předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 110/2016
téma:
Říjen
On-line verze 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

Každé desáté dítě se dokáže ubránit AIDS

Jedna desetina dětí je od narození vybavena imunitním systémem, který - i když je tělo napadeno virem HIV - se dovede bránit tak účinně, že se u něho nerozvine AIDS. Co se ale děje, když člověk dospěje?

celý článek >>

Gastrický bypass jako lék na obezitu

Nejnovější výzkumy potvrzují, že tzv. gastrický bypass pomáhá lidem trpícím obezitou z cukrovky účinně hubnout, znovu nepřibrat a udržet si také lepší hladinu glukózy. Tato metoda se ukazuje být podstatně účinnější než cvičení a diety.

celý článek >>

Hormony, vlasy a umělé oplodnění

Hladina tak zvaného hormonu stresu, pokud je měřena ve vlasech, může stanovit míru šance na úspěšné umělé oplodnění. Vědci z University of Nottingham doufají, že se jim podaří postupně najít způsob, jak čelit neplodnosti.

celý článek >>

Koncert pro republiku

Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zazní při svátečním Dni vzniku samostatného československého státu také letos. V pátek 28. října v 18 hodin ho FOK provede ve Smetanově síni Obecního domu. Orchestr vystoupí pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera.

celý článek >>

Dokumentární film v Jihlavě
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu bylo letos zařazeno 310 snímků a dalších 26 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře.
celý článek >>

Celník Rousseau v Praze

Příběh malíře, který se proslavil legendárními výjevy z džungle, aniž by kdy opustil Francii, vypráví expozice v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Výstavu Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée dOrsay.

celý článek >>

Když studenti dělají divadlo
Divadlo Spektákl, které tvoří studenti a čerství absolventi pražské DAMU má pro letošní sezonu připraveny ve Studiu Švandova divadla tři nové premiéry. Jako první uvedou  Goethova Fausta, jehož nastudování se ujal student čtvrtého ročníku režie Katedry činoherního divadla Norbert Závodský.
 
celý článek >>

Zastavili jsme neštovice
Irena Jirků   

Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, protože neštovice už naštěstí nikoho neohrožují. Zásluhu na této vyhrané válce se zákeřnou nemocí mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.

celý článek >>

Koncert pro budoucnost
Máme radost, že můžeme žít svobodně. Věříme, že naše země je moderní evropský
demokratický stát, který hájí lidská práva a prosazuje spolupráci evropských národů, hájí svobodu, demokracii a rovné postavení pro všechny. Jen dívat se však nestačí. Svoboda je naší současností. Chceme, aby byla také naší budoucností. Chceme dnes nejenom slavit a připomínat, ale též dát najevo naše odhodlání bojovat za základní demokratické principy a hodnoty, a tím i za naši svobodu a svobodu všech lidí. To za nás nikdo jiný neudělá. Proto se sejdeme. Máme co slavit a kam směřovat!
To je motto Koncertu pro budoucnost, který završí letošní oslavy 17. listopadu v centru Prahy. Přispějte na jeho technické zabezpečení a živý přenos a – přijďte slavit. Máme co slavit!


celý článek >>

Vlastizrady Petra Krále
Státní cena za literaturu byla 24. října 2016 udělena Petru Královi za titul Vlastizrady. Soubor kritických statí a esejů seznamuje čtenáře s rozsáhlou, ale vcelku neznámou a nedoceněnou částí  tvorby této pozoruhodné osobnosti. Texty o literatuře,  o malířství, filmu, fotografii, jazzu či dokonce dobrém jídle jsou tu zastoupeny společně obecnějšími úvahami o společnosti a kultuře.
celý článek >>

Václav Havel: Když se člověk zachová statečně, je to obvykle ze zbabělosti
 “Osobně u sebe pozoruji to, že když se zachovám statečně, tak je to vlastně ze zbabělosti,” říká Václav Havel v rozhovoru, který poskytl v  červnu 2010 v souvislosti s dokumentárním filmem Václava Dejčmara  a Mishy Votruby. Snímek nazvali I am fishead, nebo-li Ryba smrdí od hlavy, a kladou si v něm otázkou, kdo jsou vlastně lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních? Téma, jež lety neztrácí na aktuálnosti.

celý článek >>

Iluze "falešné ruky" ukazuje, jak mozek rozumí tělu

Italští vědci použili pokus s falešnou rukou, aby dokázali lépe pochopit, jak naše mysl chápe informace, jež mu poskytují smysly. A došli k závěru, že  lze mozek poměrně jednoduše ošálit, což by mohlo znamenat pokrok v léčbě pacientů po mozkové mrtvici.

celý článek >>

Nejde o sluch, ale o mozek

Slábnoucí schopnost porozumění plynoucí řeči nezáleží ve vyšším věku jen na stavu sluchového aparátu, ale velký vliv má i samotný mozek. Ve starším věku má potíže zpracovávat rychle přijaté informace a správně je vyhodnocovat.

celý článek >>

Mužská antikoncepce? Žádná sci-fi!

Injekce hormonů se ukazují jako bezpečná a efektivní cesta k antikoncepci, ovšem tentokrát pro muže. Výzkumníci se Spojených států říkají, že jejich látka má téměř 96% úspěšnost. Zbývá už jen odstranit vedlejší účinky, které však nepatří k těm závažným.

celý článek >>

Pravá nebo levá strana?

Záleží na tom, zda je nádor umístěn na pravé, nebo levé straně tlustého střeva? Zpráva itaských vědců a statistiků prokazuje, že lokalizace tumoru je důležité kritérium pro stanovení dávek chemoterapie a také pro přesnější určení prognózy.

celý článek >>

Robotická ruka a mozkový implantát místo končetiny

V zimě 2004 si Nathan Copeland z Pennsylvanie zlomil krční obratel při autonehodě a ochrnul od hrudi dolů. Mladý muž začal právě studovat na vysoké škole, a ikdyž nemohl ve studiu pokračovat, rozhodl se posléze zúčastnit klinických zkoušek na University of Pittsburgh. Jejich cílem bylo pomocí implantátu, který propojuje lidský mozek s počítačem (BCI – brain-computer interface), a robotické ruky znovu umožnit postiženému pocit doteku.

celý článek >>

Kdy se učíme sebeovládání?

Mnoho dětí  nedokáže ještě kontrolovat zcela své chování, když se zapojuje do obvyklého předškolního systému, a proto ve školce potřebuje výchovnou podporu. To konstatuje nejnovější americká studie, na jejímž základě vědci doporučují, aby nebyly děti předškolního věku zatěžovány příliš vysokými nároky, ale spíše se dbalo o jejich  přirozený emociální a sociální vývoj.

celý článek >>

Posedlost Eriky Bornové
Irena Jirků   

Postavila pomníky. Z polystyrenu, protože je tímto materiálem posedlá. A těmi pomníky, tedy cyklem hravých osobitých soch, skládá hold zajímavým osobnostem – tvůrčím ženám a mecenášům, bez nichž by řada artefaktů či staveb nikdy nevznikla. Chtěli díla podpořit, ale netoužili je vlastnit, což je sen každého umělce. To říká Erika Bornová a svou nejnovější výstavu nazvala Posedlost.


celý článek >>

Malá mořská víla a SKUTR

Na dně oceánů, tam, kam by lidské oko nedohlédlo, žije v mořském království víla. Pleť má čistou a hebkou, jako je lístek růžového květu, oči modré jako hlubina a její srdce trápí láska… Nová inscenace Stavovského divadla na hudbu Zbyňka Matějů a v režii tandemu SKUTR uvede půvabnou pohádku H. CH. Andersena jako večer poetických tanečních obrazů, který je určen nejen rodinám s dětmi, ale všem, kteří milují tento nesmrtelný příběh.

celý článek >>

Mezi reálnem a ireálnem

Hledání hranice – tak bychom mohli stručně charakterizovat celoživotní úsilí Josef Istlera. Rozhraní reálna a ireálna, rozhraní malířství a grafiky, rozhraní spontánnosti a exaktnosti. Ačkoli tento malíř a grafik patřil k protagonistům evropského informelu, od své poslední retrospektivní výstavy v roce 1989 se na současné výtvarné scéně téměř neobjevil. Až do teď. Museum Kampa nabízí ojedinělou příležitost nahlédnout do jeho fantaskního díla.

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA