Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2011/95 Ohlédnutí za kongresem LYMPHO 2011


reklama




naši partneři
 
reklama


Ohlédnutí za kongresem LYMPHO 2011
MUDr. Klára Císařová  
SANQUIS č.95/2011, str. 45


Ve dnech 14. - 15. října 2011 uspořádala Česká lymfologická společnost ČLS JEP tentokrát v Ostravě v moderních prostorách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava 19. kongres LYMPHO 2011.

Kongres se konal pod záštitou náměstka primátora Statutárního města Ostravy Ing. Tomáše Petříka a doc. MUDr. Arnošta Martínka, CSc., děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kteří spolu s prezidentem kongresu MUDr. Petrem Zajícem, MBA, a předsedou České lymfologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Oldřichem Eliškou, DrSc., kongres slavnostně zahajovali. Problematika lymfatické insuficience neboli lymfedému přivedla na kongres 247 odborníků, z toho 118 lékařů (lymfologů, angiologů, flebologů, ale i pediatrů a praktických lékařů, onkochirurgů, onkologů)  a 129 fyzioterapeutů a sester. Zúčastnili se ho i odborníci ze Slovenska a Německa. Letošní program nabídnul prostor nejen pro teoretické přednášky a praktickou edukaci, ale i pro prezentaci osobních zkušeností, kazuistických sdělení. Setkání nejširší odborné veřejnosti na tomto plénu umožnilo diskutovat o aktuálních problémech medicínských, organizačních, etických i právních spojených s léčbou a diagnostikou lymfedému. Součástí kongresu se stala i doprovodná výstava 14 odborných firem, přičemž generálním partnerem byla firma Maxis a.s. (výrobce elastických punčoch) a hlavním partnerem společnost MUCOS Pharma CZ, s.r.o. (dodavatel Wobenzymu, léku první volby u lymfedému). Hlavní témata byla:
 
1.Anatomie a fyziologie lymfatického systému
2.Zobrazovací metody (lymfoscintigrafie, lymfografie, sonografie, CT, MRI)
3.Primární lymfedém a angiodysplázie
4.Sekundární lymfedém a jeho nejčastější příčiny
5.Flebolymfedém, lipolymfedém, lymforea
6.Chronické rány a význam lymfatického systému
7.Komplexní dekongestivní terapie
manuální a přístrojová lymfodrenáž
bandáže
kompresivní návleky a prádlo
taping
péče o kůži a samoléčba
8.Farmakoterapie lymfedému
9.Chirurgická léčba lymfedému
10.Postmastektomický bolestivý syndrom
11.Právní aspekty
12.Evidence odborných lymfocenter v ČR
 
V úvodu zazněla přednáška už tradičního zahraničního hosta kongresu Dr.Med. Franze-Josefa Schingaleho, vedoucího lékaře Lympho-Opt kliniky (SRN), který přehledně a velmi precizně shrnul všechny důvody bolesti dolních končetin v terénu lymfedému. V další přednášce prof. MUDr. Oldřich Eliška, DrSc. kladl důraz na znalost topografie lymfatického systému jako základu pro správné provedení lymfodrenáže a celé komplexní dekongestivní léčby u dolní končetiny.
Nad komplexní dekongestivní léčbou z jiného úhlu pohledu se zamýšlel MUDr. René Vlasák. Chronicky nemocného člověka pojal z celé šíře bio-psycho-sociálního komplexu a upozornil např. na nejčastější metabolické onemocnění -obezitu- jako nejfrekventovanější komorbiditu všech civilizačních onemocnění, lymfedém nevyjímaje.
To, že psychika má velice úzký vztah k somatickým projevům i u lymfatických postižení, přednesla doc. PhDr. Marcela Bendová, která upozornila na úskalí psychiky člověka s lymfedémem. Základem adekvátní odezvy na léčbu je psychicky stabilní vyrovnaný pacient.
S provozováním lymfologické praxe jsou spojena nejen lékařská, ale i právní rizika, jejichž úskalí vysvětlil JUDr. Pavel Zajíc. O právní zodpovědnosti zdravotníka při indikaci a provádění lymfoterapie pak mluvila MUDr. Anna Loskotová. Objasnila pojem příčinná souvislost ve zdravotnickém právu a její význam v praxi. Problematiku doplňků stravy v lymfologii probíral PharmDr. Vladimír Végh. Podrobně i na praktických příkladech upozornil, proč nelze doplněk stravy zaměňovat za léky. Vyzdvihl jak rovinu odbornou (např. garantovanou účinnost, bezpečnost), tak i právní (postup non lege artis – doplňky stravy nemohou být použity k léčbě) a s tím spojenou zodpovědnost lymfoterapeutů a dalších odborníků občanskoprávní i trestně právní. MUDr. Naděžda Vojáčková se zabývala primárním lymfedémem u dětí a MUDr. Věra Pavlasová syndromem kongenitálních konstrikčních pruhů, kde na závěr v jedné kazuistice poukázala na možnost chirurgického řešení.
MUDr. Marta Honzíková informovala o nových poznatcích na poli novotvorby lymfatických cév v postižené oblasti, o reakci lymfatických cév na poranění, o významu lymfatické cirkulace pro hojení ran. Například pro novotvorbu lymfatických cév je nezbytný určitý typ makrofágů, který se uplatňuje dvěma způsoby. Jednak jsou zdrojem růstového faktoru VEGF-C, který stimuluje růst již existujících lymfatických cév, ale také tyto makrofágy mají schopnost přeměnit se (transdiferencovat) v lymfatické endotelové buňky nových lymfatických cév (1). Výzkum zaměřený tímto směrem by jistě mohl přinést řadu podnětů pro zlepšení léčby poruch lymfatické cirkulace spojených s lymfedémem vznikajícím po onkochirurgických operacích nebo s lymfedémem, který se podílí na chronickém otoku, který se pojí s chronickými ranami a zejména chronickými defekty u diabetiků. Mohl by být i další cestou k objasnění efektu systémové enzymoterapie v léčbě lymfedému a chronických ran, protože již dříve bylo prokázáno zvýšení produkce určitých cytokinů působením enzymů, které tvoří účinné složky Wobenzymu. Tyto cytokiny pak mohou stimulovat právě ty makrofágy, které jsou nutné pro novotvorbu lymfatických cév.
Další část programu byla věnována chirurgické léčbě lymfedému. V rámci tohoto bloku prezentoval MUDr. Martin Wald, Ph.D. velice zajímavé výsledky chirurgických metod v léčbě pacientů s chronickým lymfedémem. Podrobně popsal, které indikace jsou vhodné pro chirurgická řešení, a kladl důraz na timing jednotlivých úkonů jako základní podmínky úspěšné léčby a na předchozí intenzivní farmakologickou léčbu lymfedému s použitím proteolytických enzymů (lék Wobenzym). V rámci pooperační péče zmínil i nutnost spolupráce s kvalitním středně zdravotnickým personálem, který musí být seznámen nejen se způsobem ošetřování pacientů po operaci, ale i s možnými časnými i pozdními komplikacemi specifickými pro lymfatickou insuficienci (lymforea, lymfatická verukóza, fibrotická přestavba tkání, erysipel). Na kongresu také dostali příležitost fyzioterapeuti, aby přednesli své praktické zkušenosti v terapii nemocných s lymfedémem. PhDr. Michaela Prokešová, Ph.D., srovnávala účinnost různých druhů terapie u pooperačního lymfedému. Použila myofasciální manuální lymfodrenáž (MML) dle Loskotové, lymfotaping, „lymfatické dýchání“ nebo míčkovou facilitaci dle Jebavé, přičemž jako nejúčinnější se jeví první metoda. Bc. Drahomíra Ricková a Zuzana Saidová prezentovaly své zkušenosti s lymfotapingem jako jedné z metod komplexní dekongestivní terapie. Kromě jiného bylo řečeno, že maximální doba přilnavosti tapingových pásků závisí na striktním dodržení zásad správného naložení pásků, jejich optimální délce a v neposlední řadě na poučení pacienta, jak se o taping starat.
MUDr. Anna Loskotová prezentovala své výsledky vlivu působení myofasciální manuální lymfodrenáže (MML) v kombinaci s proteolytickými enzymy na vznik nebo rozvoj zánětlivých komplikací u lymfatické insuficience při poranění (nejčastěji popálení). Potvrdila, že MML zlepšilo lymfatickou cirkulaci, což umožnilo snadnější a rychlejší eliminaci imunokomplexů, a při včasné aplikaci proteolytických enzymů nedocházelo k rozvoji edému ani sekundární zánětlivé reakci.
MUDr. Zuzana Navrátilová, Ph.D., přednesla doporučený postup zevní komprese u nemocných s lymfedémem jako standardem léčebné péče. Na něj pak navazovalo seznámení s aktuální situací v předpisování pomůcek na míru a s metodikou VZP, která tuto preskripci od 1. 7. 2011 upravuje. Soňa Brskovská a Hana Koubková ve svých přednáškách zdůraznily, že jedním za základních kroků moderního ošetřovatelství v lymfologii je systematická edukace pacientů s lymfedémem jako nedílné součásti terapeutického plánu. Edukace zahrnuje teoretické znalosti, ale i nácvik praktických dovedností, které je potřeba opakovaně kontrolovat, případně doplňovat.
O projektu evidence specializovaných lymfocenter garantovaných Českou lymfologickou společností informoval Prof. MUDr. Karel Benda, DrSc. Cílem projektu je zajistit kvalifikovanou komplexní péči o lymfedematiky, informovat je o dostupnosti odborné péče a vytvořit podklad k jejímu ekonomickému zajištění zdravotními pojišťovnami. 
Na závěr kongresu proběhla jako tradičně plenární schůze České lymfologické společnosti ČLS JEP, kde prof. MUDr. Oldřich Eliška, DrSc. pozval všechny zúčastněné na příští kongres LYMPHO 2012, který se bude konat v Brně.


 www.lymfedem.cz 

Záznam přednášky MUDr.  Walda na téma  „Lymfedém – diagnostika a farmakoterapie“ naleznete zde >> (1.část přednášky), 2 část přednášky  - klikněte zde >>
 


obsah čísla 95 ročník 2011





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek