Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2016/103 Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy


reklama




naši partneři
 
reklama


Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy
 
SANQUIS č.103/2016, str. 7


Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy  komplikuje již tak nejasnou diagnozu

The Lancet Infectious Diseases, únor 2016
Zdroj:  www.scientificamerican.com

Bakterie Borrelia burgdorfedi byla dlouho považována za jediného původce lymské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata. Tato tvrzení bylo vyvráceno, když tým vědců z Mayo Clinic, uznávaného lékařského výzkumného centra v Rochesteru v Minnesotě, před časem objevil, že tato nemoc může být způsobena více druhy bakterií. Přestože se jedná o poměrně vzácný jev, tyto nově objevené bakterie mohou způsobovat celou škálu symptomů – od zvracení až po neurologické problémy. Naopak další vědci, kteří se lymskou boreliózou dlouhodobě zabývají, tvrdí, že důležitost tohoto objevu nelze ještě zcela posoudit, neboť se jedná o první svého druhu. Podle nich se výzkum léta ubírá k závěru, že spirochéta způsobující tuto nemoc je jen více různorodá než si dovolíme přiznat.
 

Borrelia mayonii
V nové studii, publikované v The Lancet Infectious Diseases, patolog Bobbi Pritt a jeho kolegové testovali více než 100 500 vzorků krve, mozkomíšního moku a tkání pacientů ze Spojených státu, kteří byli léčeni v letech 2003 - 2014  s podezřením na lymskou boreliózu. Za použití nové technologie PCR (polymerázová řetězová reakce), která dokáže detekovat změny v DNA mezi bakteriálními kmeny, objevili šest vzorků (z Minnesoty, Wisconsinu a Severní Dakoty), které obsahovaly nový druh bakterie.  Po izolování těchto bakterií a analýze DNA bylo prokázáno, že se jedná o nový kmen. Výzkumníci ho chtějí nazvat Borrelia mayonii.
Nejde však o první objev tohoto druhu. Už v roce 2011 tým vedený Yvette Girard na Kalifornské univerzitě Berkeley našel DNA s Borrelii bisettii, která byla v Evropě také nepřímo spojována s boreliózou. Tito vědci, včetně vedoucí studie, se proto domnívají, že je nejprve potřeba prokázat, zda je nový druh bakterie pouze přítomen v lidském organismu, nebo zda je zodpovědný i za chorobné symptomy. 

Kolik podob má borelie
Podle vedoucí studie, Bobbi Pritové, je teoreticky možné, aby klíště infikovalo hostitele s bakterií, která je neškodná, nicméně je důležité provést další testy. Jen v rámci jednoho druhu borélie existuje mnoho variant. Borrelia burgdorferi může měnit DNA a vytvářet tak podkmeny. Některé ani nedokážou proniknout do nervového systému, jiné zase přednostně napadají srdce. V různých částech světa lze nalézt zase jiné podkmeny, v  Evropě boreliózu způsobují jiné druhy než v Severní Americe. Mohly by tyto rozdíly vysvětlit rozmanité symptomy a také různorodou odezvu pacientů na léčbu?  Weigang  Qui, biolog z Hunter College v New Yorku, se domnívá, že jde sice o zásadní otázku, která by usnadnila další výzkum, nicméně je příliš brzy na odpověď.
Tzv. borrelia mayonii  způsobuje řadu vážných symptomů, které se velmi podobají borelióze, a to zvracení, nevolnost a vyrážky. Právě ta se ale zásadně liší od červených skvrn v místě přisátí klíštěte, které jsou typické pro klasickou boreliózu. John Aucott, ředitel amerického Johns Hopkins Disease Clinical Research Center si myslí, že pokud je borrelia mayonii skutečné novým kmenem, mnoho nemocných lidí si lékaři nemusí ani všimnout, protože se borelióza u řady z nich projevuje jinak. Úskalím této nemoci je, že má velmi individuální podobu příznaků.  Zvracení a nespecifická vyrážka nepatří k typickým projevům. Obzvláště pak v počátečních fázích onemocnění. Málokdo by určil nemoc pocházející od klíšťat.“

Foto: Freeimages.com


obsah čísla 103 ročník 2016





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek