Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 51/2007
téma:
Onkologie
Nádorová onemocnění mladistvých 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Nádorová onemocnění mladistvých
Prof. MUDr. Josef Koutecký DrSc.  
Nádorová onemocnění postihují člověka odedávna v celém průběhu jeho života - od narození po vysoké stáří. Neexistují důvody, které by omezovaly jejich výskyt v jednom z nejchoulostivějších životních období - v dospívání.
celý článek >>

Leukemie
MUDr. Kateřina Zdráhalová    Prof. MUDr. Jan Starý DrSc.  
Leukemie je nejčastější nádorové onemocnění dětského věku s přibližně 80-90 nově diagnostikovanými pacienty v České republice ročně.
celý článek >>

Ewingův sarkom a osteosarkom
MUDr. Hubert Mottl CSc.  
Ewingův sarkom (ES) je druhý nejčastější kostní nádor u dětí a mladistvých. Prevalence výskytu je v druhém deceniu, asi 70 % pacientů je ve věku do 20 let.
celý článek >>

Germinální nádory
MUDr. David Sumerauer Ph.D.  
Maligní germinální nádory představují přibližně 1-3 % všech zhoubných nádorů u dětí a adolescentů.
celý článek >>

Nádory měkkých tkání
MUDr. Eva Drahokoupilová   
Sarkomy měkkých tkání (maligní mesenchymální tumory, dále jen MMT) vznikají maligní transformací primitivního mezodermu, u dětí a adolescentů jsou pátou nejčastější malignitou.
celý článek >>

Nádory centrálního nervového systému u mladistvých
MUDr. Markéta Cháňová   
Nádory centrálního nervového systému jsou po maligních lymfomech a germinálních nádorech třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u dospívajících, v této věkové kategorii představují přibližně 9-10 % z celkového počtu nádorů.
celý článek >>

Maligní lymfomy
MUDr. Edita Kabíčková   
Maligní lymfomy tvoří 25-27 % zhoubných nádorových onemocnění mezi 14. až 19. rokem života a jsou nejčastějším nádorovým onemocněním u dospívajících. V České republice onemocní lymfomem každý rok 25-30 dospívajících.
celý článek >>

XXXIII. kongres Evropské lymfologické společnosti a LYMPHO 2007
MUDr. Marta Honzíková   
Ve dnech 12. - 13. května 2007 se v pražském hotelu Olympik Artemis konal tradiční kongres České lymfologické společnosti LYMPHO 2007 pod záštitou primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma a děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA.
celý článek >>

Systémová enzýmová terapia - realistický pohľad klinického imunológa
MUDr. Martin Hrubiško Ph.D.  
Enzýmy sú látky bielkovinovej povahy účastniace sa esenciálnych biologických pochodov a ako také majú veľmi široké využitie v rade odvetví. V medicíne sa tradične používajú ako digestíva.
celý článek >>

Moderní trendy v léčbě infekcí kloubních náhrad
MUDr. David Jahoda    As. MUDr. Ivan Landor CSc.   MUDr. Otakar Nyč    MUDr. David Pokorný    Prof. MUDr. Antonín Sosna DrSc.  
Od poloviny šedesátých let se implantace endoprotézy stala nejpopulárnější ortopedickou operací a je jedním z nejúspěšnějších terapeutických postupů prováděných ortopedy. Podceňování této veliké operace, která je zásadním zásahem do organismu, však rozhodně není namístě.
celý článek >>

Tento šílený, šílený mnohopolární svět
Jefim Fištejn   
Nekonečné potíže, jimiž je provázeno irácké tažení americké armády, jsou většinou politiků vnímány jako praktický důkaz toho, že „unipolární“ řád světa selhal a na řadě je „multipolární“ zřízení, v němž každé závažné rozhodnutí se musí opírat o souhlas většiny.
celý článek >>

Petrkov: Dům, který má svou duši
Josef Mlejnek   
 
celý článek >>

Bohuslav Reynek
Bohuslav Reynek   
 
celý článek >>

Antonín Střížek: Maluji věci, které lidé mají rádi
Eva Bobůrková   
Vlaky, boty, tramvaje, vajíčka, kuchyňský robot. Antonín Střížek maluje obyčejné věci, výjevy všedního dne. Připomíná nám, co naplňuje náš život a co máme rádi. Je to výtvarník, který před lety svými obrazy přesvědčil největšího českého sběratele Richarda Adama, že i současní malíři dovedou malovat a že stojí za to kupovat je a sbírat.
celý článek >>

Proměny v Divadle Na Prádle
Nikola Richterová   
Působiště pražského Divadla Na Prádle patří k prostorám, které díky osvíceným lidem povstávají stále znovu a znovu „z popela“. Když v únoru 2001 získali suterén domu v pražské Besední ulici profesionální činoherci ze Sdružení Divadla u Anděla, netušili, že je v srpnu následujícího roku čeká povodeň... Přestáli ji a divadlo též.
celý článek >>

Až barva pochopí malířův záměr Josef Šíma očima sochaře Vladimíra Preclíka
Vladimír Preclík   
Kde jsou ty časy, kdy se mi zdály Šímovy obrazy nedomalované a vedle Špálových razantních tahů plným štětcem příliš křehké, až lítostivé.
celý článek >>

Lesní samota Březník
Jan Andreska   
Skoro se zdálo, že Březník, jedna z nejpůvabnějších šumavských lesních samot, dřív nebo později přestane existovat.
celý článek >>

Obraz je svátkem ducha Podvědomé návraty Radana Wagnera
Jarmila Jelínková   
„Čas od času mě dožene otázka - proč jsme vlastně tady? Abychom párkrát sbalili nějakou holku, několikrát se opili, něco vydělali? Ano, je to příjemné, a dál? Pokud se nad touto otázkou člověk nezamyslí, musí se cítit úplně směšný sám před sebou.
celý článek >>

Cesty: Peru
Adéla Němcová   
Peru je třetím největším státem Jižní Ameriky a svou rozlohou 1285 tisíc kilometrů čtverečních představuje více než patnáctinásobek rozlohy České republiky. Leží v tropické a subtropické oblasti na jih od nulté rovnoběžky.
celý článek >>

Lipicáni - rakouské rodinné stříbro
Boris Dočekal   
Tu malou vesničku Piber nedaleko Štýrského Hradce by určitě nikdo neznal, snad jen návštěvníci sousedního Barnbächu, které tam přiláká půvabně rekonstruovaný kostel podle návrhu slavného rakouského malíře Hundertwassera. Ve skutečnosti je tomu naopak - větším tahákem půvabného koutku Štýrska jsou koně.
celý článek >>

Kdo dal jména řekám...
Michal Mocek   
Nikdo a nic tu nemá starší pojmenování než ony: řeky větší a menší, delší i kratší, klidnější či divočejší. Jejich jména existovala už v dobách, kdy Řekové dobývali Troju a biblický Mojžíš odváděl Židy z Egypta.
celý článek >>

Kdo hraje na bendža od Rosti Čapka
Ludvík Hess   
Honza Krisťák Čapek, zakladatel dívčí kapely Schovanky, a nejkrásnější bendžistka Jarka Čapková svému synu Rosťovi povolání doslova předurčili.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek