Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


reklama




naši partneři
 
reklama


předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 18/2002
téma:
Bez spojení není vedení
Neurologie a její nejnovější trendy 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial
Petr Cincibuch   
BEZ SPOJENÍ NENÍ VELENÍ. Tento zprofanovaný a tedy poněkud úsměvný slogan Československé lidové armády zná asi každý.
celý článek >>

Milan Grygar
V obrazech Milana Grygara z šedesátých let je dominujícím prvkem barva. Ve vývoji malířovy tvorby to bylo období, kdy přecházel od předmětné malby k abstrakci.
celý článek >>

Bez spojení není velení
Doc. MUDr. Jiří Šimek CSc.  
Že bez spojení není velení ví dnes již každý, pochybovat může snad jen člověk, který nikdy nikomu nevelel a nic neřídil. Na nezvratnost této pravdy narazil nedávno i jeden z našich ministrů zdravotnictví, když odvolal ředitelku nemocnice a nastala spousta komplikací jenom proto, že se paní ředitelka o svém odvolání nedověděla.
celý článek >>

Rozhovor s plk. MUDr. Jaroslavem Elisem
Renata Červenková   
Hlas nijak zvučný prozrazuje rozhodnost z rodu příjemných. Plukovník Jaroslav Elis je nahony vzdálen onomu typu důstojníka, před nímž i civil maně napřimuje záda. Skutečnost však nelze obelstít: vojenským lékařem je nyní právě půlku svého života.
celý článek >>

Současné léčebné možnosti u ischemických cévních mozkových příhod
Plk. MUDr. Jaroslav Elis   
Ischemické cévní mozkové příhody (CMP) patří mezi závažná onemocnění a jsou třetí nejčastější příčinou smrti. Více než polovina nemocných po prodělané CMP je v určitém stupni invalidizovaná, téměř jedna třetina nemocných následně vyžaduje trvalou pomoc druhé osoby.
celý článek >>

Intervenční léčba vertebrogenních kořenových syndromů
MUDr. Jiří Kasík   
Úspěch léčby vertebrogenních kořenových bolestí při degenerativních změnách páteře je vysoce aktuálním tématem. Odvíjí se od stanovené diagnózy, která je výsledkem syntézy informací získaných z anamnézy nemocného, fyzikálního vyšetření a speciálních pomocných vyšetření.
celý článek >>

Je syndrom karpálního tunelu diagnostickým a terapeutickým problémem?
MUDr. Zdeněk Rychlý   
Syndrom karpálního tunelu (SKT) je nejčastější diagnózou, s kterou jsou odesíláni nemocní do elektromyografických (EMG) laboratoří. Jeho klinická i elektrofyziologická diagnostika je poměrně jednoduchá a nenákladná.
celý článek >>

Neurochirurgická klinika v ÚVN - prestižní pracoviště
Doc. MUDr. Vladimír Beneš ml. DrSc.  
Neurochirurgie byla v ÚVN založena akademikem Kuncem. Nadšení, novost a Kuncův génius dokázaly v šedesátých letech minulého století učinit z kliniky přední světové pracoviště. Vyvrcholením této éry, které ve skutečnosti přišlo až po jejím konci, byl Evropský neurochirurgický sjezd v Praze v roce 1971. Zde byla založena Evropská asociace neurochirurgických společností (EANS). Praha se tak definitivně zapsala do světové historie neurochirurgie.
celý článek >>

Neuronavigace
MUDr. Milan Mohapl   
Neurochirurgie je jedním z nejmladších chirurgických oborů a její vývoj neustále pokračuje. Největším z předělů v její historii bylo zavedení operačního mikroskopu, což od základu změnilo chirurgickou techniku a znamenalo definitivní rozchod mezi klasickou chirurgií a neurochirurgií.
celý článek >>

Intervenční techniky v neurochirurgii
MUDr. Milan Mohapl    MUDr. Milan Kramář    Doc. MUDr. Vladimír Beneš ml. DrSc.  
Padesátá léta minulého století byla charakterizována nástupem a rozmachem cévní neurochirurgie. Byla poprvé provedena endarterektomie, v daleko větší míře začala být operována aneuryzmata a arteriovenózní malformace.
celý článek >>

Diagnostika a terapie Parkinsonovy nemoci
Prof. MUDr. Evžen Růžička DrSc.   As. MUDr. Jan Roth   
Parkinsonský syndrom (extrapyramidový rigidní, akineticko-rigidní, hypertonicko-hypokinetický) je charakterizován vzájemnou kombinací příznaků pohybového zpomalení (bradykineze), svalové ztuhlosti (rigidity), třesu (tremoru) s maximem vyjádřeným v klidové zátěži a poruch stoje a chůze.
celý článek >>

Zolpidem
MUDr. Martin Votava   
Nespavost není zanedbatelný problém. Vydatný spánek je základním předpokladem pro spokojený a plnohodnotný život, jeho nedostatek je problémem, který se odráží i v sociálním a ekonomickém zapojení daného jedince do společnosti. Proto nepřekvapuje, že WHO řadí spánkovou deprivaci k závažným zdravotním problémům.
celý článek >>

Lidský mozek a umělá inteligence
Ing. Karel Knop   
Nejdokonalejším a bezesporu nejvyšším výtvorem přírody je člověk a v jeho dokonalosti (samozřejmě i v dílčích nedokonalostech) na samém vrcholu pyramidy je lidský mozek. Je to orgán, který, podobně jako daleký vesmír, hluboké dno oceánů nebo nitro země, není zatím zcela probádaným objektem, ačkoli se těší velkému a neutuchajícímu zájmu vědců. Přesto o tomto unikátním výtvoru přírody víme mnoho:
celý článek >>

Farmakologická léčba bolesti v neurologii
MUDr. Vladimír Moravec   
Bolest má obecný biologický význam, protože chrání a varuje organismus před poškozením a signalizuje nebezpečí. Kromě složky senzitivní má i aspekt afektivní.
celý článek >>

Nechodí Mikuláš...
Lidia Našincová   
 
celý článek >>

Japonsko očima českého lékaře
Prof. MUDr. Vladimír Šerý DrSc.  
Do Japonska jsem byl pozván k proslovení přednášek na univerzitách v Okinawě, Nagasaki, Ósace, Kjótu, Sapporu a Tokiu. Kromě toho jsem se zúčastnil mezinárodního sympozia na téma Horečka dengue a uspořádal jsem kurz o aktuálních problémech tropických nemocí pro lékaře Ústřední vojenské nemocnice v Tokiu, kteří se zajímali o působení v jednotkách „modrých baretů“ v Africe.
celý článek >>

Městská nemocnice na Bulovce
Doc. MUDr. Petr Svobodný CSc.  
K vybudování vlastní moderní nemocnice se počátkem 20. století nakonec rozhodli také otcové hlavního města, i když se zpožděním za svými vinohradskými a žižkovskými sousedy. Už v prvním desetiletí nového století publikoval tehdejší okresní lékař, od roku 1910 vrchní městský fyzik Ladislav P. Procházka (1872-1955) své návrhy na reorganizaci zdravotnictví hlavního města, ke kterým přihlíželo městské zastupitelstvo, když v roce 1908 rozhodlo postavit „novou, velkou a moderní nemocnici“.
celý článek >>

O psaní a plnicích perech v dnešní uspěchané době
Petr Plachý   
Dnešní doba jako by nepřála klasickým a jednoduchým průvodcům lidstva, kteří stáli u zrodu jeho pokroku. V moderní době digitalizace mnozí z nás používají k psaní počítač a přitom zapomínají na takové pomocníky, jako jsou psací potřeby.
celý článek >>

Zpráva o nemocech mocných - Napoleon
Prof. MUDr. Ivan Lesný DrSc.  
Umírám předčasně, zavražděn anglickou oligarchií a jejími najatými vrahy... ...přeji si, aby můj popel spočinul na březích Seiny uprostřed francouzského národa, jejž jsem tak miloval... Z Napoleonovy závěti
celý článek >>

Trmalova vila
Rodinný dům pro ředitele veřejné obchodní školy Františka Trmala z Toušic (1866-1945) a jeho manželku Růženu patří k prvním provedeným stavbám architekta Jana Kotěry.
celý článek >>

Architekt Jan Kotěra - Interiérová a nábytková tvorba
PhDr. Daniela Karasová CSc.  
Zaměření na interiér, nábytek a bytové doplňky bylo důležitou součástí Kotěrovy architektonické tvorby.
celý článek >>

Česká šlechta - Rodina Coudenhove-Kalergi v běhu staletí
PhDr. Petr Mašek   
Tento článek je věnován aristokratickému rodu, jehož jméno není zapsáno ve všeobecném povědomí, ale jehož osudy jsou natolik kuriózní a zároveň poučné, že stojí za širší zveřejnění. Připomenutím rodiny Coudenhove-Kalergi tak zároveň přiznáme dluh, který k tomuto rodu český národ má.
celý článek >>

Vzrušení Vesetu
 
celý článek >>

Dana Vachtová - Plastiky velkých dramat a zápasů
Mgr. Ivo Křen   
Na scénu ateliérové sklářské tvorby vstoupila Dana Vachtová v první polovině šedesátých let dvacátého století jako absolventka ateliéru skla a monumentální malby prof. Josefa Kaplického na pražské VŠ uměleckoprůmyslové.
celý článek >>

Lékařská exlibris
MUDr. Svatopluk Káš CSc.  
Exlibris přeloženo z latiny znamená „z knih“. Účelem exlibris bylo označit majitele. Rozšířila se po zavedení knihtisku. Knihy byly vzácné a drahé a zapomínaly se vracet, a tak jako jakási ochrana před „zapomnětlivostí“ těch, kteří si knihu vypůjčili, vznikla první exlibris.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek