Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 57/2008
téma:
Okamžik zrození
Porodnictví v 21. století 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (57/2008)
Irena Jirků   
Moje babička se narodila doma v kuchyni. V kuchyni také přivedla na svět své tři děti. Učinila tak vždy za pomoci svého muže a porodní báby, kterou můj dědeček přivážel na bryčce z vesnice vzdálené patnáct kilometrů. Pokud vím, nikdy nebylo tak zlé počasí, aby nedojeli včas.
celý článek >>

Anna Čejková: Moje obrazy? Někdy je to pěkný řev
Jarmila Jelínková   
Svými obrazy mění lidem život. Neváhají kvůli jejímu plátnu o velikosti manželské postele posunout ve svém domě zeď, jen aby obrazu poskytli dostatečný prostor. Sejdou-li se dvě kamarádky, které se na umělecké dílo musejí složit, koupí si ho napůl a každá s ním bydlí půl roku. Obrazy Anny Čejkové někteří lidé prostě potřebují...
 
celý článek >>

Obyčejní hrdinové
Jefim Fištejn   
Nedávno deník The New York Times otiskl velký článek o Lanceovi Armstrongovi. V těchto dnech zrovna probíhají cyklistické závody Tour de France, v nichž věhlasný sportovec zvítězil sedmkrát za sebou. Jeho vítězství bylo o to pozoruhodnější, že musel překonat mimořádná protivenství: onemocněl rakovinou varlat, podrobil se mnoha chirurgickým zákrokům, ale nakonec nad nemocí zvítězil.
celý článek >>

1968
Josef Chuchma   
Intenzita, s jakou se média i instituce zhostily letošního 40. výročí okupace, je až překvapující. Zejména dobových fotografií bylo k vidění bezpočet. Čtyřicáté výročí srpnových událostí skutečně došlo o poznání větší odezvy než výročí třicáté. Ačkoli nejrůznější speciální akce pochopitelně kulminovaly ve dnech okolo 21. srpna, některé přesáhly i do následujících týdnů. A především o těch teď bude řeč.
celý článek >>

Exil jako osud
Arnošt Lustig   
Exil je osudem lidí pera, básníků a literátů od chvíle, kdy Platon prohlásil, že v ideálním státě nemají básníci co dělat a kdy Seneca – na pouti do exilu – pochopil, proč nemá člověk vlastnit víc, než cestou unese. Pomineme-li osm tisíc roků známé stěhování národů, je zkušenost exilu zkušeností autorů všeho druhu, opakováním, které bylo mnohokrát zaznamenáno a ještě častěji pohřbeno zapomněním. Je to osud mnoha známých a mnoha neznámých.
Naše století má v tomto ohledu prvenství. Nikdy nemuselo tolik lidí hledat exil, aby si zachránili holý život, když už ne pouhou možnost psát, být svéprávní a svobodní, zodpovědní za každé slovo, jako v revolucích, převratech a válkách – z toho dvou světových. Stačilo by jmenovat jen ruské a potom německé básníky a spisovatele
celý článek >>

Banská Štiavnica, starý stříbrný šperk
Günter Bartoš   
Banská Štiavnica, po staletí kultivovaná lokalita, byla pro své mimořádné kulturní a urbanistické kvality připsána v roce 1993 na seznam UNESCO. Jenže města jsou jako živé organismy. Období růstu a vzmachu střídají po vyčerpání zdrojů období stagnace a úpadku. Banská Štiavnica byla ještě před dvěma staletími velkým a bohatým městem. Dnes místní lidé říkají: „Naše město umírá.“
celý článek >>

Moravské blues
Günter Bartoš   
Na vlčnovské búdy padá soumrak. Primáš cimbálové hudby ještě nastavuje tvář posledním zábleskům slunce, rychle mizejícího za  vinicemi. Začíná noc s hudci. Ovíněné davy postupují od boudy k boudě, od hudby k hudbě. Tu zanotují s kapelami, tu jen poslouchají. S prohlubující se nocí se starodávné písně proměňují a vyniká stále zřetelněji jejich syrový základ. Moravské blues...
celý článek >>

Dana Hradecká, Lady Botanicus
Tereza Herz   

Botanicus není jen profese, je to životní styl, říká Dana Hradecká, jež jako dívka vyrůstala na venkově, na studia si odskočila do hlavního města Prahy, na praxi potom do anglické Cambridge, aby se opět vrátila do rodného města a stala se jednou z nejúspěšnějších podnikatelek této země. Společně se svým mužem založila firmu Botanicus, jejíž filozofií je spojení člověka s přírodou.

celý článek >>

Okamžik zrození
MUDr. Petr Velebil CSc.  
V dnešní době jsme svědky měnících se pohledů na porod z nejrůznějších hledisek, která se zabývají úlohou nastávajících rodičů, rolí poskytovatelů porodní péče a vlivem prostředí. Je kladen důraz na psychologické aspekty, které s porodem souvisí a které mohou zásadním způsobem ovlivnit prožitek porodu se všemi důsledky v dalším životě. Snaha o intimitu prostředí a o přirozený a co nejméně narušovaný porodní děj se snoubí s požadavky na bezpečnost tohoto procesu a pochopitelně na výsledek, kterým má být zdravá rodina se zdravým novorozencem.
celý článek >>

Časné propouštění novorozenců z porodnice
MUDr. Zbyněk Straňák   

V současné době přibývá žen, které upřednostňují ambulantní porod. Chtějí s dítětem opustit nemocnici doslova jen několik hodin po jeho narození. Česká neonatologická společnost doporučuje alespoň 72hodinový pobyt dítěte v porodnici. Ačkoli jsou neonatologové na požadavek zkrácení hospitalizace novorozenců připraveni, s časným propouštěním jsou stále spojená některá rizika.

celý článek >>

Jak se rodí v 21. století
Michaela Mazancová   

V České republice jsou desítky porodnic. Ve všech se lékaři a zdravotnický personál snaží vyjít vstříc rodícím ženám i jejich partnerům. Situace, které by se před dvaceti lety mohly zdát naprostou utopií, jsou dnes běžné. A rodiči velmi ceněné. V porodnicích si už dávno zvykli na přítomnost otců na porodním sále, respektují nejrůznější alternativní přístupy i třeba duly. Jaké jsou zajímavosti z vybraných českých porodnic?

celý článek >>

Portrét embrya
Prof. MUDr. Jan E. Jirásek DrSc.  

„Jsem fascinován vývojem nového jedince a všemi mechanismy, ke kterým dochází,“ říká profesor Jirásek, vedoucí Reprodukční a embryologické  laboratoře Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí, který již více než čtyři desítky let fotí lidská embrya. Předmětem jeho výzkumu jsou vývojové sekvence vývoje lidských embryí a plodů.

celý článek >>

Prof. MUDr. Jan E. Jirásek, DrSc.: Věda nezná cit
Jarmila Jelínková   
 „Promiňte, že jste čekala, ale mám novou tiskárnu, podívejte, to už vypadá dost slušně,“ omlouvá se za minutu zpoždění profesor Jirásek, přední světový embryolog. S radostí mi pak ukazuje barevný snímek zhruba třícentimetrového embrya, vyvedený ve velikosti menšího plakátu. Vzápětí jeho nadšení trochu vyprchá. „Můj syn je taky lékař a nad jedním z těchto snímků mi řekl – zašel jsi moc daleko. Taky si to myslíte?“
celý článek >>

Medicína: Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity
MUDr. Ladislav Krofta CSc.  
Koncem osmdesátých a v průběhu devadesátých let minulého století se nebývale zvýšil zájem o ultrasonografické vyšetření v nižších gestačních týdnech, zvláště pak v období I. trimestru. Důvodů lze najít několik. Díky možnostem současné transvaginální ultrasonografie při zobrazení fyziologického vývoje embrya a plodu během I. trimestru gestace lze monitorovat nejčasnější vývoj plodu a tím zdokonalit diagnostiku abnormalit a komplikací.  
celý článek >>

Porodní analgezie
MUDr. Miloslav Smilek   

Bolest provází člověka od počátků jeho existence a její zvládnutí bylo vždy poplatné stupni civilizace. Stalo se i součástí Hippokratovy přísahy. Ano, také porod bolí. Epidurální analgezie  se dnes stává široce rozšířenou a je téměř pro každého. Nejenže má minimální vliv na novorozence, navíc ji provází jen nízký výskyt komplikací. Anesteziolog ale musí techniku epidurální blokády dokonale zvládnout.

celý článek >>

Nebezpečná placenta
Jarmila Jelínková   

Pozitivní těhotenský test. Pro většinu žen velmi radostné zjištění. Zároveň tak ale začíná jediné období, kdy u nich může vzniknout rakovina placenty. Jak se dá rozpoznat?  „V naprosté většině až po porodu či potratu,“ říká v rozhovoru doc. MUDr. Miloš Zavadil, DrSc., zakladatel Centra pro trofoblastickou nemoc, které je jediným pracovištěm svého druhu v České republice. Jeho výsledky v oblasti léčby jsou srovnatelné s těmi nejlepšími zahraničními pracovišti.

celý článek >>

Porody neslyšících maminek
MUDr. Zbyněk Straňák    MUDr. Helena Slavíková   

Každý rok v České republice porodí asi 80–100 žen, které mají závažnou poruchu sluchu. V Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze působí od roku 2004 unikátní Centrum pro neslyšící matky zaměřující se právě na tyto handicapované pacientky. Nejedná se o speciální zdravotní péči, ale o specifický přístup k neslyšícím. Tato vstřícnost k handicapovaným pacientkám se projevuje především v oblasti komunikace.

celý článek >>

Císařský řez – Historie, současnost a chirurgický minimalismus
MUDr. Petr Křepelka   

Žádný z chirurgických výkonů snad nikdy nepřinášel tolik diskusí jako právě císařský řez. Na světě se každoročně narodí přibližně 131 milionů dětí a nejméně 20 milionů z nich je porozeno císařským řezem. Jaké byly nejdůležitější milníky ve vývoji techniky císařského řezu a jaké jsou dnešní trendy? Patří mezi ně mimo jiné principy chirurgického minimalismu a snaha přiblížit abdominální porod porodu vaginálnímu.

celý článek >>

Jaroslav Padovec ve vzpomínkách
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda CSc.   Marcela Nejedlá   

Před sto lety, 12. října 1908, se narodil profesor Jaroslav Padovec, jedna z nejvýraznějších postav české medicíny. Jako svůj obor si vybral gynekologii a porodnictví. „Gurmán, znalec whisky, milovník žen, fantastický operatér a dobrý lékař, to byl profesor Padovec,“ říká jeho někdejší student doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

celý článek >>

Divadlo: Mladá herecká krev
Eva Pivodová   
Dostat se během uplynulé sezony na představení do pražského divadla DISK, kde nejvyšší herecké ročníky Divadelní fakulty Akademie múzických umění tradičně prezentují svou tvorbu, nebylo vůbec jednoduché. Představení bývala vyprodána dlouho dopředu, desítky návštěvníků, na které už nezbyla židle, se tísnily kdekoli to jen šlo a potlesk nebral konce. Představujeme některé z talentovaných čerstvých absolventů.
celý článek >>

Něžný boxer
Tereza Herz   
 Jan Měkota alias Honza Douba, muž, který byl od prvního do posledního dne českého vysílání Rádia Svobodná Evropa „u toho.“  Skvělý reportér a novinář, před jehož mikrofonem stály Ella Fitzgerald, Sophia Loren, Brigitte Bardot, Gina Lollobrigida, Louis Armstrong, Benny Goodman... Muž nesmírně charismatický a šarmantní, který viděl, zažil, poznal a ví. Rozhovory svým kolegům běžně nedává, Terezu Herz má ale rád, a tak pro Sanquis udělal výjimku.



Jan Měkota, muž který byl od prvního do posledního dne českého vysílání Rádia Svobodná Evropa „u toho“...

celý článek >>

Objevy: Neznámá perla Paříže
Jitka de Préval   
Co evropská metropole, to různé typy muzeí. Tedy – asi tak tři typy. První? Notoricky známé atrakce s nejslavnějšími exponáty a miliony návštěvníků. Druhý? Žádné fronty před pokladnami se tady sice netvoří, ale přesto o nich máte jisté povědomí. Pak existují ještě jedna muzea. Nikdy jste o nich neslyšeli, když je ale objevíte, vezete si domů nečekané zážitky. Pojďte objevit pařížské muzeum Les Arts Décoratifs.
celý článek >>

Mistr improvizace
Petr Kolář   

Za varhany baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Strahovském klášteře v Praze usedl Wolfgang Amadeus Mozart v roce 1787. Z jeho tehdejší improvizace stačil páter Norbert Lehmann zapsat„pouhých“ sedmapadesát taktů. „Při koncertech hrávám tento fragment, k němuž jsem zbytek dotvořil v duchu zápisu,“ říká ten, který za varhanami sedí dnes. Excelentní varhaník, dirigent, sbormistr, zpěvák, věřící člověk milující život, Vladimír Roubal.

celý článek >>

Kfar Ecion, Thermopyly novověku
Jan Andreska   

Dnešní návštěvník najde v Guš Ecionu vzorně udržované vinice, ovocné sady, novou vinotéku a takzvaný Osamělý strom, botanicky Quercus calliprinos neboli dub palestinský, krásný a osm set let starý. Zdá se, jako by snad krutá válka nikdy ani nebyla. Bohužel byla. A jen košatý strom připomíná dávky kulometů a hřmění děl, které se tu ozývalo před dlouhými šedesáti lety.

celý článek >>

Povídka: Upíři platí polovic
Jana Rečková   

Na průčelí nové čtyřpatrové budovy, celé z matného skla, se hrdě vyjímal nápis Správa hřbitovů Demaeren. Jobin pokýval a jeho hubená tvář s nehezkou zarudlou vyrážkou nabrala chmurný výraz. V Demaerenu jsou tři hřbitovy. Před dvěma lety měla Správa tři úřednice a jeden počítač. Vrchní správce byl zjevně stižen megalomanií, když nechal postavit tuhle skleněnou obludu. Jo. A proto letos už potřetí zvýšili poplatky. Jobin vzdychl a než vstoupil, pokusil se uhladit vlasy zvlhlé podzimním mrholením. Jeho mokré tenisky se nehodily na leštěný mramor ani na tlustý koberec. Zamyslel se a zvolil mramor. Lépe se umývá. Prošel vznešeným tichem dokonalého úřadu k dokonalé úřednici za sklem s nápisem informace. „Severní hřbitov, rodinné hrobky,“ vyslovil svůj požadavek co nejstručněji; čas pěstěných úřednic je drahý... Mohla odpovědět číslem dveří a poschodí.

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek