předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 20/2002
téma:
Dědova mísa
Geriatrie 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Dědova mísa
Doc. MUDr. Jiří Šimek CSc.  
Člověk má ve světě mnohé výsady, nedostupné ostatním tvorům. Na některé je pyšný a rád se jimi chlubí, jiné zmiňuje jen tak mimochodem a s váhavou opatrností a jsou takové, o kterých spíš mlčí a za výsady je snad ani nepovažuje.
celý článek >>

Rozhovor s prof. MUDr. Evou Topinkovou, CSc.,
Pro své pacienty je živoucím důkazem toho, že stárnutí se lze úspěšně bránit. Pro své kolegy a kolegyně pak dokladem, že profesorkou medicíny se může stát i žena, a dokonce ne až na ‚stará kolena’.
celý článek >>

Apoptóza - programovaná buněčná smrt a stárnutí
Prof. MUDr. Eva Topinková CSc.  
Život mnohobuněčného organismu je udržován rovnováhou v produkci nových buněk a zánikem buněk starých. Integrita funkce každého orgánu i celého organismu souvisí i s jeho schopností odstraňovat buňky nadbytečné, nevhodně lokalizované, pro organismus nebezpečné, závažně postižené či infikované virem. Během vývoje mnohobuněčných organismů se vyvíjely i mechanismy, které řídí proces buněčného dělení, a další, které jsou zodpovědné za geneticky řízený program buněčné smrti. Jen tak je zajištěna tkáňová homeostáza mezi vznikem a zánikem buněk, která znamená udržení optimálního počtu optimálně fungujících buněk v jednotlivých orgánech.
celý článek >>

Hypochondrická a dysmorfofobická porucha
MUDr. Ján Praško CSc.   MUDr. Beáta Pašková    MUDr. Jiří Horáček   
Pro hypochondrickou poruchu je typické úzkostné sebepozorování a strach z nemoci. Pacient má strach, že trpí jednou nebo více závažnými somatickými chorobami. Často si stěžuje na tělesné symptomy. Nerealisticky hodnotí své tělesné příznaky; pokládá je za projev vážné nemoci. Normální a všední pocity interpretuje jako patologické. Vyvolávají v něm obavy a napětí. To vede k výraznému stresu a narušení schopnosti fungovat v osobních, sociálních a pracovních rolích.
celý článek >>

Funkční geriatrické vyšetření - komplexní pohled na starého člověka
Prof. MUDr. Eva Topinková CSc.   Doc. MUDr. Jiří Neuwirth CSc.  
Nárůst počtu starých osob v populaci má za následek zvýšené nároky na zdravotnické a sociální služby. Polymorbidita, která je typická pro vyšší věk, způsobuje, že řada osob je ve stáří různým způsobem a různě intenzivně omezována v kvalitním prožívání svého života. Funkční omezení a z něho vyplývající určitý stupeň závislosti na pomoci druhých pociťují pacienti podstatně hůře než samu chorobu, která funkční omezení (dysaptibilitu) způsobila. Ryze zdravotní problémy a obtíže se tak prolínají s problémy psychosociálními.
celý článek >>

IBU-HEPA® krém - nové topické NSA
MUDr. Jiří Sikač   
Topické formy nesteroidních antiflogistik, stejně tak jako topické formy heparinů a heparinoidů získávají čím dál tím větší oblibu mezi nemocnými i lékaři. Čím je to způsobeno?
celý článek >>

Nežádoucí příhody farmakoterapie ve stáří a možnosti jejich predikce
Mgr. Daniela Ficková   
Farmakoterapie ve stáří je provázena vyšším výskytem nežádoucích příhod U seniorů se setkáváme s vyšší incidencí nežádoucích příhod v porovnání s dospělou populací. Pokročilý věk samotný však není považován za rizikový faktor vyššího výskytu nežádoucích reakcí u seniorů. Mezi rizikovými faktory jsou uváděny zejména změny provázející stárnutí, které nesouvisí ani tak s věkem seniora, jako spíše s jeho funkčním a zdravotním stavem.
celý článek >>

Stavy akutní zmatenosti (delirantní syndrom) u starých osob
Doc. MUDr. Jarmila Plevová CSc.  
Definice delirantního syndromu (DS) Jde o kvalitativní poruchu vědomí a kognitivních funkcí, která vzniká náhle nebo v krátkém časovém úseku. Typický průběh DS je kolísavý, intenzita příznaků se během dne často mění.
celý článek >>

Rizika a prevence osteoporotických zlomenin
As. MUDr. Jiří Žák CSc.  
Riziko zlomenin a ztráta kostní hmoty Ztráty kostního minerálu probíhají v životě každého jedince u obou pohlaví, u všech ras, dokumentována byla dokonce i u prehistorického člověka. Porucha může nastat v každém věku a v každé fázi kostního vývoje. Ten rozdělujeme do tří etap: růst, konsolidace kostní hmoty a její ztráty.
celý článek >>

Thomayerova nemocnice v Praze - někdejší Masarykovy domovy
PhDr. Hana Mášová   
Nově omítnuté pavilony Thomaye-rovy nemocnice v Praze 4 pod Krč-ským lesem zasvítí ve slunci jako vyčištěné plošky v zašlém klenotu. Bílé stěny a žlutá ostění oken pavilonů s čerstvě opravenou fasádou a čistota funkcionalistické architektury i dnes mohou zapůsobit na návštěvníka stejně, jako oslnily v době svého vzniku: jako v roce 1928, kdy tady byl slavnostně otevřen pražský Ústřední zaopatřovací ústav.
celý článek >>

Cellasene nabídka od Medestea Internazionale, s.r.l., na našem trhu
Vznik celulitidy je v současnosti předmětem řady různých studií, ale dosud se jej nepodařilo objasnit.
celý článek >>

VI. gerontologické dny v Ostravě
Otázkami péče o stárnoucí populaci se budou 16.-18. října 2002 zabývat účastníci Gerontologických dnů Ostrava.
celý článek >>

Stárnutí kůže nemusí být povinné
Prof. MUDr. Pavel Barták   
Spravedlnost je v lidském životě vzácná bylina. Vlastně existuje pouze v jediné podobě: všichni lidé musí zemřít. Donedávna k tomuto druhu spravedlnosti patřilo ještě stárnutí. To se však s vývojem vědomostí o fyziologii kůže začíná vytrácet, aniž je třeba do tohoto pokroku zahrnout koupele v panenské krvi, studnu mládí z Cranachova obrazu nebo Čapkovu Věc Makropulos.
celý článek >>

Nemoci pohybového ústrojí ve vyšším věku
MUDr. Marta Olejárová   
Nemoci pohybového ústrojí se vyskytují téměř ve všech věkových skupinách. Většina zánětlivých a degenerativních kloubních onemocnění vzniká v mladším a středním věku a má chronický, progredující průběh, a proto ve vyšším věku stoupá jejich výskyt a setkáváme se s pokročilými stadii těchto onemocnění, nezřídka se značným funkčním postižením (osteoartróza, revmatoidní artritida, komplikace osteoporózy).
celý článek >>

Tromboembolická nemoc
MUDr. Iva Perlíková   
Plicní embolie a tromboembolická nemoc je významnou příčinou morbidity a mortality, zejména u hospitalizovaných nemocných. Klinickopatologická pozorování svědčí o důležité skutečnosti, že pouze necelá polovina závažných akutních plicních embolií se správně diagnostikuje. Klinicky významná plicní embolie vzniká většinou na podkladě hluboké žilní trombózy ileofemorálního systému. Častým zdrojem embolie jsou též trombózy pánevních žil po chirurgických nebo gynekologických výkonech. Zvyšuje se též frekvence trombózy subklavie po zavedení centrálního žilního katetru.
celý článek >>

Zpráva o nemocech mocných - Jana z Arku
Prof. MUDr. Ivan Lesný DrSc.  
Vyšedši z lidu, představujíc mínění pracujících a tvořivých vrstev, vykonala pro záchranu monarchie - symbol národní jednoty, záruku síly a veřejné autority - více nežvládnoucí vrstvy, vedené sobeckými zájmy třídními. Victor L. Tapié
celý článek >>

Lékařský kufřík od Schovanky
Ludvík Hess   
Když se před více než třiceti roky představila banjistka Jarka Čapková v Malostranské besedě v Praze na prvním koncertu Schovanek, bluegrassu milovné publikum doslova oslnila. Svou líbezností a hrou na banjo okouzlila i zakladatele kapely Jana Čapka zvaného Krisťák, jenž s ní spojil svou životní pouť. Naplnili ji spolu písničkami (vzpomínáte třeba na „Buchty makový“?) a posléze všemožnými koženými artefakty.
celý článek >>

Ostrov bohů
MUDr. Oldřich Koberec   
Naše cesta na Bali se uskutečnila přesně týden po teroristickém útoku na newyorská „Dvojčata“. Letěli jsme společností Garuda Indonesia přes Afghánistán a Írán a vrásky z čela nám zmizely teprve při mezipřistání v Bangkoku. Pak nás čekaly ještě tři hodiny letu a uvítalo nás Bali, nejznámější a nejnavštěvovanější ostrov Indonésie.
celý článek >>

Od věží k troskám
PhDr. Petr Mašek   
Červené obranné věže ve stříbrném poli zdobí erb prastarého rodu Thurnů po mnoho staletí. Tento rod se vícekrát zapsal do evropských, ale i českých dějin. Osud jednoho z jeho členů, prince Rudolfa Thurna, je však v naší národní paměti zapomenut.
celý článek >>

Michal Machat - Barbar s něžnou duší
Mgr. Ivo Křen   
Michal Machat patří dnes již ke střední generaci tvůrců a jeho tvorba je svou podstatou esencí výrazného názorového hnutí v ateliérové sklářské tvorbě konce 20. století.
celý článek >>

Uschlé rybičky
Ota Pavel   
Můj tatínek chodil na ryby už málo. Pořád se rýpal v zahrádce, kde měl úspěchy okatější než na otevřené přehradě. Všechno se tlačilo k nebi, volalo po vodě a kvetlo. Anebo natíral kopálovým lakem chatu, aby byla ze všech nejkrásnější.
celý článek >>

Krása bez závoje
Ota Pavel   
Ten den jsem odpoledne navštívil osmdesátiletou stařenku Žehulovou v nemocnici Na Františku.
celý článek >>

Karnevalové imprese - Fotografie Kateřiny Ebelové
Kateřina Ebelová konfrontuje ve svých fotografiích zcela odlišnou atmosféru karnevalu v Benátkách a masopustu v Basileji.
celý článek >>

Jaroslav Chudomel
Petr Cincibuch   
Akademický malíř a grafik Jaroslav Chudomel se narodil v Praze-Hostivaři. Na velkoměstské periferii nevelké svou rozlohou založil celoživotní inspiraci. Svou uhranutostí pro jediné téma připomíná čínské malíře. Vystudovaný grafik a kreslíř v průběhu let mění pouze výtvarné techniky: litografie střídá dřevořez, lept a nakonec pastel.
 
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA