předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 41/2005
téma:
Bolest
Fyziologie a patofyziologie bolesti, léčba bolesti 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Hrozba bezprostřední, leč anonymní
Jefim Fištejn   
Žádný terorismus neexistuje, neboť svět neví, co tento pojem znamená. Terorismus tudíž je jakousi anonymní hrozbou, podvědomou úzkostí, prostě duševním stavem. Pro mne, lidského mravence, hlavní výpotek zářijového summitu OSN, největšího v dějinách, je velmi jednoduchý: Spojené národy se nedokázaly shodnout na definici jevu, kterému světoví lídři (zítřejší outsideři?) ve své patetické ptačí mluvě říkají hlavní hrozba nebo hlavní výzva 21. století.
celý článek >>

Rozhovor s osobností prof. MUDr. Richardem Rokytou, DrSc.,
„Lékem je ta substance, která poté, co je vpíchnuta do laboratorního potkana, vyprodukuje vědeckou zprávu,“ hlásá cedulka, ovšem v jazyce anglickém, nad pracovním stolem. Ano, vědci se smyslem pro humor existují. Profesor Richard Rokyta je jedním z nich. Paradoxně se však po léta věnuje problematice veskrze neveselé - bolesti.
celý článek >>

Fyziologie a patofyziologie bolesti a z ní vyplývající možnosti diagnostiky a terapie
Prof. Ing. Richard Rokyta DrSc.  
Bolest je stará jako lidstvo a doprovází jej od jeho počátku. Je to velmi rozšířený fenomén, a dnes již můžeme konstatovat, že i nemoc.
celý článek >>

Vztah bolesti a stresu
Akutní bolest vyvolává negativní emoce, je nepříjemná, přesto ale plní významnou biologickou funkci, protože aktivuje takové vzorce chování, které chrání organismus před dalším poškozením.
celý článek >>

Bolest a pokusná zvířata
MVDr. Šimon Vaculín Ph.D.  
Asi první, kdo spojil využití zvířat a vědomostí o bolesti, byl Galen (2. století).
celý článek >>

Současná a perspektivní farmakoterapie bolesti
Prof. MUDr. Miloslav Kršiak DrSc.  
V posledních 20-30 letech nastal značný pokrok v léčbě a studiu bolesti. Kdyby se mnohé z těchto poznatků a terapeutických možností opravdu uplatňovaly v praxi, velice by ubylo bolesti a utrpení.
celý článek >>

Neuromodulace v léčbě chronické bolesti
MUDr. Jiří Kozák   
Neuromodulační metody zajišťují nedestruktivní a reverzibilní protibolestivý přístup k léčbě velmi silných, jinak neovlivnitelných chronických bolestí.
celý článek >>

Lokální formy nesteroidních antirevmatik v léčbě akutních a chronických bolestivých a zánětlivých stavů
MUDr. Marta Olejárová   
Nesteroidní antirevmatika (NSA) jsou základní součástí léčby akutních i chronických bolestivých a zánětlivých stavů.
celý článek >>

Etika a léčba bolesti
MUDr. Jitka Fricová   
Při léčbě bolesti se často dostáváme do konfrontace s etickými otázkami, a to nejen v péči o pacienty v terminálním stadiu života.
celý článek >>

Perspektivy léčby nádorové bolesti
MUDr. Ondřej Sláma   
Přes všechny nesporné úspěchy, kterých bylo v posledních desetiletích v klinické onkologii dosaženo, zůstává skutečností, že podíl vyléčených onkologických pacientů roste jen velmi pomalu.
celý článek >>

Paliativní medicína - historie a současnost
Prof. MUDr. Jiří Vorlíček DrSc.   MUDr. Ondřej Sláma   
Koncept celostní péče o těžce nemocného pacienta, tedy nejen o jeho „tělo“, ale také o „duši“ a sociální prostředí, byl v tradici evropské medicíny přítomen po staletí. Při některých klášterech vznikaly již ve středověku útulky pro těžce nemocné a zmrzačené.
celý článek >>

Současné postavení preferenčních inhibitorů COX-2
Mgr. Michaela Procházková    MUDr. Tomáš Doležal   
Nesteroidní antiflogistika (NSAID) jsou hojně využívána k léčbě akutních bolestí, zánětlivých stavů, horečky, osteoartrózy nebo revmatoidní artritidy.
celý článek >>

Léčba neuralgie trigeminu
MUDr. Václav Masopust   
Neuralgie trigeminu je jednoduchý název pro složité onemocnění. V léčbě chronické bolesti je jen málo onemocnění, kde ve výzkumu nalezení příčin a možností léčby bylo vykonáno tolik práce jako právě zde.
celý článek >>

Endoprotézy kloubní - jsme dosti odpovědní?
MUDr. Jiří Stryhal   

Před 35 lety začala v naší zemi éra totálních endoprotéz kloubních. Zpoždění deseti let za zeměmi s vyspělou medicínou bylo pro naše pacienty výhodou, protože počáteční chyby a omyly byly již vychytány.

celý článek >>

Vzkříšení konzervatismu, nebo triumf zla?
Benjamin Kuras   
Konzervatismus viditelně umírá, je už téměř v bezvědomí a přechází do kómatu.
celý článek >>

Elixír života v Divadle Ta Fantastika
Jiří Halousek   
Děj nového muzikálu Elixír života v divadle Ta Fantastika byl inspirován životním příběhem prof. Maxe Wolfa, vědce a lékaře, k jehož pacientům patřili nejznámější herci, zpěváci, spisovatelé, ale i byznysmeni a politici třicátých, čtyřicátých a padesátých let 20. století.
celý článek >>

Tři muži s fotoaparáty a válec dějin
Josef Chuchma   
Na konci srpna letošního roku zemřel fotograf Václav Chochola. Bylo mu dvaaosmdesát let. Tímto skonem se uzavřela jedna z kapitol české fotografie 20. století.
celý článek >>

Svět podle Ireny Obermannové: Baví mě prodávat těžko prodejné věci. Třeba umění
Irena Jirků   
Psaní přirovnává k létání. A tak si létá, píše, a nijak si neláme hlavu nad tím, zda to, co píše, je literatura ženská či neženská. Irena Obermannová, v současnosti snad nejúspěšnější česká spisovatelka, má prostě z psaní radost.
celý článek >>

Nezavěšujte se
Irena Obermannová   
 
celý článek >>

Příběh o muži, který viděl svět svým srdcem
Hrob nejvýznamnějšího slovenského rabína, mudrce Chatama Sofera přežil jako zázrakem ničivý antisemitismus Slovenského štátu i militantní ateismus komunistického Československa. Nový památník, vystavěný nad jeho hrobem, je dnes židovským poutním místem.
celý článek >>

Práce a víra Otomara Krejči
Radka Potměšilová   
Kdyby napsal autobiografii, jmenovala by se Práce a víra. Otomar Krejča patří k nejvýznamnějším a svou tvrdohlavou úporností dobrat se dokonalosti i k nejrozporuplnějším postavám českého divadla. V listopadu se dožívá čtyřiaosmdesáti let.
celý článek >>

Dagmar Pecková: Štěstí. Co jiného by to mělo být?
Irena Jirků   
Když přijímala pozvání na letošní Pražské jaro, uvědomovala si, že to bude už dvacet let, co na této prestižní soutěži vystoupila poprvé. Tenkrát zvítězila a vykročila za mezinárodní kariérou.
celý článek >>

Umět rozeznat krásu
Zdeněk Zahradník   
„Jiřinko, ty tvoje děti se v životě naučí rozeznat krásu!“ napsal operní režisér Ladislav Štros po shlédnutí představení „Malý Mozart“, kterou v pražském Divadle Kolowrat provedli členové Dětské opery Praha.
celý článek >>

Bludiště po 400 letech
Petr Cincibuch   
V televizním průzkumu o největšího Čecha přiřklo veřejné mínění čtvrté místo Janu Amosu Komenskému. Není absolventa základní školy, který by ho neznal. Nejvýznamnějším z jeho česky psaných spisů je Labyrint světa a ráj srdce, klasické dílo české literatury, sociální alegorie a satirická kritika společnosti.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA