Moravské blues
Günter Bartoš  
SANQUIS č.57/2008, str. 32

Na vlčnovské búdy padá soumrak. Primáš cimbálové hudby ještě nastavuje tvář posledním zábleskům slunce, rychle mizejícího za  vinicemi. Začíná noc s hudci. Ovíněné davy postupují od boudy k boudě, od hudby k hudbě. Tu zanotují s kapelami, tu jen poslouchají. S prohlubující se nocí se starodávné písně proměňují a vyniká stále zřetelněji jejich syrový základ. Moravské blues...
 
 
Na vlčnovské búdy padá soumrak
. Primáš cimbálové hudby ještě nastavuje tvář posledním zábleskům slunce, rychle mizejícího za vinicemi. Začíná noc s hudci.
 
Ovíněné davy postupují od boudy k boudě, od hudby k hudbě. Tu zanotují s kapelami, tu jen poslouchají. S prohlubující se nocí, vypitým vínem a přibývající únavou se starodávné písně proměňují. Jak nánosy hudebních ozdob ustupují, vyniká stále zřetelněji jejich syrový základ. Moravské blues...
 
Milan Kundera nalézal v hudbě Moravského Slovácka dědictví antiky, protože hudební struktura nejstarších moravských písní je shodná s hudební strukturou antické hudby. „Když stojíš tváří v tvář celé naší lidové hudbě, je to jako by před tebou tančila žena z Tisíce a jedné noci a shazovala postupně závoj po závoji. A když spadne čtvrtý závoj, není už pod ním žádný jiný. Tanečnice tančí docela nahá. To jsou nejstarší písně. Jejich vznik sahá do dávných pohanských dob,” píše Kundera v Žertu. 
 
 
Janáček, Martinů, Kaprál, Pavlicův Hradišťan. Stejně tak jako pramen dřevního amerického jižanského blues nikdy nevyschl a stále inspiruje moderní hudbu, také to nejpodstatnější z moravského folkloru se stalo součástí moderní klasiky. 
 
 
 
Svět se změnil, několikrát, texty písní zrcadlí předindustriální minulost. Hudba Moravského Slovácka však stále žije. Jako by její proměnlivá tónina a tempo neztratily potenciál uvolňovat a prožívat emoce. Ty zůstavají podobné, i když se životní styl rychle mění. A tak můžete vidět dva houslisty, jednomu je dvacet, druhému hodně přes šedesát, jak se stejnou vášní hrají. Každý to své.
 
Foto:  Günter Bartoš 

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 57 ročník 2008

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA