předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 95/2011
téma:
Mozek
Leonardo da Vinci v Londýně 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial 2011/95
Irena Jirků   
Je jarní večer roku 1482, v paláci Sforzů se bude zase celou noc tančit. Možná, když budete mít štěstí a pozvou vás ke stolu, uslyšíte, jak hraje na loutnu Leonardo da Vinci. Musíte si ale pospíšit, je zřejmé, že ambiciózní Florenťan má už své hudební kariéry až nad hlavu. Právě sedá ke stolu a skládá dopis pro zdejšího vladaře. „
celý článek >>

Lionardo - známý, a přece neznámý (95/2011)
Irena Jirků   
Výstava Leonardo da Vinci, malíř milánského dvora, která je až do 5. února otevřena v Národní galerii v Londýně, je bezesporu událostí roku. Z patnácti dochovaných Leonardových maleb je jich k vidění v Londýně devět (!), což samo o sobě představuje málokdy opakovatelnou situaci.
celý článek >>

Veronika Holcová: Balancuju mezi fantazií a realitou
Eva Bobůrková   
Kdyby ji nevzali na střední umělecko průmyslovou školu, možná by dnes byla zeměměřičkou. Ale Veronika Holcová přijata byla, a tak se začal naplňovat její dětský sen: stát se vousatým umělcem se štětcem v ruce. Netušila tehdy, že i žena může být malířkou. Před jejími obrazy dnes člověka napadá: Kam by jako geodetka „ronila“ své sny?
celý článek >>

Teď si hraju na zpěvačku
Jana Nekolová   
Starý žižkovský dvorek. V něm neútulná, chladná místnost. Právě tady začíná zkoušet své nové představení Anna Polívková. Hraje, režíruje, tančí... A teď i zpívá.
celý článek >>

Joža Uprka
PhDr. Helena Musilová   
Cesta z Hodonína do Hroznové Lhoty byla velkolepá. Banderia provázela nás až do Hroznové Lhoty. U obcí, jimiž jsme projeli, čekala představenstva obcí, školní mládež, vyparáděné děvčice a snad i celá dědina. Podáno po starodávnu chleba a soli a pohár vína. Vítání u Rohatce dojalo k slzám. V Hroznové Lhotě rušno a živo: té slávy tu snad nebylo a nebude. Pero je slabo a v tom radostném rozvíření věru je za těžko dojmy shrnout. Hudci vesele hrají, chlapci cifrují, tančí, zpívají a mezi nimi sedí Rodin a spokojeně naslouchá skvostné melodii starodávné ,Umrem, umrem, ale neviem kedy‘ […]“ psaly 3. června 1902 Lidové noviny a referovaly o dnes již legendární návštěvě francouzského sochaře Augusta Rodina na Slovácku.
celý článek >>

Já žiji pro své Janovice
Jana Nekolová   
Rainer Maria Rilke či dramatik Karl Kraus tu patřili k stálým hostům. Kouzelný kraj kolem a úchvatný zámecký park je jistě inspirovaly. Jenže důvodem jejich návštěv byla především žena – Sidonie Nádherná, poslední zámecká paní.
celý článek >>

Ohlédnutí za kongresem LYMPHO 2011
MUDr. Klára Císařová   
Ve dnech 14. - 15. října 2011 uspořádala Česká lymfologická společnost ČLS JEP tentokrát v Ostravě v moderních prostorách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava 19. kongres LYMPHO 2011.
celý článek >>

O užitečnosti her
František Houdek   
Před 180 lety zemřel první antropolog světa.
celý článek >>

Katedrály informací
Günter Bartoš   
Každá doba po sobě zanechává architektonické monumenty. Dlouho se zdálo, že památkou na dobu konzumního kapitalismu budou obchodní centra a logistické areály. Naštěstí se v posledním dvacetiletí objevil nový trend. Po celém světě, od Seattlu po Tokio, se stavějí nové reprezentativní knihovny. Katedrály informační éry.
celý článek >>

Ve studovně společně sdílíme ticho. Rádi.
Günter Bartoš   
Architekt David Vávra považuje knihovny za nahrážku duchovního chrámu a podle jeho návrhu jeden takový sekulární chrám právě vzniká v Hradci Králové. S Vávrou však nelze nehovořit i o tom, co nevzniklo – o Kaplického knihovně, takzvané Chobotnici.
celý článek >>

Dnes hlídáme my vás!
Karel Pacner   
Pro příslušníky kontrarozvědky Státní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti to musel být šok: studenti je začali hlídat! V prosinci 1989 měly službu stálé studentské hlídky před policejními budovami v Praze, Olomouci i třeba Brně.
celý článek >>

Doyen české astronomie
Libuše Koubská   
Je mu devadesát dva let, před nedávnem se vrátil z kongresu Mezinárodní astronautické federace, který se tentokrát konal v Jihoafrické republice, v Kapském Městě. Kongres vlastně skončil už 7. října, ale docent Luboš Perek si pobyt na jihu Afriky ještě o pár dní prodloužil, protože vedle celoživotního zaujetí pro astronomii také po léta sbírá lastury. A zátoky na pomezí Atlantského a Indického oceánu se mu jevily v tomhle ohledu velmi slibné. Tak si je svižně prošel.
celý článek >>

Mozek a otisky paměti
Eva Bobůrková   
Vědci zkoumají paměť doslova od nepaměti. Moderní éra výzkumu přinesla mnohé poznání, ale fenomén paměti zůstává dál v mnohém nepoznaný. Pomocí moderních metod se jí zabývá také neurofyziolog Karel Ježek, který působí ve Fyziologickém ústavu Akademie věd.
celý článek >>

Namaluj obraz mysli
Irena Jirků   
Rembrandt van Rijn, Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Oscar Kokoschka a samozřejmě Leonardo da Vinci... Nejen vědci, ale i umělci se po staletí pokoušejí zachytit obraz naší mysli a duše. Unikátní výstavu věnovanou tomuto tématu připravila Moravská galerie v Brně.
celý článek >>

Onemocnění sítnice
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Sítnice je tenká nervověcévní blanka, která obsahuje fotoreceptory a nervové buňky. Úkolem sítnice je zprostředkovat zrakové vnímání, které je pak zpracováno mozkem v celé své složitosti i kráse.
celý článek >>

Vidím revoluci v oční medicíně
Eva Bobůrková   
Nanotechnologie, bionika, kmenové buňky, genová terapie. To jsou nadějné směry medicíny, které přinášejí revoluci i do očního lékařství.
celý článek >>

Leysin, slunečná vesnice
Jana Vlková   
Koncem 18. století zaujala anglického badatele Thomase R. Malthuse švýcarská obec Leysin: u jejích obyvatel zaznamenal nejvyšší střední délku života široko daleko. Přičetl to příznivým klimatickým podmínkám...
celý článek >>

Velká magie na malé ploše
Libuše Koubská   
Vendula Císařovská: Miniatury, kapličky a dvě fresky pro pracovnu prezidenta Havla
celý článek >>

Deset let a dost? aneb Nekrolog za Divadlo Komedie
Vladimír Hulec   
České umělecké prostředí dokáže vyprodukovat kvalitní týmy, udržet je však v chodu je zatím nad jeho možnosti, nebo spíš – není zde ochota a odvaha se za některé týmy či osobnosti veřejně postavit...
celý článek >>

Rozdílné ztvárnění představ
Jiří Machalický   
Cena Jindřicha Chalupeckého ukazuje do značné míry podobu či úroveň českého současného umění. Z desítek mladých umělců nevybírají jen Češi, porota je mezinárodní, takže pohled je objektivnější. Když přihlédneme k celkovému vývoji ceny, tak je zřejmé, že se během posledních dvou desítek let výrazně změnil umělecký názor, že se prohloubila svoboda ve způsobu vyjádření, ve volbě výrazových prostředků.
celý článek >>

Dokument s doteky surrealismu
Günter Bartoš   
Pražská Leica Gallery připravila ohlédnutí za tvorbou české fotografky Dagmar Hochové (nar. 1926).
celý článek >>

Ty tajemný svátku
Irena Jirků   
... Hoj, ty štědrý večere,
ty tajemný svátku,
cože komu dobrého
neseš na památku?
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA