předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 91/2011
téma:
Klimakterická medicína
Zaostřeno na oči 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (91-92/2011)
Irena Jirků   
„Taky se těšíte na léto, na prázdniny? Já velmi, příští týden odjíždím do Itálie. Už tam jedeme potřetí, do stejného městečka, do stejného hotýlku. Moře, ryby, dobré víno – a čtení! Stáhl jsem si do iPodu úžasné knížky a budu si číst a číst a číst...“
celý článek >>

Helena Konstantinová - Jak ochočit kouř (91-92/2011)
Irena Jirků   
Poprvé jsme se potkaly před několika týdny na Malé Straně, ale jako kdybychom se znaly odpradávna. Respektive, já paní Konstantinovou znám. Díky knížkám! Třeba díky Holanově sbírce Pojď se mnou do noci, kterou tak skvěle ilustrovala. Když jí líčím, že mám tu knihu roky na nočním stolku, jen se jemně usměje. Nechce vzpomínat. Také už nemaluje tváře. Zato propadla světlu. Vábí ji „škála od nejhlubší černě až k nejlehčím průsvitným pianissimům“, vlastnosti kouře a černě sazí... Mimochodem, o tom všem dovede hezky vyprávět i psát. 
celý článek >>

Orchestr musí být živý organismus
Günter Bartoš   
Hudební veřejnost přivítala jmenování Jiřího Bělohlávka šéfdirigentem České filharmonie jako šanci k návratu mezi světovou špičku. V rozhovoru na dálku dirigent analyzuje současný stav orchestru a nastiňuje své představy.
celý článek >>

Miró
Eva Pivodová   
Kdyby měl milovník umění letos v létě navštívit v Londýně jen jedinou galerii, ať je to Tate Modern na pravém břehu Temže. Právě tu totiž vystavují na 150 maleb, kreseb, soch a tisků katalánského malíře Joana Miró.
celý článek >>

Někdy si i zařvu
Jana Nekolová   
Na staré fotografii vedle rozčepýřeného Václava Havla stojí malá holka v pyžamu a pozoruje. Z té malé holky je dnes zralá žena. Pozorovat nepřestala. Svým školeným hlasem, někdy syrovým, jindy křehkým, vás přinutí se zastavit, naslouchat a snít. Jmenuje se Sylvie Krobová.
celý článek >>

Známá i neznámá muzea
Eva Pivodová    Jana Nekolová    Günter Bartoš   
... ve Vídni
Essl Museum
Ve Vídni mají přes 100 muzeí, přesto zde vznikají nové instituce. Jednou z nich je Essl Museum, otevřené v roce 1999. V Čechách bychom ho označili spíš za galerii, protože vystavuje sbírku moderního umění významných rakouských sběratelů Agnes a Karlheinze Esslových, jinak též majitelů sítě obchodů pro kutily Baumax. Jejich kolekce obsahuje přes 7000 položek od rakouského malířství přes Informel, vídeňský aktionismus a novou malbu až po současný „mediální pluralismus“. Sběratelské aktivity Esslových nejsou nahodilé. Obvykle usilují o akvizici celých skupin děl od umělců, což nazývají „sběrem do hloubky“.
 
celý článek >>

Pocta české koláži (91-92/2011)
Irena Jirků   
Takřka 500 artefaktů čítá sbírka společnosti Pražská plynárenská. Její finanční ředitel Jiří Hamšík nepochybuje, že se unikátní kolekce českých koláží bude dál rozšiřovat.
 
celý článek >>

Archaické město Matera
Günter Bartoš   
Devět tisíc let. Tak dlouho žijí lidé v jeskyních v jihoitalském regionu Basilicata. Nad cave paleolitických lovců a pastevců vzniklo město, které si dodnes uchovalo svůj prehistorický charakter.
celý článek >>

Lovci mamutů
František Houdek   
Narodil se 28. srpna 1851 v Blansku. V šestadvaceti složil Karel Jaroslav Maška ve Vídni státní profesorskou zkoušku z matematiky a deskriptivní geometrie; napřesrok nastoupil jako profesor na reálce v Novém Jičíně. Hojně se přitom zabýval také prehistorií lidstva – hned se poohlížel, kde by se dalo „archeologizovat“. Starosta mu poradil nedaleký vrch Kotouč u Štramberka.
celý článek >>

Madagaskar, ohrožený ráj
Eva Bobůrková   
Rychlost vymírání vzácných a bizarních živočichů či rostlin na podivuhodném koutě planety nabývá na katastrofickém tempu. Za dvacet, třicet let může být z Madagaskaru ostrov ztracených pokladů.
celý článek >>

Největší dalekohled
Libuše Koubská   
Povedlo se to. Zatímco při předchozí návštěvě nejzápadnějšího ostrova Kanárských ostrovů La Palma jsme se k současnému největšímu pozemskému dalekohledu Gran Telescopio Canarias nedostali kvůli počasí, tentokrát byla naše výprava úspěšná.
celý článek >>

Národní muzeum v čase změny 2011–2015
Günter Bartoš   
Historická budova Národního muzea zavře 7. července 2011 na necelé čtyři roky svou bránu. Ředitel Michal Lukeš vysvětluje, jak se tradiční instituce po dlouho připravované rekonstrukci změní.
celý článek >>

Hrdinové bitvy o Británii
Karel Pacner   
Československá 310. peruť vznikla v rámci britské RAF už 12. července 1940. Do bitvy o Británii poprvé zasáhla šest týdnů nato. Úspěšně. K zemi poslala tři německé letouny.
celý článek >>

Klimakterická medicína v roce 2011 (91-92)
MUDr. Tomáš Fait Ph.D.  
Klimakterium (přechod, perimenopauza) je období přechodu mezi plodným věkem ženy a začátkem stárnutí, ve kterém dochází k přirozenému poklesu funkce vaječníků a následným hormonálním, fyzickým i psychickým změnám. 
celý článek >>

Věkem podmíněná makulární degenerace (91-92/2011)
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Degenerativní procesy sítnice jsou nezánětlivá postižení charakteristická postupným zánikem nervových elementů a vznikem atrofických změn. Příčina vzniku těchto pochodů není jasná a terapie zatím není uspokojivá. Nejznámější degenerací sítnice je věkem podmíněná makulární degenerace, která je nejčastější příčinou nevidomosti v seniorském věku.
celý článek >>

Prof. MUDr. Vladimír Vonka, DrSc.: Musíme prosadit očkování všech mladých dívek!
Irena Jirků   
Revoluční krok v historii medicíny. Vědci, obvykle střízliví a věcní, v tomto případě nešetří superlativy. Objev lidských papillomavirů jako původce karcinomu děložního čípku a následný vývoj preventivní protinádorové vakcíny považují za zásadní mezník. K jeho dosažení přispěla významnou měrou i rozsáhlá studie, která byla v letech 1975 až 1983 realizována v tehdejším Československu. Vedli ji profesor Vladimír Vonka a již zesnulý profesor Jiří Kaňka.
celý článek >>

Papillomaviry: vývoj, výzkum a vakcinace
RNDr. Eva Hamšíková   
Říše virů zahrnuje tvarově velice rozdílné mikroorganismy, mnohem menší než bakterie – největší virus pravých neštovic je přibližně pětkrát menší než bakterie Escherichia coli a padesátkrát menší než červená krvinka. Papillomaviry velké přibližně 55 nm se řadí mezi malé viry s genetickou informací ve formě DNA.
celý článek >>

Vakcinace proti karcinomu děložního hrdla (91-92/2011)
MUDr. Tomáš Fait Ph.D.  
Možnost nechat se očkovat proti karcinomu hrdla děložního se v České republice stejně jako ve světě objevila v prosinci roku 2006. Tehdy byla po několika letech klinických zkoušek na trh uvedena kvadrivalentní vakcína Silgard.
celý článek >>

Proč potřebujeme vědu a výzkum?
Irena Jirků   
Chtěl bych vidět kmenové buňky
Věda a výzkum přinášejí inovace, pokrok, naději, zamyšlení, zábavu... Finanční otázka? Určitě, výzkum stojí hodně, ale chceme-li překonat rakovinu či diabetes, pak se nemůžeme strašit penězi... Spousta lidí si neuvědomuje, co stojí za objevením nových léčebných postupů. Možná bychom měli svoji pozornost více poutat na lékaře a vědce než na politiky a fotbalisty, kteří nám přece nezachraňují životy.
Jako malý jsem chtěl být pilotem. Ovšem z dětského snu nezbylo nic, v současnosti studuji obor laboratorní asistent. V budoucnosti se chci věnovat molekulární biologii a genetice. Fascinujícími jsou pro mě kmenové buňky, které jsou unikátem našeho těla. Jednou bych chtěl kmenové buňky vidět na vlastní oči. To je můj malý sen, který si chci splnit.
1. místo, Lukáš Landsmann, 18 let (úryvek z textu)
celý článek >>

Inkontinence, tajné téma
prof. MUDr. Alois Martan DrSc.  
Ženy se často ostýchají navštívit lékaře, přitom inkontinence výrazně snižuje kvalitu života a lze ji léčit. „Léčba se soustředí na nové typy léků, které jsou cíleněji zaměřeny na močový měchýř, a proto nemají tolik nežádoucích účinků,“ říká prof. MUDr. Alois Martan, DrSc., přednosta pražské Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN. Zodpovídá nejčastější dotazy našich čtenářů.
celý článek >>

Chlamydie – nejen problém gynekologa
MUDr. Antonín Kaprál   
Onemocnění chlamydiemi – chlamydióza – je dnes považováno některými autory za jeden z nejzávažnějších problémů zdravotnictví.
celý článek >>

Chlamydióza (91-92/2011)
Lucie Frantálová   
Chlamydie jsou nepohyblivé bakterie, které parazitují uvnitř buněk. Někdy „hostitelům“ potíže nepůsobí, jindy však stojí za vznikem nepříjemného onemocnění lidí i zvířat – chlamydiózy.
celý článek >>

Tampony: praktické a bezpečné
Lucie Frantálová   
České ženy stále používají menstruační vložky více než tampony, konstatuje gynekolog a porodník doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc., z brněnského Centra ambulantní gynekologie a primární péče. Některé dívky a ženy jsou na menstruační vložky zvyklé, vyhovují jim a nejspíše u nich také zůstanou. Jiné možná jen váhají a nemají dostatek informací – důvodem jsou z velké části zastaralé mýty, které se – ač byly již dávno objektivně vyvráceny – mezi ženami stále šíří. Jaké nejčastější omyly se tedy váží k užívání tamponů a kde je ve skutečnosti pravda?
celý článek >>

Lze zvýšit efektivitu léčby gynekologických zánětů?
MUDr. Marta Honzíková   
Pro léčbu bakteriálních gynekologických zánětů se obecně doporučuje kombinace antibiotik a protizánětlivých léků. Jednou z možností podpůrné léčby je využití přípravků pro systémovou enzymoterapii (Wobenzym® a Phlogenzym®), které jsou sice řazeny k protizánětlivým lékům, ale jejich zásahy do zánětlivého procesu bychom mohli lépe charakterizovat jako optimalizaci a synchronizaci zúčastněných dějů. Příznivé působení systémové enzymoterapie bylo prokázáno také u opakovaných vaginálních mykóz.
celý článek >>

Zdravá intimní hygiena
Lucie Frantálová   
Dostatečná intimní hygiena je důležitá pro ženy v každém věku. Správné návyky a vhodné přípravky pomáhají předcházet zdravotním problémům. A když už se potíže přece jen objeví, organismus je dokáže lépe zvládnout.
celý článek >>

A vyprávěj příběj o šátku...
Irena Jirků   
Oranžový domek postavili na Staroměstském náměstí a po čtyři dny v něm ručně tiskli šátky. Přitom vyprávěli o bourci morušovém, barvách, lyonské technice, o krásném řemesle. Fabrice Gerbe a Kamel Hamadou se mu věnují 25 let.
celý článek >>

New York by Gehry
Marcel Sauer   
Na pražském nábřeží již patnáct let tančí dům, který spolu s Vlado Milunićem navrhl americkokanadský architekt Frank Gehry. Rukopis držitele Pritzkerovy ceny, často přezdívané Nobelova cena za architekturu, je na břehu Vltavy nepřehlédnutelný. Stejně tak se vyjímá na Manhattanu, kde na jaře dokončili jeho první mrakodrap.
celý článek >>

Tradiční vozy s nápadem
Luděk Vokáč   
Návrat ke kořenům
Volkswagen se hned na třech místech na světě najednou pochlubil novou generací legendárního brouka. Auto nese název Beetle a svými tvary se daleko více blíží původnímu modelu, který před tři čtvrtě stoletím stál u zrodu automobilky Volkswagen. Sportovní karoserie s nízkými okny ukrývá kvalitní interiér, ve kterém rovněž nechybí zajímavé retro prvky. K nim patří hlavně přihrádka na rukavice před spolujezdcem a plochá přístrojová deska s lakovaným panelem. Ten může být ve vyšších stupních výbav vyveden v barvě karoserie. Na rozdíl od legendy má novodobý brouk už podruhé motor vpředu. Na výběr budou benzinové a dieselové turbomotory s výkony v rozmezí 100–200 koní.
celý článek >>

Na Braník! (91-92/2011)
Günter Bartoš   
Kdysi tu stávala vesnice s kostelíkem a barokním selským dvorem. Všude okolo zelinářské zahrady. Dnes se do srdce poklidné čtvrti zakusují developeři, peníze vítězí nad geniem loci i zdravým rozumem. Tak jako v dalších pražských ulicích i jiných českých městech.
celý článek >>

Nejlepší energie? Když ji nevyrobíme
Zora Kasiková   
Bez energie se těžko najíme, ohřejeme, nemůžeme cestovat, stavět domy nebo vyrábět. Cena, kterou za ni zaplatíme, je však někdy příliš vysoká.
celý článek >>

Salát Caesar a ztracená vejce
Marie-Paule Pospisil   
Musíte uznat, že Caesar je jeden z nejlepších a nejčerstvějších salátů, navíc krásně křupavý, prostě chuťovka, kterou lze připravit na mnoho způsobů. Ale pozor! Přes zdánlivou jednoduchost doporučuji velkou pečlivost a opatrnost, aby se zálivka povedla tak, jak má být. Nabídnu vám jeden recept klasický a několik variant.
celý článek >>

Chvála čisté vody
Eva Pivodová   
Dodržování pitného režimu je nezbytnou součástí zdravé životosprávy. V horkých letních měsících je třeba pít více a hlavně vybírat ty správné tekutiny. Na prvním místě v žebříčku prospěšných nápojů je „obyčejná“ čistá voda. Co ještě bychom měli vědět?
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA