Člověk je zranitelná bytost. Vše, co získá nebo vlastníma rukama vybuduje, může být během krátkého či delšího okamžiku zčásti i zcela ztraceno. Dokonce i to nejcennější, co má, život, může člověk v kterémkoliv okamžiku ztratit.
Nepříjemně častou komplikací zlomenin horního konce kosti stehenní je rozvoj tromboembolické nemoci, zejména její fatální formy - smrtící plicní embolie.
Zlomeniny diafýzy bérce patří v i dnešní době moderní „biologické“ osteosyntézy k často diskutovaným poraněním. Ze všech zlomenin na bérci tvoří diafyzární zlomeniny asi 40 % a jen 13 % z nich se hojí s plnou restitucí ad integrum.
Zlomeniny distálního konce předloktí (ZDP) patří k nejčastějším zlomeninám. Vznikají v převážné většině nepřímým mechanismem při pádu na flektované, resp. extendované zápěstí a pro charakteristickou lokalizaci jsou někdy také označovány jako zlomeniny „loco typico“.
Definice RR se rodila roky a na její tvorbě se podíleli jak pacienti tak i vysokoškolští profesoři, docenti, lékaři i pedagogové. Vznikla z nevinného dotazu jednoho studenta a postupně přinášela nové a nové teoretické poznatky odvozené z praktické práce s postiženými lidmi rozličných diagnóz, věku i pohlaví.
Rakovina prsu je onemocněním známým více než 4000 let a v současné době je na prvním místě v incidenci i mortalitě na nádorová onemocnění u žen ve vyspělých zemích.
Počet registrovaných onemocnění na zhoubné nádory v České republice má trvale vzestupnou tendenci ve všech věkových kategoriích, ale hlavně ve vyšší věkové skupině obyvatelstva.
Kraniocerebrální (KCP) poranění jsou významným problémem diagnostickým, terapeutickým a sociálním. Jejich nárůst je dán rozvojem dopravy, riskantním využíváním volného času (hlavně cykloturistika, horská kola) a v neposlední řadě zvýšením kriminálních činů s velkým násilím, případně za použití různých zbraní.
Program sakrální deaferentace a implantace stimulátorů předních kořenů míšních, který jsme zahájili v roce 2001, byl u prvních šesti nemocných financován grantovou agenturou MZ ČR (č. ND 5757-3/1999).
Rudé náměstí v Moskvě je hřbitovem těch největších hvězd komunistického nebe. Když však porovnám místo jejich posledního odpočinku, ubohoučké náměstí spíše okresního rozměru, s buržoazní pompou hřbitova u kláštera Novoděvičij, žasnu nad tou volbou.
Velká francouzská revoluce skončila, ne však její myšlenky. Po Evropě je dokonce roznášeli - vědomky i nevědomky - i vojáci Napoleonovy „velké armády“.