobrý reklamní trik producentů nápojů?
 
celý článek >>

Alergologie a klinická imunologie v České republice
Doc. MUDr. Vít Petrů CSc.  
Tento interdisciplinární obor je klinickou i laboratorní disciplínou. Zabývá se studiem, diagnostikou, léčbou a prevencí pacientů s nemocemi vyvolanými poruchami imunitních mechanismů či patologickými stavy, na nichž se imunologické mechanismy významně podílejí.
celý článek >>

Astma? Dnes už je „ambulantní“ nemocí
Doc. MUDr. Vít Petrů CSc.  
Alergická onemocnění jsou stará jako lidstvo samo, ale lékaři je systematicky studují až posledních 100 roků. Přes 40 let léčí alergie také doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. „V mém oboru mě už nic nepřekvapí,“ říká přední český alergolog. A mimochodem – také aktivní hudebník.
 
celý článek >>

Diagnostika a léčba alergie na bílkovinu kravského mléka
MUDr. Pavel Frühauf CSc.  
Incidence ABKM je podle prospektivních studií s provedeným reexpozičním testem 2,2–2,8 % u dětí mladších tří let. Podle prospektivní studie provedené v Praze v letech 2004–2006 byla ABKM diagnostikována u 2,2 % kojenců. Patofyziologicky se kromě IgE zprostředkovaných reakcí uplatňují i další typy alergických reakcí. Udává se, že u 50 % kojenců a starších dětí s klinickou prokázanou alergií neexistují žádné známky IgE mediované reakce.
Rizikovým faktorem rozvoje ABKM je rodinná alergická zátěž, přičemž je-li anamnestická zátěž alergií u obou rodičů, nebo u jednoho rodiče a u sourozence je manifestovaná ABKM, je to považováno za důvod k preventivní dietní intervenci. Údaj o tzv. první lahvi (senzibilizující) podané v porodnici před rozvojem laktace je závažný.
 
celý článek >>

Systémová enzymoterapie
MUDr. Klára Císařová   
Komfort pacienta při stomatochirurgických zákrocích a zkvalitňování pooperační péče se dostává stále více do centra pozornosti privátních stomatologických pracovišť. Využití systémové enzymoterapie u stomatologických pacientů může po výkonech přinést zrychlení ústupu otoků a nepříjemné bolestivosti a zkrácení celkové doby hojení.
celý článek >>

Polékové poškození horní části trávicího traktu a jeho prevence
MUDr. Radek Kroupa   
Nežádoucí účinky farmakoterapie na horní část trávicího traktu mohou být zapříčiněny jak místním působením, tak převážně systémovým působením po distribuci krevním oběhem.
celý článek >>

Otázky/odpovědi (Sanquis č.75)
Eva Pivodová    Pavel Kočička   
Můj roční syn se zatím ani nesnaží mluvit. Mohla by být příčinou retní uzdička? M. S., e-mail
ODPOVÍDÁ ZUBNÍ LÉKAŘ DOC. MUDR. JIŘÍ ZEMEN, PH.D.
 
Retní uzdička je slizniční řasa uprostřed horní ústní předsíně, tj. prostoru v ústech mezi horním rtem a horním čelistním výběžkem. Na jedné straně je tedy přirostlá k hornímu rtu, na druhé k horní čelisti. Běžně retní uzdička neomezuje pohyby horního rtu potřebné pro mluvení, pro příjem potravy a pro mimiku úst.
celý článek >>

Chronická pankreatitida: její formy a zásady terapie
MUDr. Ivo Novotný CSc.   Prof. MUDr. Petr Dítě DrSc.  
Chronická pankreatitida je definována jako trvale progredující onemocnění, kdy je postupně funkční parenchym žlázy nahrazen vazivem a tato změna v terminálních stadiích nemoci vyvolává exokrinní i endokrinní pankreatickou funkční insuficienci. Proces fibrogeneze lze proto právem označit jako základní patogenetický fenomén onemocnění.
 
celý článek >>

Zuby školou povinné
Irena Jirků   
„České děti mají v průměru 2,5krát více zkažených zubů než děti žijící ve Švýcarsku, kde už roky fungují kvalitní preventivní programy,“ říká MUDr. Hana Zallmannová, stomatoložka a spoluzakladatelka společnosti Český zelený kříž. Jeho cílem je rychlé uvádění poznatků preventivního lékařství do praxe. A jedním z nástrojů je projekt Dětský úsměv. Děti se díky němu učí přímo ve škole pečovat o svůj chrup.
 
celý článek >>

Otázky/odpovědi (Sanquis 75 - PROFI)
Kristýna Čillíková    Eva Bobůrková   
Očkování proti pneumokoku nově 
celý článek >>

Hrát (si) s radostí!
Eva Pivodová   
Začínali s letními kurzy, dnes vyučují celoročně. Právě připravují nový hudebně vzdělávací projekt – celý v angličtině. O Dětské hudebně-dramatické akademii s výukou angličtiny budeme určitě slýchat stále častěji.
celý článek >>

Technologie
Vassili le Moigne    Pavel Kočička   
Internetový sloupek a tipy na zajímavá technologická řešení.
 
celý článek >>

Nový design
Pavel Kočička   
Odkazy k modernímu životu a elegance, tím je charakteristický současný design. Dokazují to i přírůstky do sbírek UPM z posledních deseti let. Výstava byla původně připravena pro Designblok ’09, nyní se stává součástí stálých expozic.
celý článek >>

Pavel Šporcl a jeho svět
Eva Pivodová   
Patří k nejvýraznějším uměleckým osobnostem u nás, sklízí aplaus ve světě. Už méně se ale ví, že také podporuje Nadaci pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná. Právě zakoupením vstupenky na jeho koncert 18. března v Besedním domě v Brně můžete nadaci pomoci i vy. S Pavel Šporclem jsme si ještě předtím zahráli hru: poslali jsme deset pojmů, on napsal, co mu asociují v mysli. Vítejte ve světě Pavla Šporcla...
celý článek >>

Čeští mecenáši v roce 2010
Eva Pivodová    Pavel Kočička    Irena Jirků   
První dobrá zpráva: Lidí ochotných pomáhat druhým stále přibývá. Podle statistik, které si vede Nadace VIA, soukromí dárci, jednotlivci a firmy dnes darují na dobročinné účely kolem čtyř miliard korun ročně a objem jejich příspěvků se v posledních deseti letech stále zvyšuje.
celý článek >>

Společenská sezona
Klára Klempířová   
Velkolepé plesy, vesnické bály, slavnostní večery, jedinečná setkání... Všechny vyžadují „hodit se do gala“ – a také zvolit náležité ozdoby.
celý článek >>

Zdravá ústa
Andrea M. Vémolová   
Správná kosmetická péče o rty a důkladná ústní hygiena pomohou ke krásnému úsměvu i zdravým zubům. Jak na to?
celý článek >>

Nezider a jeho parky
Jan Andreska   
V oblasti Panonské nížiny leží v tektonických sníženinách dvě jezera: jezero Blatenské čili Balaton a jezero Neziderské. Vedle přírodního vývoje zažil Nezider i zajímavé dějinné okamžiky. 
celý článek >>

Vajíčka „en meurette“
Marie-Paule Pospisil   

Pro 6 strávníků

 

celý článek >>

Licence
Jana Rečková   
Adrian systematicky šmejdil po lékařském pokoji, hledaje, co by tak ještě mohlo být jeho.
„Tohle repetitorium,“ ukázala Monica. Krčila se v prosezeném křesle jako myška, která právě zjistila, že nasazovala život pro plastikovou náhražku sýra s umělou vůní. Vzdal to. Zklamal. Odchází...
„Nech si ho,“ řekl. „Mně už nebude k ničemu.“
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek