Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 44/2006
téma:
Kardiologie
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Nová globální elita
Jefim Fištejn   
Mladá a očividně chytrá Češka, zaměstnankyně jakýchsi organizačních složek Evropské unie, nedávno vydala cestopisné dílko, jakýsi bruselský „kudykam“, v němž o samotném belgickém hlavním městě není ani slovo.
celý článek >>

Rozhovor s prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc.,
Renata Červenková   
Přednostů klinik není u nás málo. Málo je však takových, kteří mají - jako profesor Aleš Linhart - ve své pracovně nad hlavou galerii s knihovnou, z níž dýchá atmosféra josefínské medicíny, a po stěnách rozvěšené portréty svých slavných předchůdců...
celý článek >>

Metabolické účinky antihypertenziv: nastal čas změnit naše postupy při výběru léků první volby?
Prof. MUDr. Aleš Linhart DrSc.  
Arteriální hypertenze nepochybně představuje jeden ze stále málo zvládnutých rizikových faktorů. Ačkoli se výsledky depistáže hypertenze i její kontroly v populaci neustále zlepšují, stále méně než pětina z léčených dosahuje cílových hodnot, které jsme si ambiciózně vytýčili.
celý článek >>

Léčba chronického srdečního selhání včera, dnes a zítra
Doc. MUDr. Jan Bultas CSc.  
Léčba málokteré nemoci prodělala v posledních letech tolik změn jako v případě chronického srdečního selhání. Je velmi zajímavé vrátit se do historie léčby, poučné je shrnutí současného stavu problematiky a inspirující nahlédnutí do kuchyně farmaceutů, kteří připravují nové léčebné postupy pro léta následující.
celý článek >>

Léčba plicní arteriální hypertenze
MUDr. Pavel Jansa    Prof. MUDr. Michael Aschermann DrSc.   MUDr. David Ambrož   
Plicní hypertenze (PH) je syndrom charakterizovaný zvýšením středního tlaku v plicnici nad 25 mmHg v klidu nebo nad 30 mmHg při zátěži a současně zvýšením plicní cévní rezistence nad 3 WU (Woodovy jednotky).
celý článek >>

Plicní hypertenze a možnosti její léčby
Doc. MUDr. Zdeněk Susa CSc.  
Jako plicní hypertenze se označuje zvýšení středního tlaku v plicnici (Pap) nad 20 mmHg. Je to syndrom, který má mnoho různých příčin. Podle mechanismu vzniku se dělí na plicní hypertenzi prekapilární, postkapilární a hyperkinetickou.
celý článek >>

Plicní embolie: stále aktuální problém
Prof. MUDr. Aleš Linhart DrSc.   MUDr. Vladimír Dytrych    MUDr. Jan Bělohlávek    Prof. MUDr. Michael Aschermann DrSc.  
Plicní embolie (PE) je závažný akutní stav, který vyžaduje adekvátní diagnosticko-léčebný postup. Z klinické praxe i z literatury je nepochybné, že plicní embolie je častá, bývá pozdě diagnostikována a má vysokou mortalitu.
celý článek >>

Mají některá antihypertenziva organoprotektivní účinky nezávislé na snížení krevního tlaku?
Prof. MUDr. Karel Horký DrSc.  
Dlouhodobá prognóza, mortalita a morbidita jsou u arteriální hypertenze určovány především výší krevního tlaku (TK) a délkou trvání hypertenze.
celý článek >>

Systémová enzymoterapie v Čechách včera, dnes a zítra (2)
MUDr. Marta Honzíková   
Přípravky systémové enzymoterapie jsou volně prodejné léky plně hrazené pacientem. Pouze u Wobenzymu® je částečná úhrada v indikaci lymfedému spojeného s malignitou. Proto bude jistě zajímavý přehled, při kterých diagnózách či obtížích si laici tyto přípravky kupují nejčastěji.
celý článek >>

Každoroční sezonní pylová alergie nemusí být trápením
MUDr. Petr Čáp PhD.  
S příchodem jara se mnozí lidé obávají nástupu pylové sezony a s ní spojených příznaků sezonní pylové alergie.
celý článek >>

Avantgardní tuky
Mgr. Tomáš Volný   
Rychlý rozvoj v oblasti parenterální a enterální výživy nabízí řadu přesně definovaných nutričních výrobků, jejichž doplňkové podávání může příznivě ovlivnit průběh léčby nebo zabraňovat vzniku a rozvoji epidemicky se vyskytujících metabolických onemocnění (zejména obezity, ischemické choroby srdeční, diabetu, kolorektálního karcinomu aj.).
celý článek >>

Flector EP a možnosti jeho využití v terénní praxi
Prof. MUDr. Miroslav Kučera DrSc.  
Mnozí z nás si ani neuvědomujeme, jak velký podíl v léčení mají prostředky podávané perkutánně. Jejich forem je celá řada a preparátů také.
celý článek >>

Uměním ke svobodě
Uměním ke svobodě je velké životní krédo. Za své ho přijala skupina autorů soustředěných kolem Občanského sdružení Audabiac. Nyní se k tomuto snažení přidává projekt nový, s latinským názvem PAMPAEDIA.
celý článek >>

Křísení konzervatismu, nebo triumf zla? (4)
Benjamin Kuras   
„Žehnán buď, Věčný, Vládce Vesmíru, žes svůj svět stvořil tak pestrý.“ Praví jedno staré rabínské požehnání.
celý článek >>

Vila, která rozvíjí fantazii
Boris Dočekal   
Zvláštní, ten muž bydlel ve vile na okraji rezidenční pražské čtvrti Bubeneč necelý rok. Přesto se domu říká Pelléova vila a stejné jméno nese i ulice, v níž elegantní ukázka novorenesanční architektury stojí.
celý článek >>

Nestačí jít za svým snem, říká kameraman Miroslav Ondříček
Boris Dočekal   
Patří mezi těch několik českých filmařů, kteří se dokázali prosadit v Americe. Za kameru ve filmech Miloše Formana Amadeus a Ragtime byl nominován na Oscara.
celý článek >>

Umění za časů Lucemburských
Irena Jirků   
Výstava Karel IV. - císař z Boží milosti, s podtitulem Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků 1347 - 1437, je odborníky označována za naprosto výjimečnou událost. Někteří ji nazývají výstavou století.
celý článek >>

Který je ten pravý?
Radka Potměšilová   
Činoherní klub měl vždy schopnost zanechat stopu v několika generacích. Svůj „Činoherák“ mají dnešní šedesátníci, čtyřicátníci i studenti.
celý článek >>

Setkání s Kateřinou Štenclovou Rámec mých vybraných možností
Eva Bobůrková   
 
celý článek >>

Jezero nektaru
Ivan Brezina   
„Najednou stojíš a zíráš a sbíráš dech a slova.“ Takto kdysi popsali své první dojmy z návštěvy svatyně sikhů v indickém Amritsaru slavní čeští cestovatelé Hanzelka a Zikmund. Jejich slova platí stále.
celý článek >>

Václav Špála, malíř, kterému za jízdy do obrazu naskočila modrá
Vladimír Preclík   
Když před časem navštívili můj pražský ateliér dva sobotečtí nadšenci a příznivci Špálova díla - páni doktoři K. Samšiňák a I. Kafka, aby si u mne objednali malířův bronzový portrét pro město Sobotku, proběhl mi hlavou dávno zasunutý film. Záznam mého prvního setkání s jménem Špálovým.
celý článek >>

Když ruce mluví, mlčí, vyprávějí
Irena Jirků   
Anne de Vandière je novinářka. To především. Pak také je fotografka.
celý článek >>

Anne de Vandière očima Anne de Vandière
„Když jsem otevírala svou výstavu v Mánesu, vážně, třásla se mi kolena. Proč? Podívejte, v mém cyklu je také fotografie rukou mé maminky. Vidíte - jmenuje se Louise Madelaine Bydzovská. Ano, maminka je poloviční Češka.
celý článek >>

Alsasko známé neznámé
Boris Dočekal   
Češi sem zase tak moc nejezdí. Po překročení německé hranice pokračují doprava, směr Paříž. Přitom Alsasko si návštěvu určitě zaslouží.
celý článek >>

Meditující romantik
Petr Cincibuch   
Hovik Muradian se narodil v roce 1964. Bylo to v Arménii, v hlavním městě Jerevanu, na dohled od biblické hory Ararat, v zemi slunce, hor, kamení, stepní trávy, v zemi s osudem podobným každé malé zemi: s dějinami nadvlády silnějších, s dějinami bojů o samostatnost.
celý článek >>

Ano, Masaryk (44/2006)
Zdeněk Mahler   
Když se hovoří o Masarykových střetech, uvádějí se zpravidla dva - rukopisné boje a hilsneriáda. Dodneška se však stydlavě zamlčuje kolize třetí - s katolickými preláty.
celý článek >>

Jak jsem potkal poezii Františka Hrubína
Petr Cincibuch   
Romance pro křídlovku (úryvek)
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek