Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2002/22 Nová zobrazovací metoda pro diferenciální diagnostiku parkinsonských syndromů a Parkinsonovy nemoci


reklama




naši partneři
 
reklama


Nová zobrazovací metoda pro diferenciální diagnostiku parkinsonských syndromů a Parkinsonovy nemoci
A. Gaťková   J. Bakala  
SANQUIS č.22/2002, str. 76


Parkinsonova nemoc (PD) je neurodegenerativní onemocnění mozku, jehož výskyt se pohybuje mezi 100-180 postižených na 100 000 obyvatel a hlavními klinickými přiznaky jsou třes, svalová ztuhlost a bradykinezie.

Základním mechanismem vzniku a vývoje této nemoci je progredující ztráta dopaminu v bazálních gangliích, konkrétně v nigrostriatálním systému. Dochází k úbytku neuronů v substancia nigra a množství dopaminu transportovaného axony těchto buněk do striata se tak snižuje. Primárně jde tedy o degenerativní proces neuronů v presynaptické části nigrostriatálního systému a striatum s jeho postsynaptickým receptorovým systémem zůstává intaktní, což je zásadní pro výtěžnost a specifitu různých diagnostických metod.

Parkinsonské syndromy (PS) se dělí na časté a řídké.
Mezi časté PS patří:
- Parkinsonova nemoc
- esenciální tremor
- lékově navozený parkinsonismus
- mnohočetná systémová atrofie
- progresivní suprabulbární paralýza
Řídké PS:
- vaskulární pseudoparkinsonismus
- kortikobazální degenerace
- Alzheimerova nemoc
- F-T degenerace
- Wilsonova nemoc
- Huntightonova nemoc
- toxicky navozený hydrocefalus
- roztroušená skleróza mozkomíšní

Diagnostika parkinsonských syndromů vycházela dosud především z klinického hodnocení a pouze pro malou část těchto sydromů má diagnostický význam CT mozku, MRI, okrajově pak elektromyografie a laboratorní vyšetření mozkomíšního moku. Ze všech používaných zobrazovacích morfologických i funkčních diagnostických technik a laboratorních metod pouze PET (Positron Emission Tomography) mozku a SPECT (Single Photon Emission Tomography) DaTSCAN mozku jsou pro tuto diagnostiku specifické. Nová diagnostická zobrazovací počítačová metoda SPECT DaTSCAN mozku umožňuje přesnou diferenciální diagnostiku PS a specifikaci PD. Jde o počítačové zpracování a hodnocení vychytávání radiofarmaka Ioflupanu (DaTSCAN) v bazálních gangliích.
Zmíněná počítačová zobrazovací technika vychází z patofyziologických indicií platných pro Parkinsonovu nemoc, kdy patofyziologickým základem jsou primárně změny v presynaptické, nigrální oblasti mozku, které ústí v pokles dopaminu transportovaného do striata.
DAT = dopaminový transportér, specifický protein, je lokalizován na membráně presynaptických dopaminergních neuronů, které kontrolují zpětné vychytávání dopaminu. DAT je akceptovaný marker integrity presynaptického dopaminergního nigrostriatálního systému. Zmíněné radiofarmakon DaTSCAN je chemicky Ioflupan (I 123), jde o analogon kokainu. Na rozdíl od kokainu má vyšší metabolickou stabilitu a vyšší vazebnou afinitu k DAT.
Od roku 2000 jsme na našem pracovišti ve spolupráci s ONM vyšetřili 28 pacientů - 15 mužů a 13 žen.
Výsledky jsou v souladu s multicentrickou studií, která proběhla v EU.

Technika vyšetření
Vyšetření se provádí po i.v. aplikaci
2-3 ml preparátu Ioflupan DaTSCAN (firmy NYCOMED AMERSHAM). Za 3 hodiny po aplikaci se provádí snímání na dvouhlavé gamakameře SPECT. Data se ukládají v matrici
128 x 128, čas na jeden obrázek
a 40 sec., celkem 128 projekcí, celková doba vyšetření 40 min. Vyšetření se vyhodnocuje na on line připojeném počítači.
V souladu s požadavky Evropské unie o standardizaci vyšetření byly provedeny fantomové studie na modelu lidské hlavy, při kterých byl do oblasti bazálních ganglií aplikován I 123 v různých koncentracích a ten posloužil k optimalizaci nastavení parametrů pro snímání a počítačové zpracování.

Vlastní zpracování vyšetření
a) vizuálně
po transverzální rekonstrukci, nejlépe iterativní rekonstrukcí, se provede postfiltrace a následuje reorganizace dat do řezů
- transverzálních
- sagitálních
- koronárních
- a 3D zobrazení

Hodnotí se:
- akumulace radiofarmaka v bazálních gangliích
- symetricita vychytávání
- poměr vychytávání k ostatní tkáni v referenční oblasti occipitálně

b) semikvantitativně
nejprve se provede sumace řezů s bazálními ganglii - průměrně 15-20. Dále se pomocí ROI (region of interest) vypočítají počty impulzů nad některými oblastmi, tzn. bazálními ganglii a nad referenční oblastí. Existuje řada způsobů vyhodnocení. Autoři zavedli zcela jednotný systém:
- výběr patřičného počtu řezů, kde
   jsou zobrazena bazální ganglia
- výběr nad ROI, počet impulzů
   v jednotlivých ROI
- provede se výpočet histogramu,
  na kterém je výpočet integrálu
- nad pravými a levými bazálními
   ganglii
- nad referenční oblastí a
- z ROI se vypočítá poměr vychytá-
  vání „Binding potential - BP%“

BP% = [(BG-Bk)/Bk] x 100

Zásadní význam popsané vyšetřovací metody je v ověření správné indikace specifické léčby a v umožnění přesné diferenciální diagnostiky PS. Jde tudíž o význam nejen medicínský, ale i ekonomický, protože specifická léčba Parkinsonovy nemoci jak agonisty dopaminových receptorů, tak i L-dopou je podstatně finančně náročnější než zmíněná diagnostická metoda SPECT DaTSCAN. Recentní studie prokázaly, že čtvrtina pacientů léčených specifickými antiparkinsoniky nemá z této léčby pro nesprávnou diagnostiku žádný benefit.

Neurologické oddělení
Baťovy nemocnice, Zlín
Oddělení nukleární medicíny Baťovy nemocnice, Zlín

 



obsah čísla 22 ročník 2002





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek