Min Tanaka
Jana Nekolová  
SANQUIS č.100/2012, str. 24

Na potemnělé scéně se objeví tanečník, svým tělem i výrazem obličeje naléhavě promlouvá k divákům. Jsou to nejvnitřnější pocity člověka vyjádřené fyzickým pohybem.
Tanec mu je prostředkem k pochopení smyslu lidské existence. Na té scéně tančí Min Tanaka, legendární představitel butó – japonského tance temnot. Tanečník, režisér a farmář Min Tanaka není českému divákovi neznámý. Poprvé tu vystoupil roku 1984 v žižkovském klubu Na Chmelnici. Tajně. Představení tehdy vidělo pár vyvolených. Po roce 1989 se Tanaka do Prahy vrací častěji. V Národním divadle roku 1992 představil Svěcení jara, společně s Johnem Calem vystoupil při slavnostním otevření Divadla Archa, tančil uprostřed proudu Vltavy při znovuotevření Archy po povodních v říjnu 2003.
Kam došel tanečník, který celý svůj život „funguje jako most mezi světy východu a západu, mezi městem a venkovem, mezi stářím a mládím, nicotou a nejhlubším smyslem existence“? Během tří květnových večerů lze na tuto otázku najít odpověď. První dva dny je na programu Tanakovo sólové vystoupení Locus Focus, třetí večer zatančí společně s tanečnicí Šiho Išiharou v představení Krok do neznáma.
3X MIN TANAKA, DIVADLO ARCHA, PRAHA, 7., 8. A 9. 5., WWW.ARCHATHEATRE.CZ

 Foto: Archiv Divadla Archa


obsah čísla 100 ročník 2012

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA