Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS.
Obsah časopisu
Každé desáté dítě se dokáže ubránit AIDS
Jedna desetina dětí je od narození vybavena imunitním systémem, který - i když je tělo napadeno virem HIV - se dovede bránit tak účinně, že se u něho nerozvine AIDS. Co se ale děje, když člověk dospěje?
Nejnovější výzkumy potvrzují, že tzv. gastrický bypass pomáhá lidem trpícím obezitou z cukrovky účinně hubnout, znovu nepřibrat a udržet si také lepší hladinu glukózy. Tato metoda se ukazuje být podstatně účinnější než cvičení a diety.
Hladina tak zvaného hormonu stresu, pokud je měřena ve vlasech, může stanovit míru šance na úspěšné umělé oplodnění. Vědci z University of Nottingham doufají, že se jim podaří postupně najít způsob, jak čelit neplodnosti.
Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zazní při svátečním Dni vzniku samostatného československého státu také letos. V pátek 28. října v 18 hodin ho FOK provede ve Smetanově síni Obecního domu. Orchestr vystoupí pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu bylo letos zařazeno 310 snímků a dalších 26 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře.
Příběh malíře, který se proslavil legendárními výjevy z džungle, aniž by kdy opustil Francii, vypráví expozice v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Výstavu Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée dOrsay.
Divadlo Spektákl, které tvoří studenti a čerství absolventi pražské DAMU má pro letošní sezonu připraveny ve Studiu Švandova divadla tři nové premiéry. Jako první uvedou Goethova Fausta, jehož nastudování se ujal student čtvrtého ročníku režie Katedry činoherního divadla Norbert Závodský.
Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, protože neštovice už naštěstí nikoho neohrožují. Zásluhu na této vyhrané válce se zákeřnou nemocí mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.
Máme radost, že můžeme žít svobodně. Věříme, že naše země je moderní evropský demokratický stát, který hájí lidská práva a prosazuje spolupráci evropských národů, hájí svobodu, demokracii a rovné postavení pro všechny. Jen dívat se však nestačí. Svoboda je naší současností. Chceme, aby byla také naší budoucností. Chceme dnes nejenom slavit a připomínat, ale též dát najevo naše odhodlání bojovat za základní demokratické principy a hodnoty, a tím i za naši svobodu a svobodu všech lidí. To za nás nikdo jiný neudělá. Proto se sejdeme. Máme co slavit a kam směřovat! To je motto Koncertu pro budoucnost, který završí letošní oslavy 17. listopadu v centru Prahy. Přispějte na jeho technické zabezpečení a živý přenosa – přijďte slavit.Máme co slavit!
Státní cena za literaturu byla 24. října 2016 udělena Petru Královi za titul Vlastizrady. Soubor kritických statí a esejů seznamuje čtenáře s rozsáhlou, ale vcelku neznámou a nedoceněnou částí tvorby této pozoruhodné osobnosti. Texty o literatuře, o malířství, filmu, fotografii, jazzu či dokonce dobrém jídle jsou tu zastoupeny společně obecnějšími úvahami o společnosti a kultuře.
Václav Havel: Když se člověk zachová statečně, je to obvykle ze zbabělosti
“Osobně u sebe pozoruji to, že když se zachovám statečně, tak je to vlastně ze zbabělosti,” říká Václav Havel v rozhovoru, který poskytl v červnu 2010 v souvislosti s dokumentárním filmem Václava Dejčmara a Mishy Votruby. Snímek nazvali I am fishead, nebo-li Ryba smrdí od hlavy, a kladou si v něm otázkou, kdo jsou vlastně lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních? Téma, jež lety neztrácí na aktuálnosti.
Iluze "falešné ruky" ukazuje, jak mozek rozumí tělu
Italští vědci použili pokus s falešnou rukou, aby dokázali lépe pochopit, jak naše mysl chápe informace, jež mu poskytují smysly. A došli k závěru, že lze mozek poměrně jednoduše ošálit, což by mohlo znamenat pokrok v léčbě pacientů po mozkové mrtvici.
Slábnoucí schopnost porozumění plynoucí řeči nezáleží ve vyšším věku jen na stavu sluchového aparátu, ale velký vliv má i samotný mozek. Ve starším věku má potíže zpracovávat rychle přijaté informace a správně je vyhodnocovat.
Injekce hormonů se ukazují jako bezpečná a efektivní cesta k antikoncepci, ovšem tentokrát pro muže. Výzkumníci se Spojených států říkají, že jejich látka má téměř 96% úspěšnost. Zbývá už jen odstranit vedlejší účinky, které však nepatří k těm závažným.
Záleží na tom, zda je nádor umístěn na pravé, nebo levé straně tlustého střeva? Zpráva itaských vědců a statistiků prokazuje, že lokalizace tumoru je důležité kritérium pro stanovení dávek chemoterapie a také pro přesnější určení prognózy.
Robotická ruka a mozkový implantát místo končetiny
V zimě 2004 si Nathan Copeland z Pennsylvanie zlomil krční obratel při autonehodě a ochrnul od hrudi dolů. Mladý muž začal právě studovat na vysoké škole, a ikdyž nemohl ve studiu pokračovat, rozhodl se posléze zúčastnit klinických zkoušek na University of Pittsburgh. Jejich cílem bylo pomocí implantátu, který propojuje lidský mozek s počítačem (BCI – brain-computer interface), a robotické ruky znovu umožnit postiženému pocit doteku.
Mnoho dětí nedokáže ještě kontrolovat zcela své chování, když se zapojuje do obvyklého předškolního systému, a proto ve školce potřebuje výchovnou podporu. To konstatuje nejnovější americká studie, na jejímž základě vědci doporučují, aby nebyly děti předškolního věku zatěžovány příliš vysokými nároky, ale spíše se dbalo o jejich přirozený emociální a sociální vývoj.
Postavila pomníky. Z polystyrenu, protože je tímto materiálem posedlá. A těmi pomníky, tedy cyklem hravých osobitých soch, skládá hold zajímavým osobnostem – tvůrčím ženám a mecenášům, bez nichž by řada artefaktů či staveb nikdy nevznikla. Chtěli díla podpořit, ale netoužili je vlastnit, což je sen každého umělce. To říká Erika Bornová a svou nejnovější výstavu nazvala Posedlost.
Na dně oceánů, tam, kam by lidské oko nedohlédlo, žije v mořském království víla. Pleť má čistou a hebkou, jako je lístek růžového květu, oči modré jako hlubina a její srdce trápí láska… Nová inscenace Stavovského divadla na hudbu Zbyňka Matějů a v režii tandemu SKUTR uvede půvabnou pohádku H. CH. Andersena jako večer poetických tanečních obrazů, který je určen nejen rodinám s dětmi, ale všem, kteří milují tento nesmrtelný příběh.
Hledání hranice – tak bychom mohli stručně charakterizovat celoživotní úsilí Josef Istlera. Rozhraní reálna a ireálna, rozhraní malířství a grafiky, rozhraní spontánnosti a exaktnosti. Ačkoli tento malíř a grafik patřil k protagonistům evropského informelu, od své poslední retrospektivní výstavy v roce 1989 se na současné výtvarné scéně téměř neobjevil. Až do teď. Museum Kampa nabízí ojedinělou příležitost nahlédnout do jeho fantaskního díla.