Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 74/2010
téma:
Rehabilitace
Záchranná služba 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Šťastnou cestu!
Jiří Wald   
Při procházce Pittsburghem jsem v osmdesátých letech narazil na starou tiskárnu. Nad vchodem měla nápis: „Dáváme lidem světlo, aby si mohli najít vlastní cestu“. Nádherné věty! Od té chvíle jsem věděl, že jestli to bude někdy možné, budu vydávat knihy a časopisy.
Měli jsme štěstí. Nakladatelství se nám skutečně podařilo po roce 1989 vybudovat. Nevydáváme s manželkou ovšem „bestsellery“, neberu-li v úvahu Komenského Labyrint světa a ráj srdce, tedy naši nejprodávanější knihu. Spíše se jedná o dlouhodobé vydavatelské projekty, které nám dělají radost a snad totéž přinášejí i dalším lidem.
celý článek >>

Editorial (74/2010)
Irena Jirků   
Před deseti lety vědci dekódovali lidský genom. Poznatky z výzkumu, který je co do významu a náročnosti přirovnáván k dobytí Měsíce, se už dnes promítají v úspěšnosti léčby nádorových onemocnění. Kladně.
celý článek >>

Jacquies Renoir
Jana Nekolová   
Prohlížela jsem si s Jacquesem Renoirem v galerii fotografie, které právě připravoval pro svou pražskou výstavu, a zarazil mě podpis: jako by vypadl z obrazů Augusta Renoira. „Nedivte se, pradědeček se přece podepisoval podle mě,” usmál se Renoir mé trochu nejapné poznámce. Tak jsme začali.
 
celý článek >>

Vědec a filozof, který měl být zapomenut
Jindřich Hellberg   
Je to přesně devadesát let: na přelomu roků 1919 a 1920 byl rektorem nově zformovaného Českého vysokého učení technického jmenován profesor František Wald. Přední český chemik, který řadu let působil v Kladenských železárnách, učil na pražské technice už od roku 1908. Jmenování rektorem bylo vrcholem jeho profesní kariéry a projevem společenského uznání, kterého se mu dostávalo v masarykovské republice.
 
celý článek >>

Sázím na české umění
Michaela Šmerglová   
Jako jediná žena v Česku šéfuje pobočce velkého aukčního domu. Ručí za miliony, sleduje pohyb uměleckých děl, jedná v rukavičkách diplomata, pečuje o rodinu a… Je normální. Umí se pohybovat v terénu na horském kole i v kostýmku při aukci. Mária Gálová, ředitelka české pobočky Dorotheum, je žena více tváří.
celý článek >>

Tajemný Sandro Botticelli
Jana Nekolová   
Jak žil? Kdo mu byl inspirací k obrazům? Ovlivnil jeho dílo Girolamo Savonarola? Otázky, na které marně hledáme odpovědi už po celá staletí.
celý článek >>

Zkouška orchestru ... s Liborem Peškem
Irena Jirků   
Beethovenova Osudová hřmí pod secesním stropem. Dva tři takty, pak jediný pohyb ruky, orchestr zmlkne: „Ty šestnáctky byly moc špičaté, dámy a pánové!“ Dámy a pánové nasadí znovu a zahrají něžně. Dirigent se usměje. Otočí stránku. Zkoušku vede v rychlém tempu, zastavuje se jen u problematických pasáží. Po posledních taktech stihne ještě bleskově zapózovat fotografovi a pak už spěchá do dirigentského salonku. „Víte, co dá práce navléknout se do fraku? Těch zatracených knoflíčků!“ směje se omluvně.
celý článek >>

Hněv
František Houdek    Libuše Koubská    Milan Nakonečný    Michael Wellner-Pospíšil   
Milan Nakonečný
K pra-emocím, jež jsou reakcí na obecně významné životní situace a jsou proto i spojeny s mobilizací energie, aby byla umožněna biologicky účelná pohybová reakce (např. útok, útěk), patří hněv; je to emoční reakce na překážku stavící se do cesty při dosahování nějakého cíle.
celý článek >>

Zlatá kaplička nazeleno
Günter Bartoš   
Podle J. V. Friče mělo být Národní divadlo „kazatelnou i katedrou zároveň, tak aby z jeviště zaznívala slova povzbuzující k lásce vlastenecké a k udatnosti, rozněcující ideje samostatnosti“. Divadlo je však dnes „katedrou a kazatelnou“ v nečekané oblasti: v idejích ekologické šetrnosti.
celý článek >>

Genetika vznikla v Brně
František Houdek   
Záhada dědičnosti je takřka stejně stará jako samo kulturní lidstvo; už staří Babyloňané se zajímali o proměnlivost zbarvení koňských hřív...
celý článek >>

Jak atmosféra kouzlí se světlem
Petr Sobotka    Zuzana Fischerová   
Že je světlo velmi důležité pro náš život, ví i malé dítě. Sluneční paprsky nám umožňují vidět svět kolem sebe, ovládají náš biorytmus a také ovlivňují naši náladu. Spojení světla s atmosférou? To už je magická hra.
celý článek >>

Byli jsme a budem, za Benešem půjdem…
Karel Pacner   
V pondělí 23. února 1948 ráno vtrhlo komando Státní bezpečnosti do sekretariátu národních socialistů na náměstí Republiky v Praze. Hledalo tajný sklad zbraní a protistátních letáků. Nic nenašlo, ale svým přepadením rozpohybovalo studentskou manifestaci.
 
celý článek >>

Psaní musí mít tah na branku
Eva Pivodová   
V současnosti nejprodávanější český prozaik Michal Viewegh letos slaví výročí: je to přesně dvacet let od vydání jeho první knihy. Od té doby jich napsal další dvě desítky a většina z nich se stala bestsellery. Právě teď pracuje na dvou nových rukopisech.
celý článek >>

Tři tatínkové a maminka
Michal Viewegh   
Maminka je unavená
Maminka nosila Josífka a Marušku ve dvou velkých šátcích, jako to dělají ženy v Africe nebo v Indii; Josífka na břiše a Marušku na zádech. Josífek i Maruška byli ještě tak malincí, že jim ze šátků vykukovaly jenom nosánek a oči, ale maminka je s sebou přesto brala úplně všude: na nákupy, na městský úřad i třeba do autoservisu. Tatínek byl sice na jedné straně rád, že nemusel kupovat drahý kočárek pro dvojčata, avšak zároveň se bál, že Josífek nebo Maruška mamince ze šátku vypadnou – jenže maminka mu vysvětlila, že v Indii tak děti nosí miliony maminek a že ještě žádnému indickému miminku – pokud ví – se nic nestalo.
celý článek >>

Příběh o kořenech zla
Jana Nekolová   
Bílá stuha, černobílý snímek rakouského režiséra Michaela Hanekeho, vypráví tajemný příběh o událostech v německé vesnici. Film, z jehož každé scény je cítit nepředstavitelná tíseň, začíná jednoho letního dne v předvečer první světové války. Na protestantském severu panuje přísná výchova k čistotě a
celý článek >>

Jak šel čas
Pavel Kočička   
Předměty jako svědkové doby. Píší kroniku lidského vnímání a vkusu. A pak jsou také často nesmírně krásné...
 
celý článek >>

Pozdní dílo Leopolda Bauera
Günter Bartoš   
Významný architekt vídeňské secese postavil svoje nejlepší stavby v rodném kraji.
celý článek >>

Od genomu k hormonům: 10 milníků medicíny za posledních 10 let (PROFI)
Eva Bobůrková   
Nové výzkumy, nečekané objevy, unikátní technologie... První dekáda 21. století přinesla řadu poznatků, které významně zasáhly medicínu na všech úrovních – od pacientova lůžka až po celou zdravotní politiku.
celý článek >>

Záchranka dnes. A co dál?
MUDr. Ivo Tukinski    Lukáš Hutta   
Modrá blikající světla, kvílení sirény, žluté auto prodírající se dopravní zácpou či šplhající do obtížného terénu a v něm lidé v červených uniformách. Myšlenkami jsou soustředěni na práci, která je právě čeká. Jedou na pomoc nemocnému člověku. Ptají se sami sebe: Jak je nemocný? Dokážeme mu pomoci? Budeme dost připraveni? Nejedeme a neriskujeme zbytečně...?
celý článek >>

Síla (bio)kakaa
Pavel Kočička    Kateřina Bohadlová   
Tři a půl tisíce kakaovníků patří k usedlosti Hacienda Paria Shakti. Stará se o ni Greta Sánchez, která se snaží pěstovat kakao v biokvalitě. Považuje jej za „ovoce bohů“ a ví o něm úplně všechno.
celý článek >>

Kosmetika a chemie
Andrea M. Vémolová   
Trh s biokosmetikou vzrůstá v Německu až o 20 % ročně, v roce 2008 byl obrat tohoto segmentu v celé Evropě okolo 1,5 miliardy eur. Také zákazníci v České republice se začínají ptát po složení produktů, které mnohdy nepřehledný kosmetický průmysl nabízí.
celý článek >>

Pětiminutová medicína
Günter Bartoš   
O životním směřování Kristiny Höschlové (30) rozhodla helikoptéra, která kdysi přistála na pražském sídlišti, kde bydlela. Studovala gymnázium, posléze geologii na univerzitě. Uvažovala i o kariéře pianistky... Nakonec se stala záchranářkou.
 
celý článek >>

Chvála domácího chleba
Pavel Kočička   
Nejlepší chleba je z domácí pece nebo pekárny. O tom není pochyb. A samotný proces pečení? Radost, kterou si budete přát často opakovat.
celý článek >>

Novinky v záchranné službě a srovnání se světem
MUDr. Zdeněk Schwarz   
Každý rok stoupá v průměru až o 7 % počet nemocných, ke kterým musí vyjet záchranná služba. Nad příčinami tohoto vývoje stejně jako nad samotným posláním záchranné služby se zamýšlí MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.
celý článek >>

Jedno áčko a dvě plus
Günter Bartoš   
Kvůli ekonomické krizi byla v posledním roce levnější energie. Dá se ale očekávat, že ceny letos zase porostou. Právě teď – více než kdy dříve – se vyplatí při výběru elektrických spotřebičů sledovat informace o jejich energetické účinnosti.
celý článek >>

Lze zvýšit efektivitu léčby poruch pohybového aparátu z jednostranného přetěžování?
Poškození pohybového aparátu vznikající jednostranným nadměrným a dlouhodobým přetěžováním končetin je problém, při jehož řešení se obvykle využívají metody fyzikální léčby a rehabilitace. Nadměrné zatížení pohybového aparátu bez náležité relaxace je příčinou vzniku mikrotraumat ve tkáních pohybového aparátu s následným zánětlivým procesem. Taková situace se objevuje při provozování určitých sportů, ale nejčastěji v souvislosti s některými profesemi. Vznikají tak nejrůznější tendinitidy, tendovaginitidy, epikondylitidy, entezopatie, periartritidy a zejména úžinové syndromy.
 
celý článek >>

Od genomu k hormonům: 10 milníků medicíny za posledních 10 let.
Eva Bobůrková   

Nové výzkumy, nečekané objevy, unikátní technologie... První dekáda jednadvacátého století přinesla celou řadu poznatků, které významně zasáhly medicínu na všech úrovních – od pacientova lůžka po celou zdravotní politiku. Mnohé z nich změnily zásadně náhled na lékařství a otevřely dříve netušené možnosti v diagnostice a léčbě.

celý článek >>

Rehabilitační lékařství: Kam se v Čechách obrátit?
Doc. MUDr. Dobroslava Jandová   
S civilizačními chorobami a stárnutím populace přibývá nemocí pohybového aparátu. Lidé se stále častěji obracejí na rehabilitační pracoviště po celé České republice. O svém pracovišti a síti dalších center rehabilitačního lékařství u nás píše přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství FN Královské Vinohrady doc. MUDr. Dobroslava Jandová.
celý článek >>

Fyzioterapie aneb jak správně používat svaly
Pavel Kočička   
S civilizačními chorobami a stárnutím populace přibývá také nemocí pohybového aparátu. Všichni se čím dál častěji potýkáme s bolestmi zad či páteře, trápí nás svaly a klouby. Na pomoc přichází rehabilitační a fyzikální medicína. Její základy sahají až do starověku. Dnes nabývá stále více na významu.
celý článek >>

Třídimenzionální cvičení
Doc. MUDr. Dobroslava Jandová   
Přístroj 3D Spacecurl vyvinula před třiceti lety americká agentura NASA. Původně sloužil k tréninku prostorové orientace a koordinace pohybu kosmonautů a pilotů. Dnes se přístroj využívá i při rehabilitaci a léčbě nemocí pohybového aparátu. Na 3D Spacecurl cvičí pacienti také na Klinice rehabilitačního lékařství FN Královské Vinohrady a 3. LF UK v Praze.
 
celý článek >>

Třídimenzionální cvičení (PROFI)
Doc. MUDr. Dobroslava Jandová   
Klinika rehabilitačního lékařství FN KV a 3.LF UK získala v roce 2009 nový léčebný přístroj 3D Spacecurl k třídimenzionálnímu cvičení. 3D Spacecurl byl vyvinut americkou agenturou NASA přibližně před 30 lety s cílem ovlivnit koordinaci pohybu, prostorovou orientaci a zvýšení kontroly polohy a pohybů vůči trupu kosmonautů a pilotů nadzvukových letadel.
celý článek >>

Balneoterapie aktivuje léčivý potenciál v organismu
MUDr. Lenka Draská   
Balneologie je svébytný medicínský obor, který má v Evropě tradici již od starověku. Dokonce i japonskou balneologickou školu pomáhali po druhé světové válce zavádět právě balneologové vzešlí ze středoevropského lázeňství, jak ho známe u nás a v Německu. Balneologie během historie zažívala období svého rozkvětu i úpadku, a to v souvislosti s rozvojem ostatních medicínských oborů.
celý článek >>

Současný pohled na manipulaci krční páteře
MUDr. Jan Vacek   
Mobilizace a manipulace byly vyhodnoceny jako postupy, které statisticky hodnověrně prokázaly efektivitu při snížení bolesti a zvýšení rozsahu pohybu u pacientů se subakutní či chronickou bolestí krční oblasti a bolestí hlavy podmíněných zvýšením svalového napětí. Ve spojení s cíleným cvičením jsou mobilizace a manipulace přínosné při léčbě poruch krční páteře.
celý článek >>

Balneoterapie v Léčebných lázních Jáchymov
MUDr. Lenka Draská   
Balneologie je svébytný medicínský obor, který má v Evropě tradici již od starověku. Dokonce i japonskou balneologickou školu pomáhali po druhé světové válce zavádět právě balneologové, vzešlí ze středoevropského lázeňství, jak ho známe u nás a v Německu. Balneologie během historie zažívala období svého rozkvětu i úpadku, a to v souvislosti s rozvojem ostatních medicínských oborů.
 
celý článek >>

Novinky / zdraví (74)
Pavel Kočička    Kristýna Čillíková   
U počítače s pohybem
Nintendo Wii Fit Plus je nová verze oblíbené cvičební pomůcky pro herní konzole. Přichází na svět dva roky po svém předchůdci, který dokázal, že při hraní na počítačích nemusí lidé jenom „kynout“, ale naopak mohou zpevňovat svaly. Speciální bílá destička, na kterou se člověk postaví a tím se „dostává do hry“, měří hmotnost, sleduje těžiště a kontroluje správnost cviků. Nová verze obsahuje nejen větší množství „her“, ale také umožňuje sestavení individuálního cvičebního plánu. Každý člen rodiny se tak může zaměřit na cvičení, která ho baví. Ať už je to jóga, posilování nebo aerobní pohyb, vše přispěje k lepší kondici. WWW.NINTENDODS.CZ
 
celý článek >>

Medicína je také umění!
Pavel Kočička   
Bolesti zad trápí až 70 procent lidí v produktivním věku a nemoci pohybového aparátu jsou druhou nejčastější příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti. Jak těmto neduhům čelit? O fyzioterapii jsme si povídali s doc. MUDr. Dobroslavou Jandovou, přednostkou Kliniky rehabilitačního lékařství 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.
celý článek >>

Ras Mohamed
Jan Andreska   
Často navštěvovaný Národní park na jižní špičce Sinajského poloostrova má za sebou pestrou minulost – zejména v moderní době. Je to území dvou tváří: vyprahlá poušť se slanými jezery a dunami na jedné straně a rozsáhlé korálové útesy na straně druhé. Skromný život pouště a druhové bohatství útesu tu vytvářejí zajímavé kontrasty.
celý článek >>

Dvojhlas (č.74)
Lenka Procházková    Aleš Pejchal   

Lenka Procházková
Soukromí aneb Nenič mé kruhy!


Touha po soukromí zřejmě u lidí není pudem, ale kombinací genů a výchovy v raném dětství.
Když mě v pěti letech rodiče odvezli od olomoucké babičky, mé první vypravěčky příběhů, a vrzli v Praze do školky, byl to šok. Nikdy nezapomenu na pocit úzkosti z té organizované

celý článek >>

Benátky zachrání Mojžíš
Günter Bartoš   
Nejhezčí město na světě má vážné potíže. Stoupající hladina vody mu hrozí potopením, hordy turistů zase zaplavují veřejný prostor a dusí normální život. S Benátkami to jde už od časů renesance z kopce. Teď rychleji než kdykoli
celý článek >>

Lyžařská sezona v plném proudu
Jana Vlková   
Valloire: poetické sjezdovky
Nachází se v údolí Maurienne (jižně od Chambéry na dálnici A 43, pár kilometrů před tunelem Fréjus) a rozhodně neodpovídá zažitým klišé o francouzských středicích. Lyžařský areál ve Valloire začíná s trochou nadsázky hned za náměstím s barokním kostelem. Na dvou různých místech se tu nacházejí nástupní stanice kabinových lanovek, které se rozbíhají ke dvěma hlavním vrcholům. Setaz ležící ve výšce 2410 m n. m. nabízí jeden z nejkrásnějších sjezdů s převýšením tisíc metrů a výhledy směrem na Col du Galibier, kudy často vede trasa Tour de France. Kabinky Crete de la Brive naopak míří přes hřeben až do sousedního Valmenier. Dohromady je to úctyhodných 150 kilometrů sjezdovek! WWW.VALLOIRE.NET
 
celý článek >>

V hlavní roli: Čokoláda
Marie-Paule Pospisil   
Dobré jídlo?
Umění.
Skvělé jídlo?
To je pak báseň, možná poéma, která nejlépe zní ve francouzštině.
 
celý článek >>

Pohybem ke zdraví
Klára Klempířová   
Jak se po Vánocích dostat co nejrychleji do formy? Chce to hlavně pohyb. Můžu začít běhat nebo zamířit do posilovny. Každopádně v tom správném oblečení.
celý článek >>

Co na sebe v posilovně
Klára Klempířová   
Neforemným teplákovým soupravám definitivně odzvonilo!
 
celý článek >>

Jak bojovat proti chladu a mrazu
Andrea M. Vémolová   

V zimě je třeba pečovat o pokožku pomocí přípravků, jež obsahují více živin a speciálních látek.

celý článek >>

Soutěž skladatelů NUBERG 2009
Jana Nekolová   
Soudobá hudba si posluchače hledá poměrně obtížně. K jejím neúnavným propagátorům patří Orchestr Berg, jenž se snaží svými projekty zaujmout co nejširší publikum. A úspěšně.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek