S prvními slunečními paprsky začínáme většinou přemýšlet o nových plavkách. Vedle jejich estetických vlastností ovšem při výběru nesmíme zapomenout ani na zdravotní rizika.
Nabídka plavek na trhu je opravdu velká: jednodílné, dvoudílné, sportovní, bikiny nebo tankiny, tedy plavky dvoudílné, jejichž vrchní díl vypadá jako tílko. Podívám- li se na ně z estetického hlediska, došla jsem k závěru, že čím větší plavky si pořídím, tím více zakryji a budu se cítit lépe. Rok od roku také stále více upřednostňuji stahující efekty a důmyslné výztuže. „Uvědomujete si ale, že každá výztuž zpomaluje schnutí plavek?“ upozorňuje mě MUDr. Klaudie Komárková z Flebologicko- mykologické ordinace v Praze 6. Vybavuji si ten pocit, když vylezu z vody. Nic moc. „Raději si pořiďte nepodšívkované bikiny, ty na těle uschnou rychleji. Abyste předešla vyrážkám a ekzémům, je vhodné pořídit si plavky z prodyšnějšího materiálu.“ To tedy znamená vybírat mezi plavkami tmavších barev nebo výrazných vzorů. Jsou méně průhledné, a tak nevyžadují podložení. Ani košíčky s push-up efektem mi doktorka Komárková nedoporučí. „Na prsou je pokožka velmi jemná a vystavíte-li ji dlouhodobé vlhkosti, hrozí zapářka. Z té mohou vzejít plísně nebo alergické choroby.“ Ženy by proto pro dosažení potřebného dojmu měly raději volit podprsenky s nabíráním, třeba slušivého trojúhelníkového tvaru. A jak se vyvarovat nepříjemné letní návštěvy u gynekologa nebo urologa? Od zítřka nosím k vodě vždy náhradní plavky, abych se po koupání mohla jednoduše převléci do suchého. Závěr: široký sortiment koupacích úborů se zúžil. Teď už budu myslet na to, že estetika není to hlavní. Chci si přece hlavně užívat léto ve zdraví.
Jak na to
Vždy bychom měli dát přednost plavkám z kvalitnějších materiálů, rezistentních proti soli a chloru
Vhodnější je zaměřit se na střihy bez podšívek a výztuží.
Po každém nošení by se plavky měly vyprat – v ruce a ve vlažné vodě, poté jen zlehka vyždímat. Vydrží tak déle jako nové.