Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 64/2009
téma:
Vakcinace
Chvála animovaného filmu 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (64 - duben 2009)
Irena Jirků   
Ten smutný pejsek, co se na vás dívá z vedlejší stránky, patří k filmu Jedné noci v jednom městě, který natočil Jan Balej před dvěma roky a s nímž dodnes sklízí aplaus a prestižní ceny po celém světě.
celý článek >>

Chvála animovaného filmu
Irena Jirků   
„Každý máme v sobě zasuté obrazy. Jsou tak jasné, tak přesvědčivé, že je ani nemusíme kreslit. Dají se rovnou modelovat,“ říká výtvarník, režisér a animátor Jan Balej. Seznamte se, prosím.
 
celý článek >>

Orbis Pictus rozvíjí fantazii … tentokrát v Bruselu
Daniela Gadasová   
Během dubna se v Bruselu představuje mimořádná výstava Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie. Expozice je k shlédnutí na dvou místech – jednak v prostorách bruselského sídla ředitelství Evropské komise pro vzdělávání a kulturu Madou Tower a také v Galerii Českého centra.
celý článek >>

Ve jménu tvořivosti…
Daniela Gadasová   
Tvořivost v krystalické podobě – tak charakterizuje expozici Orbis Pictus Karel Barták, vedoucí oddělení pro komunikaci generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise.
 
celý článek >>

Prvních sedm minut
Irena Jirků   
„Nejlepší je moment, když něco dopíšu. To je intenzivní, silná radost. Když vznikne film, je to také báječné, ale vlastně to všechno dělám pro oněch prvních pár minut,“ říká Maria Procházková.
 
celý článek >>

Jak se rodí animovaný seriál? Na pokračování a rychle…
Maria Procházková    Michaela Bergmannová   
Maria Procházková a Michaela Bergmannová o Evropském pexesu
 
celý článek >>

Stavby podle přírody
Martina Buláková   
Bydlet tak v ptačím hnízdě, napodobit termitiště nebo pavučinu. Sny mnoha architektů. Ty se začaly plnit s nástupem organické architektury, která simuluje přírodní a organické tvary.
celý článek >>

Emoce: Naděje
Michael Wellner-Pospíšil    Lenka Procházková    Aleš Pejchal    Milan Nakonečný    František Houdek   
Milan Nakonečný
 
Lidé nežijí jen v přítomnosti
(tady a nyní), ale jejich imaginace jim umožňuje vracet se do minulosti (vzpomínky) a postupovat mentálně do budoucnosti (plánování, snění). Obecně lze říci, že lidé mentálně žijí více v budoucnosti než v minulosti a vědomí přítomnosti je jen zlomek vteřiny; chování lidí není motivováno jen aktuálními potřebami a životními podmínkami, nýbrž také očekáváním, že bude něčeho významného dosaženo, či se podaří se něčemu nepříjemnému vyhnout. Proto existuje mentální prodlévání v budoucnosti, které je spojeno se dvěma významnými pocity: nadějí a obavou.
celý článek >>

Ivan Franěk. Ten, který tančí s běsy.
Tereza Herz   
Dekadentní bohém, bílý rytíř na černém koni. Dítě štěstěny pro ty, kdo stojí nohama pevně na zemi a dívají se, jak on poletuje. Žije ve světě svých snů. Naplno, s vášní, radostí i smutkem. Je nezařaditelný, proměnlivý, jaksi mimo realitu. Jako by vlál vzduchem, plný vesmírné energie, jíž jsme součástí, jak sám tvrdí. Možná právě proto se stal žádaným hercem, loutkářem, výtvarníkem.
celý článek >>

Dobytí severního pólu
František Houdek   
... před sto lety. Byl tenkrát opravdu objeven?

V souboji o severní točnu si to rozdali Američané Edwin Robert Peary a Frederick Albert Cook. Oba tvrdili, že dosáhli cíle, ale ani jeden nepředložil nezvratné důkazy a ani jednomu se nedalo příliš věřit. A tak se zřejmě už nikdo nedozví, jak to přesně bylo.
Setkali se roku 1891. Peary vedl expedici do severního Grónska, Cook se o ní dočetl v novinách a přihlásil se do ní jako neplacený lékař. Šest členů (včetně Pearyho manželky a Cooka) přečkalo zimu na západním pobřeží největšího ostrova a počátkem léta 1892 se tři z nich (Peary, Cook a Nor Eivind Astrup) vydali na sever. Dosáhli 82° severní šířky. Poté už spolu oba protagonisté nic nepodnikli. Důvod? Zřejmě byli příliš rozdílní.


celý článek >>

Život ve stínu pyramid: člověk a příroda jedno jsou
Eva Bobůrková   
Již více než půl století odhalují čeští egyptologové tajemství starověké říše na Nilu. Egyptolog Miroslav Bárta nedávno přicestoval ze Západní pouště, z pohoří Gilf Kebír. Jeho výprava našla nové důkazy podporující teorii, že zdejší populace byly předky starých Egypťanů.
 
celý článek >>

Kosmické smetí
Petr Sobotka    Zuzana Fischerová   
V únoru letošního roku se na oběžné dráze srazily dvě družice. Prostor kolem Země je skutečně čím dál zaplněnější úlomky družic, zbytky raket a nepotřebnými satelity. Na oběžných drahách máme v tuto chvíli už tisíce objektů, které jsou nečinné, nepoužitelné a hlavně s nimi není možné žádným způsobem manévrovat.
 
celý článek >>

Chtěla být člověkem
František Houdek   
Před 250 lety se narodila Mary Wollstonecraft, první feministka a žena, jejíž spisy inspirovaly pozdější feministická hnutí.

Jako první žena veřejně vznesla požadavek volebního práva žen i jejich rovného přístupu ke vzdělání. Tuto svou„drzost“ si taky pěkně odskákala: často se musela stěhovat, dvakrát se pokusila o sebevraždu, zemřela mladá po aktu výlučně ženském – po porodu dítěte.
 
celý článek >>

Základní otázky z pedooftalmologie
MUDr. Jan Krásný   
Závažná oční onemocnění se diagnostikují již u novorozenců. Postižení očí různé etiologie se objevují v průběhu celého dětství a všechny tyto choroby mohou ovlivňovat školně vzdělávací proces. Při vyšetřování je nesmírně důležité pochopení a ohleduplný postoj k narušené psychice rodičů vážně nemocných dětí.
 
celý článek >>

Povinné očkování jako nezbytná volba
Pavel Kočička   
V lednu 2009 uplynulo padesát let od doby, kdy u nás bylo zavedeno povinné očkování. Tehdy vzbudilo nadšení mezi odborníky i laickou veřejností, protože pomohlo vymýtit dětskou obrnu a později i další nemoci. Současná generace rodičů už si nemůže pamatovat, jak malé děti umíraly na vážné choroby, a občas proto o očkování pochybuje. Jiné alternativy pro boj s některými nemocemi však dosud neexistují.
 
celý článek >>

Vybrané respirační infekce v dětském věku – přehled diagnostiky a léčby
MUDr. Petr Koťátko   
Respirační infekce jsou v dětském věku velmi časté a bývají nejčastějším důvodem návštěvy praktického lékaře pro děti a dorost.
  
celý článek >>

Očkování a jeho role v prevenci infekčních nemocí v ČR
prof. MUDr. Roman Prymula CSc., Ph.D.  
V lednu 2009 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy bylo u nás zavedeno povinné očkování. Tehdy vzbudilo nadšení mezi odborníky i laickou veřejností, protože pomohlo vymýtit dětskou obrnu a později i další nemoci.
celý článek >>

Neonatologie s nadějí
Cecílie Jílková   
Říká se, že medicína je služba. V případě neonatologie, která posouvá hranici života do bodu daleko před zrozením, je to více. Neonatologie je poslání. Když jde neonatolog do práce, přemýšlí, co se tam asi za jeho nepřítomnosti přihodilo. Tady, v perinatologickém centru Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, může každý den začínat radostí, nebo zklamáním.
 
celý článek >>

MUDr. Hana Cabrnochová: Většina lidí přínos vakcinace chápe
Pavel Kočička   
Je zastánkyní očkování. Přitom připouští, že pokud se objeví nové vědecké poznatky nebo se změní situace, bude třeba věci upravit. „Patřím například k bojovníkům za přehodnocení situace v oblasti očkování proti tuberkulóze. Ukazuje se, že přestává být nezbytné s ohledem na epidemiologickou situaci, ale také na kvalitu a účinnost této očkovací látky.“ Za očkováním nevidí systém, ale člověka, kterému je třeba pomoci.
celý článek >>

Nové směry v očkování u dětí
prof. MUDr. Roman Prymula CSc., Ph.D.  
Vzhledem k prudkému rozvoji vakcinologie se každoročně objevují nové a nové poznatky, které jsou následně zaváděny do praxe. Přestože celosvětové trendy jsou obdobné, na národní úrovni dochází k interferenci řady vlivů.
 
celý článek >>

Otázka pro... (duben 2009)
MUDr. Janka Škrobáková    MUDr. Helena Kučerová HonDG  
Otázka pro...
MUDr. Helenu Kučerovou
,
HonDG ze soukromé psychiatrické ambulance, Hranice na Moravě

Čím jsou specifické jarní deprese?
celý článek >>

Schizofrenie – stále plná tajemství
Ivana Vajnerová   
Zmínky o psychických poruchách, jejichž příznaky odpovídají schizofrenii, lze nalézt už ve starověku. Dnes trpí některými jejími podobami až dvě procenta populace. Přibližně třetina z nich se uzdraví, u druhé třetiny se psychotické příhody vracejí, takže potřebují léky. Poslední skupinu tvoří lidé, kteří ani přes intenzivní medikaci nejsou schopni opustit svůj vnitřní psychotický svět.
 
celý článek >>

Systém objednávání u lékaře se zlepší
Pavel Kočička   
„Chceme šetřit čas pacientů,“ tvrdí MUDr. Pavel Horák, CSc., MBA, ředitel VZP.
 
celý článek >>

Zoonózy: ohrožují nás domácí mazlíčci?
MUDr. Dita Smíšková   
Člověk žije odedávna v úzké symbióze se zvířaty. Jsou nejen zdrojem obživy nebo pracovní silou, lidé je chovají také pro radost a zábavu. Vzhledem k těsnému kontaktu s nimi však může relativně snadno docházet k přenosu různých infekčních agens.
celý článek >>

Fakt hustej kouř
Günter Bartoš   
Konopí mělo dlouho pověst bezpečné drogy. Silné odrůdy s vysokým obsahem psychoaktivních látek však stále častěji přivádějí mladé lidi do péče psychiatrů.
 
celý článek >>

Doc. MUDr. Oldřich Pozler, CSc.: Neprospívající dítě se někdy těžko odhaluje
Pavel Kočička   
Nižší váhové přírůstky ještě nemusí znamenat, že se dítě špatně vyvíjí
 
celý článek >>

Soudobá hudba musí být objevná
Jana Nekolová   
Mladí lidé hrající s nadšením hudbu dvacátého století a skladby současných skladatelů, to je orchestr Berg. Přibližuje posluchačům díla, která v běžném návštěvníkovi koncertních sálů vyvolávají nedůvěru. Přesto jsou koncerty orchestru Berg vyprodané. A soutěž, kterou vyhlašuje pro mladé skladatele, získává na renomé.
 
celý článek >>

Jezeří: Zámek na hraně industriální pustiny
Günter Bartoš   
Sídla aristokratické rodiny Lobkowiczů se vyznačují skvělým umístěním a krásnými výhledy do krajiny, jak vidíme v Mělníku nebo Roudnici nad Labem. Zámek Jezeří v romantické krajině českého Podkrušnohoří nebyl výjimkou. Dnes však pohled z jeho oken navozuje pocit kulturní katastrofy.
 
celý článek >>

Slovníky, povídky a patofyziologie
Eva Pivodová   
Jak se píše slovníkové heslo? Žádná velká věda, řeklo by se. Ale nemá-li člověk praxi, skončí spíš u menšího referátu. Až když hesel napíše tisíce, dokáže hravě vystihnout tu správnou strukturu. Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc. z Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK o tom ví své: je spoluautorem Velkého lékařského slovníku i Slovníku nespisovné češtiny. Loni navíc vyšla jeho první sbírka povídek.
celý článek >>

Adopce
Martin Vokurka   
Kuneš se rozhlížel po místnosti. Na všech stěnách byly zarámovány velké barevné plakáty, z nichž hleděly nesčetné hřbitovy v nejrůznějších podobách. Hřbitov pod sněhem, v mlze a zavátý zlatým listím, hřbitov za úsvitu, za soumraku, v noci, ve dne. Na každém plakátu byl název a logo agentury. Z cizí minulosti vaše budoucnost.
 
celý článek >>

Objektivy v pralese
Josef Chuchma   
Na přelomu loňského a letošního roku se konala v Moravské galerii v Brně výstava Neregulováno. Zůstala po ní publikace neméně výtečná, než byla expozice v Místodržitelském paláci.
 
celý článek >>

V Paříži na kole
Jitka de Préval   
Francouzská metropole trpí již desítky let značně hustým dopravním provozem, který vede k permanentním zácpám a silnému znečištění ovzduší a životního prostředí. Změnit tuto situaci samozřejmě není snadné v žádném velkoměstě.
celý článek >>

Technická díla staré Šumavy
Jan Andreska   
Čeňkova pila je osídlení dost mladé, nicméně mezi lidmi notoricky známé – když se mluví o Šumavě, její jméno se vybaví prakticky každému. Méně lidí si už Čeňkovu pilu bez váhání spojí s vodními elektrárnami, které připomínají časy, kdy – řečeno slovy klasika – k nám byl zaveden elektrický proud. Co tedy kdysi umožnilo a dodnes umožňuje chod těchto dvou unikátních technických památek?
 
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek