předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 96/2012
téma:
Medicína a čeští vědci
Nové léky, nové naděje 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (96/2012)
Irena Jirků   

Půvab komorního roucha
Literatura pro klavírní trio je úžasná! Představuje vlastně mezistupeň mezi sólovým hraním a komořinou. Zatímco kvartet je z osmdesáti devadesáti procent ryze komorní hudba, v triu máte leckde sóla, hráč se musí umět okamžitě sólisticky vzepnout a poté se opět zahalit do niterného komorního roucha... S věkem se mění náš názor na interpretaci, upřednostňujeme jiné detaily než před lety.

celý článek >>

Něha a síla (2012/96)
Jana Nekolová   
Prohlížím si katalogy výtvarníků Pavly Aubrechtové a Vladimíra Gebauera, její křehké ženské koláže, jeho mužské až naturalistické asambláže a obrazy krajin. Věci zdánlivě odlišné, přitom něčím blízké. Ti dva mají skoro stejné datum narození, stejnou adresu v Novém Strašecí. Na společné cestě, výtvarné i životní, jsou už celých čtyřicet let.
celý článek >>

Ráda tančím na ticho
Jana Nekolová   
S tanečnicí a choreografkou Bárou Látalovou jsem se měla setkat po premiéře jejího nového představení Margaretha vypravuje. Jenže Báru zradilo to nedůležitější – zdraví.
celý článek >>

Pán v buřince
Jana Nekolová   
Když René Magritte spatří obraz Giorgia de Chirica Píseň lásky, poznamená si: „Mé oči poprvé uviděly myšlenku.“ Roku 1926 namaluje svůj první surrealistický obraz Ztracený žokej. Dílo tohoto výsostného mystika vystavuje vídeňská Albertina do 26. února.
celý článek >>

Poslouchejte se zavřenýma očima
Irena Jirků   
Miluje hudbu, parní lokomotivy, lodě, středověkou architekturu a publikum, které poslouchá se zavřenýma očima. Čeněk Pavlík, špičkový český houslista, člen světově proslulého Guarneri tria Prague.
celý článek >>

UFO na Sněžce
Günter Bartoš   
„Hlas zvonů večerních potkával se z krajů českých i z roviny slezské na temenu hory...“ Tak v roce 1833 popsal Karel Hynek Mácha své pocity na nejvyšší české hoře. Dnes se na stejném místě potkávají signály mobilních operátorů.
celý článek >>

Fenomén jménem Wobenzym – a odpovědnost (2012/96)
Jiří Wald   
„Vsadil jsem na synergii. Tento způsob myšlení a jednání, postavený na odvážném spojování na první pohled zcela nesouvisejících, ba dokonce odlišných věcí, se stal postupně nejsilnějším nástrojem našeho podnikání,“ konstatuje Jiří Wald. Spoluzakladatel a jednatel společnosti MUCOS Pharma CZ, s.r.o. rekapituluje 22 let, které věnoval nejen prosazování tzv. systémové enzymoterapie, ale mnoha dalším, veskrze nevýdělečným projektům.
celý článek >>

Italská inspirace
Günter Bartoš   
Po Řecku to spekulanti a média rozjíždějí proti Itálii. Přes svoji stagnaci však zůstává stát na jihu Evropy inspirativní zemí, turisticky pak nejzajímavějším místem na světě. Už několik staletí.
celý článek >>

Brežněv: Neboj se, zabít chtěl mne, ne tebe!
Karel Pacner   
V sobotu 22. ledna 1969 sledovaly miliony sovětských občanů návrat dalších hrdinů vesmíru do Moskvy. Na vnukovské letiště přiletěly posádky lodí Sojuz 4 a Sojuz 5. Jejich stroje se před několika dny ve vesmíru spojily a dva muži přeručkovali venkem z jedné paluby na druhou. Alexej Jelisejev a Jevgenij Chrunov opustili Sojuz 5, kde zanechali Borise Volynova, a přelezli do Sojuzu 4 k Vladimíru Šatalovovi. Sověti neuměli vytvořit vnitřní tunel, proto se museli uchýlit k téhle primitivní metodě. „Konvoj vládních vozidel se blíží k Borovické bráně,“ říkal nadšený televizní komentátor. „Za několik minut budou hrdinní kosmonauti v Kremlu, kde proběhne jejich slavnostní vyznamenávání…“ Najednou obrazovka ztemněla, reportáž přerušili. Vysvětlení nikdo nepodal.
celý článek >>

Uran – planeta válející sudy
Petr Sobotka   
Některé planety jsou všeobecně známé a často se o nich mluví. Že má Saturn prstence, nebo že Mars je červený, to ví skoro každý. Ale když se řekne planeta Uran, málokomu se vůbec něco vybaví. Přitom jde o velice zajímavou planetu, která v mnohém překvapuje.
celý článek >>

Konec tichého teroru
Günter Bartoš   
Východoněmeckou tajnou policii Stasi označili za „meč a štít dělnické třídy“. Zlomil se v lednu 1990.
celý článek >>

Bohuslav Svoboda: O (ne)svobodě
Irena Jirků   
„Jako úspěšný lékař nebo špičkový chirurg máte daleko víc lidské úcty a vážnosti, než jaké se vám dostane v politice,“ říká pražský primátor. Přesto nelituje své volby.
celý článek >>

Nové léky, nové naděje
Eva Bobůrková   
Rok 2011. Největší úkoly medicíny se nazývají Alzheimerova choroba, rakovina, buněčná terapie a nové vakcíny. Kam vědci za tento rok pokročili v hledání nových léků a postupů? Například genová terapie kráčí vpřed mílovými kroky, představuje naději pro nemocné trpící Parkinsonovou chorobu či HIV. Pomocí kmenových buněk zase vědci zkoušejí léčit nemocná srdce, játra, oční sítnice či také mužskou neplodnost...
celý článek >>

Medicína a čeští vědci
Eva Bobůrková   
O nové objevy a léčebné postupy v oblasti transplantací, nemocí jater či rakoviny se loni zasloužili i čeští vědci.
celý článek >>

Stomatologie s mikroskopem (2012/96)
Irena Jirků   
Stomatologie a její podobory v posledních letech prožívají velký boom. Terapeutické možnosti se zásadně rozšiřují. „Když už se nepodaří předejít problému pomocí preventivní stomatologie, je dnes přesto možné opravit a zachránit řadu zubů, které dříve nevyhnutelně končily extrakcí,“ říká MUDr. Hana Zallmannová, stomatoložka, která organizuje mimo jiné v rámci veřejně prospěšné společnosti Český zelený kříž preventivní akce ve školách. Doktorka Zallmannová patří také ke stomatologům, kteří při své práci už využívají mikroskop.
celý článek >>

První pomoc
redakce   
Když zima, tak i zlomeniny a úrazy.
celý článek >>

Nová hudba není usedlá
Jana Nekolová   
Šest skladeb soudobé hudby od šesti mladých skladatelů již pátým rokem soupeří o přízeň posluchačů. Do 12. února můžete na www.nuberg.cz hlasovat i vy!
celý článek >>

K. Ch. – portrét politické vězeňkyně
Jaroslav Vaňous   
Každý člověk je otevřenou knihou, v níž se dají nalézt reflexe nejrůznějších událostí. V té knize jsou zaznamenány osobní prožitky, nalezneme v ní i stopy dějinných zvratů. Jestliže konkrétní lidské příběhy ponecháme bez pozornosti, budeme jako bez paměti. A nic nepochopíme...
celý článek >>

Tak pravil LaChapelle
Jana Nekolová   
Nezaměnitelný, na první pohled rozeznatelný styl, ale i kýčovité a povrchní – takové jsou ohlasy na tvorbu amerického fotografa Davida LaChapelle. Jeho dílo vyvolává rozporuplné reakce. Přesto, nebo možná právě proto, je jeho výstava v Galerii Rudolfinum velkou kulturní událostí.
celý článek >>

Rovnováha krajiny
Irena Jirků   
Jakýkoliv cizorodý zásah do přírodního prostředí, ať vypadá sebehůř, bude dříve či později krajinou přijat a stane se její součástí. Je vůbec nějaká jiná možnost?
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA